Statistika našeho portálu

  • 99 614 Akcí v kalendáři
  • 5 394 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Online: Rezidentská výstava KO-LABORACE - celá ČR

08.05.2021 - 28.08.2021 Praha

Kontinuita rezidentských výstav v rámci Kolben Open zůstane nepřerušena. Pragovka otevře výstavu KO-LABORACE a chystá také online Kolben Open.

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Kolbenova 923/34, Praha 9
Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha
email
pr.pragovkagallery@gmail.com
telefon
60 4 2 55 824
web
www.pragovkaonline.com

Fotogalerie k článku

I přes stále trvající omezení Pragovka připravuje velkou, "bienálovou" výstavu svých rezidentů, tentokráte s názvem KO-LABORACE. Kurátor Petr Vaňous se rozhodl k vystavení co největší škály rezidentských prací, a tak se diváci mohou těšit na známá jména umělecké scény, a letos poprvé také na vizuální dialog a kolaboraci celkem 51 umělců. Výstava bude zahájena ONLINE 8. 5. v rámci velkolepého benefičního streamu Kolben Open a potrvá do 26.8. Veřejnosti bude fyzicky zpřístupněna ve chvíli, kdy se uvolní stávající opatření. 

Rezidentská výstava KO-LABORACE pod kurátorským vedením Petra Vaňouse představí na bezmála 2000 metrech čtverečních díla 51 rezidentů Pragovky, mezi nimiž jmenujme například Filipa Černého, Matouše Hášu, Anežku Hoškovou, Annu Hulačovou, Jakuba Janovského, Jiřího Matějů, Vladimíra Mertu, Karímu Al- Mukhtarovou, Pastu Onera, Davida Pešata, Janu Prekovou, ale i Adama Štecha. Téma kolaborace, které si kurátor zvolil, se opírá rovněž o současnou společenskou situaci. Kolaboraci Petr Vaňous pojímá jako entitu, kterou lze chápat (a prožívat) dvěma možnými způsoby. "Zatímco v angličtině jde o standardní označení běžného druhu spolupráce, v češtině název vykazuje jednoznačně rozporuplný význam, který pociťujeme negativně. "Kolaborace" je sice spolupráce, ale s historickými asociacemi na činnost spojenou se zrádným, zrazujícím jednáním, či přímo se zradou (přiznanou či skrytou). Konotace názvu je tedy subversivní sama o sobě. Má sama v sobě umístěnou významovou rozbušku, pro každého ovšem jinak silnou," vysvětluje svůj záměr kurátor. Výstava KO-LABORACE je třetí z řady velkých rezidentských výstav, pořádaných každý druhý rok za účelem prezentace děl umělců, kteří dlouhodobě patří k umělecké komunitě Pragovky. První dva ročníky se odehrály pod kurátorským vedením Karla Srpa a stejně jako tato, byly spojeny s uměleckou slavností Kolben Open určenou veřejnosti.

i výběru rezidentů hledal kurátor řešení, jak vystavit co nejvíce umělců. "Vycházel jsem ze statu quo rezidenční situace a vytvořil z ní jakousi arénu, kde spolu díla a umělci mohou jak souznít tak se dostávat do vzájemné konfrontace", dodává kurátor. Výstava tak ukáže 51 umělců napříč věkovými kategoriemi, a to ve třech velkorysých prostorách Art Districtu Pragovka (celé přízemní Pragovka Gallery, The White Room i jindy nepoužívaná bývalá Jídelna). Diváci se mohou těšit na práce rezidentů, kteří jsou stálicemi české výtvarné scény i pravidelnými vystavujícími v již zmiňované  tradici rezidentských výstav. V rámci sondy do uměleckého života si výstava klade za cíl jít hlouběji pod pomyslný povrch než předchozí výstavy: ukáže díla těch, kteří Pragovkou prošli a zanechali nesmazatelnou stopu (např. Zbyněk Linhart, David Pešat, Jiří Matějů), ale i umělců, kteří z různých důvodů na rezidentských výstavách dosud neparticipovali, přestože jsou neodmyslitelnou součástí Pragovky (např. Jana Preková, Matěj Hrbek).

Prostorově je pragovácká výstava s názvem KO-LABORACE rozdělena do dvou částí, přičemž obě části od sebe odděluje rezidenční patro, vyhrazené ateliérům. Do přízemní části, tvořené tradičnějšími galerijními prostory Pragovka Gallery (Entry, Rear, Pop-Up a Foyer, cca 700 m2) umístil kurátor převážně malířská a sochařská díla. Prostory bývalé jídelny, jež se nachází ve druhém patře budovy, uchopil kurátor jako plochu pro vzájemně navazující site-specific projekty. Dlouhodobě pro projekt galerií v Pragovce používaná paralela umělecké "kuchyně" a "jídelny", v níž rezidenti servírují umělecký pokrm veřejnosti, nabyla doslovných rozměrů v části instalace nazvané "Studený bufet". Dlouhý stůl, na který kurátor umístil díla vybraných autorů, tvoří dominantu prostoru a vybízí umělce ke ko-laboraci a nabízí zajímavé srovnání uměleckých děl, která by se v jiném kontextu vedle sebe měla jen málo šancí ocitnout.

Výstava KO-LABORACE bude probíhat od 9. 5. do 26. 8. 2021. Po dobu omezení bude přístupná nahlédnutím zvenčí či online a po uvolnění opatření se také fyzicky otevře veřejnosti. Výstavu zahájí kurátor Petr Vaňous v rámci ONLINE benefičního streamu Kolben Open 8 v sobotu, 8. 5. 2021, na který bude možné v jeho průběhu přispět v rámci sbírky na podporu kultury.

Vystavující: Kateřina Adamová, Jana Babincová, Filip Černý, Eva Fajčíková, Eliška Fialová,  Daniel Hanzlík, Matouš Háša, David Helán, Anežka Hošková, Matěj Hrbek, Anna Hulačová, Martina Chloupa, Jakub Janovský, Kryštof Kaplan,Martin Káňa, Daniela Klimešová, Terezie Kusbach Kolářová, Tadeáš Kotrba, Veronika Landa, Zbyněk Linhart, Matouš Lipus, Václav Litvan, Jiří Matějů, Martin Matoušek, Vladimír Merta, Karíma Al-Mukhtarová, Michaela Munzarová, Petra Navrátilová, Richard Nestler, Lucie Nováčková, Pasta Oner, David Pešat, Jana Preková, Veronika Přikrylová, Ondřej Roubík, Marcel Rozhoň, Zuzana Růžičková, David Strauzz, Alessandra Svatek, Martin Šilhán, Pavel Šimíček, Adam Štech, Pavel Tichoň, Pavel Trnka, Hynek Vacek, Pavla Vachunová, Martin Vlček, Ladislav Vlna, Helena Volejníková, Lawrence Wells, Pavla Zábranská.

Další akce v okolí

Mezinárodní propagační výstava Kočk…

01.04.2023 - 02.04.2023
Blažimská 1781/4, Praha…

Propagační výstava koček je určena pro všechny milovníky koček, kteří si chtějí kočky nejen prohlédnout, ale i…

Dětský bazar v Hostivaři - Praha

02.04.2023 - 02.04.2023
Kavárna InKafe…

Dne 2.4. 2023 od 15.00 hodin Vás zveme do kavárny InKafe, Gercenova 10 (Taškent Hostivař) na bazar dětského…

Psychedelika a jejich potenciál v t…

12.04.2023 - 12.04.2023
Kino Světozor,…

Udělejte s námi krok do neznáma, který nám může otevřít nový vesmír možností. 🧠‍

Komentovaná prohlídka výstavy Jakub…

19.04.2023 - 19.04.2023
SmetanaQ Gallery…

Jeden z nejvýraznějších aktérů na současné české vizuální scéně na ní představí vybraná díla z předchozí tvorby, nové…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

čtvrtek 30. březen

Dnes má svátek Arnošt

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete