Statistika našeho portálu

  • 98 918 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Tajemství papíru - výstava - Zámek Kinských Valašské Meziříčí

11.04.2013 - 16.06.2013 Valašské Meziříčí

S papírem se setkáváme již 19 století a jeho stáří i význam si těžko uvědomíme, přestože nám denně několikrát projde rukama. Restaurátorka a malířka Anna Čechová nás prostřednictvím výstavy Tajemství papíru nechá nahlédnout do jeho historie, výroby i problematiky jeho restaurování. Součástí výstavy je i malířčina vlastní tvorba z posledních let.Anna Čechová je duší i povoláním restaurátorka,…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Zámek Kinských Valašské Meziříčí
Oblast
Střední Morava
Kraj
Zlínský kraj
Okres
Vsetín
Obec
Valašské Meziříčí

Fotogalerie k článku

S papírem se setkáváme již 19 století a jeho stáří i význam si těžko uvědomíme, přestože nám denně několikrát projde rukama. Restaurátorka a malířka Anna Čechová nás prostřednictvím výstavy Tajemství papíru nechá nahlédnout do jeho historie, výroby i problematiky jeho restaurování. Součástí výstavy je i malířčina vlastní tvorba z posledních let.

Anna Čechová je duší i povoláním restaurátorka, malířka, grafička a fotografka. Při své práci odhaluje nejen krásu, ale i neduhy média, které je po staletí nositelem lidských myšlenek a poznatků. Dokáže velmi trpělivě a pečlivě vracet tvar, soudržnost a krásu starým knihám, rukopisům, grafikám anebo třeba pečetím. Kromě pokorné restaurátorské práce, kdy je třeba skrýt své vlastní výtvarné cítění a nechat vyniknout rukopis původního autora, se Anna věnuje i volné výtvarné tvorbě. Její díla jsou ovlivněna tvorbou Michelangela Merisiho, který je nám znám jako Caravaggio. Nakolik autorčina vášeň pro raně barokní italskou malbu prostupuje její vlastní rukopis, můžete posoudit sami.

Výstava návštěvníkům nabídne pohled do dlouhé historie papíru ale i pohled pod ruky restaurátora, který se opravou starých listin a rukopisů zabývá. Mohou si prohlédnout restaurátorské nářadí a pomůcky, posoudit jeho schopnosti porovnáním původního a zrestaurovaného díla a zamyslet se nad tím, zda musí být dobrý restaurátor i dobrým výtvarníkem (ne všechny světové restaurátorské školy zastávají tento názor).

K výstavě je připraven i lektorský program pro děti a organizované skupiny. Jeho účastníci si budou moci sami vyzkoušet výrobu ručního papíru a mramorovaného olejového papíru, který se dříve používal na obaly a předsádky knih.

 

Těšíme se na vaši návštěvu.

Mapa

Další akce v okolí

Czendlik a Kopecká: Večer (před)tří…

05.01.2023 - 05.01.2023
Spa hotel Lanterna

Jedinečný podvečer po boku charismatického kněze Zbigniewa Czendlika a oblíbené farářky Martiny Viktorie Kopecké, která…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Na Atlase Česka dále najdete