Statistika našeho portálu

  • 96 061 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 199 Míst a památek

Postbarokní folklór aneb Jak zmarnivět funkcionalismus - Praha

16.01.2019 - 19.02.2019 Praha

Pragovka Gallery Vás srdečně zve na výstavu Aleše Nováka: Postbarokní folklór aneb Jak zmarnivět funkcionalismus . Kurátorkou výstavy je Lucie Nováčková. Zahájení proběhne v úterý 15.1. spolu s dalšími nově otvíranými výstavami v rámci Vernisáže na Pragovce

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Kolbenova 923/34a, 190 00 Praha 9
Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha
facebook událost
www.facebook.com/events/357365538389136
web Pragovka Gallery
http://www.pragovka.com/

Fotogalerie k článku

Vystavující: Aleš Novák
Kurátorka: Lucie Nováčková

Výstava je kratší než název.

Aleš Novák se ve své volné tvorbě dlouhodobě zabývá aktualizací historických směrů a jejich principů současnými materiály i myšlením. Nutnost vyrovnat se s otázkami týkající se postinternetového způsobu instalace i odkazu dějin umění Aleše provokuje k radikální reakci na galerijní prostor:

Do funkcionalisticky projektované budovy Ministerstva pošt a telegrafů, dnes sloužící jako ateliéry pod názvem Pragovka Art District umisťuje svéráznou "neobarokní" instalaci. Funkcionalistický sloup uprostřed galerie využívá jako odrazový můstek pro objekt s hlubokým duchovním významem. V instalaci používá téměř výhradně nalezených postmodernistických kusů nábytku, které sestavuje sochařského tvaru s jistou dávkou divnosti: Sochy a objekty, které vytváří, jakoby odkazovaly k dílu barokního sochaře, který zapomněl zemřít a stále experimentuje s materiály, které mu přicházejí pod ruku. 

Aleš Novák je umělcem navýsost poctivým: barokní duchovnost pro něj není jen pojmem, je o ní vnitřně hluboce přesvědčen. Tvarosloví, známé z barokních staveb, urputně taví do nových forem, aby svedl svůj osobní zápas se zubatou příšerou funkcionalismu. Meditace se u Aleše stává přirozenou součástí vzniku díla, stejně, jako je jeho dílo přirozenou součástí okolí jeho ateliéru, potažmo sebe sama. Ve výstavě pro Pop-Up dospívá k formám, jež namísto prostého opakování viděných situací vytvářejí z recyklovaných dřev a kusů nábytku svébytnou uměleckou výpověď. Vzniká tak snadno uvěřitelný "gesammtkunstwerk", o jehož možnostech v dnešní době všichni pochybujeme. Všichni, až na Aleše Nováka.

Otvírací hodiny: út-čt: 16-20, pá-so: 14-18

____________en

Pragovka Gallery would like to invite you to the exhibition of Aleš Novák called Post-Baroque Folklore or How to Mash Functionalism
curated by Lucie Nováčková. The opening will take place on Tuesday, January 15th, 2019, along with other newly opened exhibitions whitin Vernisáže na Pragovce

Artist: Aleš Novák
Curator: Lucie Nováčková

The exhibition is shorter than the name.
Aleš Novák has been dealing with updating Baroque and its principles by the means of contemporary materials and thoughts in his artwork already for a while. Since 2010, Aleš intensively deals with the creation of furniture installations in his sculpture artwork, while using his own more or less artistic artefacts in order to erase the boundaries of their artistry and the opposite, raising from the principle of cumulating the objects in the artist's house. Although this principle and the final visuals may have been epigonic Lang-Like in the past (Aleš Novák is a graduate of Dominic Lang’s Studio), Novák has become freed from the burden of his pedagogue in the new exhibition and defines his own artistic form with a clear and unmistakable visual language.

The functionalist building of the Ministry of Post and Telegraph, nowadays known as a studio called Pragovka Art District, exhibits a unique "neo-baroque" installation. Novák uses the functionalist pillar located in the middle of the gallery as a key for the object of deep spiritual significance. In the installation, he works almost exclusively with postmodern pieces of furniture combing them into an extraordinary sculpture: The sculptures and the objects, which Novák puts together, looks as if referring to the work of a Baroque sculptor who forgot to die and still experiments with other new materials.

Aleš Novák is an artist who is honest: he does not see the Baroque spirituality as a concept, he really believes in it. The morphology, known from the Baroque buildings, is making its way into new forms to win its personal struggle with the dirty monster of functionalism. Meditation becomes a natural part of the author’s work, just like his work is a natural part of his studio, or of himself. In the Pop-Up Exhibition, Novák creates the forms, which instead of simply repeating the already-seen situations, produce from recycled wood or pieces of furniture a distinct artistic testimony, in which he works with Baroque dynamics. This creates an easily believable "gesamtkunstwerk", the possibilities of which we all doubt today. Everyone except from Aleš Novák.

Opening hours: tu-th: 16-20, fr-sa: 14-18

Další akce v okolí

Zažijte SmetanaQ jinak. Dům na Smet…

18.09.2021 - 18.09.2021
Smetanovo nábřeží

Dům SmetanaQ a jeho okolí ožije 18. září kulturou, uměním, designem a gastronomií v rámci sousedský oslav Zažít město…

Zažít Pragovku jinak - Praha

18.09.2021 - 18.09.2021
Praha

V rámci celopražské akce Zažij město jinak si pro vás Pragovka Gallery přichystala pestrý program s velkou škálou…

Noc divadel v roce 2021 - celá ČR

20.11.2021 - 20.11.2021
Praha

Devátý ročník Noci divadel se uskuteční tradičně třetí listopadovou sobotu – 20. 11. 2021, letos s podtitulem Fresh Air.

První udržitelný obchoďák: týdenní …

13.09.2021 - 19.09.2021
V Pražské tržnici v…

Akce nabídne hravou alternativu nakupování v řetězcích. Bude nabitá workshopy a diskusemi, v nichž každý zjistí, že…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

čtvrtek 16. září

Dnes má svátek Ludmila

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete