Statistika našeho portálu

  • 100 967 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 207 Míst a památek

Signal festival 2022

13.10.2022 - 16.10.2022 Praha

Desátý ročník Signal Festivalu je Signal X. Návštěvníky čeká velká galerijní zóna, živá vystoupení, přednášky, workshopy, nové lokace, nové spolupráce. Samozřejmě nebudou chybět umělecké instalace, videomapingy a projekce.

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Největší kulturní událost v České republice propojující moderní umění a nové technologie s širokou i odbornou veřejností. Ulice a veřejná prostranství Prahy, její nejznámější historické památky i méně známá zákoutí se během čtyř večerů promění pod taktovkou českých i světových osobností světelného designu v umělecké objekty a prostory, které netradičními formami zachycují různé tváře současné i historické Prahy.

Signal Festival slaví v roce 2022 už 10 let své existence. Celou jednu dekádu propojuje umění, městský prostor a moderní technologie. Letošní výroční program je nabitější než kdykoliv předtím. Návštěvníky čeká velká galerijní zóna, živá vystoupení, přednášky, workshopy, nové lokace, nové spolupráce.  

Připravey budou dvě festivalové trasy, které vás provedou centrem Prahy, Vinohrady a Vršovicemi. Třetí, virtuální trasa Signal AR, vám i letos představí Karlín v jiném světle. Celých 15 dechberoucích uměleckých instalací, bohatý doprovodný program a zatím největší galerijní zóna, kterou jste se Signal Festivalem mohli zažít. Letošní 10. ročník představí díla Refika Anadola, Shoheie Fujimota nebo francouzských studií Collectif Scale a AV Extended. České umělce zastoupí Maxim Velčovský, Ondřej Zunka, nebo Pavla Beranová s Terezou Bartůňkovou.
 
Trasy v centru, Vinohrady, Vršovice a Karlín
Letos organizátoři představí ikonickou trasu v centru Prahy křižující tradiční Klementinum, Piazzetu Národního divadla i moderní Kunsthalle Praha a Centrum architektury a městského plánování. Mariánské náměstí osvítí Maxim Velčovský svědectvím z války na Ukrajině v podobě uměleckého díla složeného z ohořelých vraků aut. Ta jsou dovezena přímo ze zasažených oblastí a doplní je příběhy ukrajinských občanů.

Inovací 10. ročníku je spojení tras Vinohrady/Vršovice, která vás zavede k ikonické bazilice sv. Ludmily na Náměstí Míru i před populární interaktivní mrak složený z tisíců žárovek u Vršovického zámečku. Na trase osvítí funkcionalistický kostel sv. Václava maďarský umělec László Bordos. Jonáš Garaj s kolektivem Tabula Rasa vás zavede do obydlí lovců dat ve Vršovické kulturní křižovatce Vzlet.

Zachována bude i Karlínská trasa Signal AR stvořenou pro loňský 9. ročník Signal Festivalu. Vyrazit na ní můžete už nyní. Stačí si stáhnout festivalovou aplikaci, vyrazit do ulic a skrze chytrý telefon objevovat díla v rozšířené realitě.
 
Doprovodný program festivalu
Doprovodný program desátého ročníku si posvítí na aktuální trendy ve výtvarném umění, ohlédne se ale i za minulostí. Panelová diskuze Signal Talks v CAMPu představí nejznámější české umělce, kteří v minulosti vystavovali svá díla na festivalu, jako je Federico Díaz, Milena Dopitová, Krištof Kintera nebo Michal Škapa. V Kunsthalle Praha proběhne debata, která návštěvníky detailně seznámí s aktuálním trendem NFT umění.
Součástí doprovodného programu je také série multimediálních představení V E K T R O S K O P v Planetáriu Praha nebo společná výstava Michala Škapy a Michala Cimaly v Galerii U Betlémské kaple.
 
Největší galerijní zóna v historii festivalu
Většina programu je zdarma. Signal Festival však letos chystá unikátní a vůbec největší galerijní zónu ve své historii. Jedná se o impozantní velkoformátovou projekci Refika Anadola (CAMP), hyperrealistické dílo Ondřeje Zunky (Kunsthalle Praha), dynamickou hru laserových paprsků od japonského umělce Shohei Fujimota (kostel u Salvátora), divadelní performance od Laterny magiky (Kateřinská zahrada), instalaci mladého pražského kolektivu Tabula Rasa (vršovická kulturní křižovatka Vzlet) a pohyblivou světelnou instalaci francouzského studia Collectif Scale (Heroldovy sady). Na zmíněné instalace je potřeba zakoupit vstupenku Signal Plus, se kterou lze díla navštěvovat opakovaně.

Vstupenku Signal Plus je možné pořídit do 20. 9. za 240 Kč, od 21. 9. pak za 290 Kč. Na místě bude k dostání za 340 Kč. Vůbec poprvé lze zakoupit také vstupenku Signal VIP, se kterou mohou návštěvníci vyrazit do galerijní zóny už hodinu před oficiálním zahájením programu (18:00–19:00). Vyhnou se také veškerým frontám, se vstupenkou Signal VIP se totiž mohou okamžitě zařadit na její začátek. Signal VIP lze pořídit až do 12. 10. za 1 690 Kč, na místě pak za 1 990 Kč.

O festivalu Signal
Za vznikem Signal festivalu stojí producent Martin Pošta, kurátor Jan Rolník a umělec Amar Mulabegovič z umělecké skupiny The Macula. Cesta k festivalu světla a technologií odehrávajícího se v ulicích města začala úspěchem videomappingu k 600. výročí Staroměstského orloje, který v roce 2010 pro hlavní město Praha realizovala právě skupina The Macula s Martinem Poštou. Pozitivní odezva na videomapping u nás i ve světě dala vzniknout myšlence širšího představení oboru světelného umění v České republice prostřednictvím festivalu. Přípravy prvního ročníku trvaly celkem 3 roky. Organizátorům se podařilo do Prahy přivést největší oborová jména z celého světa a za podpory hlavního města Prahy, městských částí Prahy 1, 2 a 3 i dalších partnerů založit tradici festivalu světla.

Další akce v okolí

Lustr 2023 - Praha

21.09.2023 - 26.09.2023
Holešovická tržnice

Festival ilustrace a komiksu LUSTR slaví deset let. Přiváží do Prahy deset světových ilustrátorských festivalů a ukáže…

Gabriel Loci bude opět hostit nevše…

23.09.2023 - 24.09.2023
Gabriel Loci, Holečkova…

Gabriel Loci oslaví podzimní rovnodennost denní a noční akcí. Intermediální událost propojující elektronickou hudbu a…

Festival Den architektury se letos …

29.09.2023 - 05.10.2023
Praha

Bohatý a zdarma přístupný program největšího architektonického festivalu u nás nabízí od 29. září do 5. října na výběr…

Designblok 2023 - Praha

04.10.2023 - 08.10.2023
Praha

Dvacátý pátý ročník Designbloku se koná od 4. do 8. října 2023 v Praze ve třech výjimečných výstavních lokacích: ve…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

sobota 23. září

Dnes má svátek Berta

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete