Statistika našeho portálu

  • 88 302 Akcí v kalendáři
  • 5 377 Ubytovacích zařízení
  • 24 162 Míst a památek

Výstava Dokonalý diplomat - Jindřichův Hradec

17.11.2018 - 30.11.2018 Zámek Jindřichův Hradec

Výstava Dokonalý diplomat. Černínové – vyslanci, cestovatelé, sběratelé Černínové – vyslanci, cestovatelé, sběratelé. Výstava představuje dosud opomíjené téma diplomatických misí českých šlechticů v 17. - 20. století.

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Mezi nejvýznamnější exponáty nepochybně patří předměty spojené s dvěma misemi Heřmana Černína k tureckému sultánovi, turecký stan, závěsy a další předměty, jež si Heřman přivezl z osmanské říše, ale také například slovník tureckých slov, který během ní využíval a doposud neznámé archiválie spojené s jeho cestou. Další zajímavé příběhy nabízí také expozice mapující osudy jeho prasynovce a dědice rozsáhlého černínského majetku Humprechta Jana, včetně několika pláten z jeho proslavené obrazárny v Černínském paláci.

Expozice se věnuje také výchově budoucích diplomatů, zejména kavalírské cestě Humprechtova syna Heřmana Jakuba po Itálii, Francii nebo Španělsku a mezi nejzajímavější exponáty patří zimní saně, nosítka či jezdecká sedla, stejně jako předměty denní potřeby, například cestovní sluneční hodiny. Návštěvníci se dozvědí mnohé i o milovníkovi umění Janu Rudolfovi Černínovi, či o cestě jeho pravnuka Evžena Černína v roli císařského vyslance na korunovaci posledního ruského cara Mikuláše II. roku 1896.

Výsledkem úsilí týmu kurátorů je výstava zahrnující téměř čtyři stovky exponátů a archiválií, která nepochybně patří k nejvýznamnějším událostem letošní kulturní sezony. K jejím kladům patří také umístění expozice v dosud nepřístupných a nově adaptovaných prostorech druhého patra renesančního Adamova stavení, jež návštěvníci v úplnosti shlédnout vůbec poprvé.

Doprovodný program k výstavě pro děti:

Návštěva výstavy Dokonalý diplomat s podtitulem Černínové - vyslanci, cestovatelé, sběratelé v Jindřichově Hradci může být zábavou pro celou rodinu. Národní památkový ústav v Českých Budějovicích k ní vydal doprovodný program s názvem "Umíte se dohodnout?".

Pracovní list ve formě mapo-deníku od autorky Šárky Kosové je plný vyprávění, skládání a úkolů nejen pro děti, ale i dospělé. Srozumitelnou formou doplňuje unikátní výstavu, která přibližuje dějiny někdejších majitelů zámku, rodu Černínů a vyzdvihuje některé jeho členy, kteří prosluli zejména jako císařští diplomaté v různých koutech světa. Průvodcem dětem bude okřídlený posel bohů a učitel diplomatů Merkur. Při plnění úkolů během sedmi zastavení se děti zábavnou a nenásilnou formou dozvědí, co všechno obnášelo povolání diplomata, kdo se jím mohl stát a jaké vlastnosti a dovednosti musel mít. Pracovní list upozorní na zajímavé předměty, které si šlechtici přivezli ze svých zahraničních misí, a témata související s diplomacií a cestováním obecně, kdy děti budou ve výstavě hledat, porovnávat a prohlížet si. Motivací pro vyplnění listu jim budou samolepky, které dostanou za každý správně zodpovězený úkol, a po jejich nalepení získají překvapivý obrázek.

List je koncipovaný tak, aby k jeho vyplnění nebyla nutná asistence kustoda. Zájemci jej dostanou na vyžádání k zakoupené vstupence na výstavu zdarma na pokladně zámku.

Výstava bude otevřena do 30. 11. 2018.

Mapa

Další akce v okolí

Pohádkový Chlum u Třeboně

29.07.2019 - 02.08.2019
Chlum u Třeboně

V závěru července se již od roku 2002 koná oblíbený hudebně-divadelní festival pro děti i dospělé "Pohádkový Chlum u…

T-Mobile Olympijský běh - Soběslav

19.06.2019 - 19.06.2019
Soběslav

Jak jinak oslavit Olympijský den než pohybem? Vyberte si jeden z 80 závodů po celé České republice, postavte se na…

T-Mobile Olympijský běh - Lipno nad…

19.06.2019 - 19.06.2019
Lipno nad Vltavou

Jak jinak oslavit Olympijský den než pohybem? Vyberte si jeden z 80 závodů po celé České republice, postavte se na…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Soutěž s Atlasem Česka

Soutěžte s námi o luxusní ubytování v hodnotě 15.000 Kč pro dvě osoby na tři noci s plnou penzí a welness programem v překrásném rodinném Penzionu Dvorce v jižních Čechách.

Více na stránce Soutěž.

Kategorie

neděle 16. červen

Dnes má svátek Zbyněk

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete