Statistika našeho portálu

  • 88 487 Akcí v kalendáři
  • 5 377 Ubytovacích zařízení
  • 24 162 Míst a památek

Výstava historických panenek - zámek Dobříš

05.06.2018 - 31.08.2018 zámek Dobríš

Výstava historických panenek oživí od května do srpna prohlídky na zámku DobříšNa sto historických panenek z celého světa se od května zabydlelo v komnatách na zámku Dobříš. Expozici v hostinské části zámku zkrášlí až do konce srpna panenky roztomilé, veselé a hravé, které byly vyrobeny v uplynulých 100 letech. Nejstarší pocházejí z období kolem roku 1910. Nechybějí ani skvostné panenkovské…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
zámek Dobríš
Oblast
Střední Čechy
Kraj
Středočeský kraj
Okres
Příbram
Obec
Dobříš

Fotogalerie k článku

Výstava historických panenek oživí od května do srpna prohlídky na zámku Dobříš

Na sto historických panenek z celého světa se od května zabydlelo v komnatách na zámku Dobříš. Expozici v hostinské části zámku zkrášlí až do konce srpna panenky roztomilé, veselé a hravé, které byly vyrobeny v uplynulých 100 letech. Nejstarší pocházejí z období kolem roku 1910. Nechybějí ani skvostné panenkovské doplňky jako například několik kočárků.

"Panenky nám na výstavu zapůjčila paní Soukupová z Příbrami, která za uplynulých deset let vytvořila sbírku čítající kolem pěti set kusů. Na zámek nám zapůjčila necelých sto exponátů, které zakoupila převážně na aukcích," říká Tereza Vyhlasová ze zámku Dobříš. Mezi exponáty nechybějí vzácné panenky látkové, miminka či budoárové panenky, které v minulosti fungovaly jako dekorace dámských ložnic a šaten.

Panenkovský nábytek, miniaturní kočárky a doplňky

Některé vystavené panenky mají originální oblečení, většinu oděvů ale panenkám ušila jejich majitelka. Sama panenkám vedle pestrých šatiček vytvořila také honosné paruky a zrekonstruovala jejich kočárky, postýlky a další kusy nábytku či doplňky. Ty představují zajímavé ozvláštnění celé výstavy. "Například při pohledu na bryčku pro panenku v italském salonku si můžeme povšimnout, že bryčka byla určena pouze pro jednu osobu – šlechtična si koně kočírovala sama. Ve stejné místnosti stojí za pozornost i dva dětské kočárky – dvoukolák a bílý renovovaný kočárek," říká Tereza Vyhlasová.

Nejstarší panenky, které jsou na zámku k vidění, pocházejí z počátku dvacátého století a všechny se mohou chlubit tím, že prošly dětskýma rukama. Zámecká výstava se může rovněž pyšnit podtitulem mezinárodní. "V hostinských saloncích, ložnicích a spisovatelském pokoji se návštěvníci setkají s panenkami z celého světa – nechybí panenky vietnamské, číňanka v originálním kroji, skotský tulák či indiánka. Stejně tak jsou ale zastoupeny exponáty, které vznikly v nedaleké Příbrami, v závodu hraček Hamiro, jenž byl od roku 1932 největším výrobcem hraček u nás," informuje Tereza Vyhlasová.

Výstava panenek je ke zhlédnutí v hostinské části zámku Dobříš v rámci prvního prohlídkového okruhu. Vstupné dle běžného ceníku.

Více informací na www.zamekdobris.cz.

Mapa

Další akce v okolí

Prokopská pouť 2019 - Příbram

06.07.2019 - 07.07.2019
Příbram

Prokopská pouť: hornická paráda, polní mše i kulturní program

Kosohorský bodlák

13.07.2019 - 13.07.2019
Kosova Hora

Jubilejní 10. ročník counry&folkového festivalu.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Soutěž s Atlasem Česka

Soutěžte s námi o luxusní ubytování v hodnotě 15.000 Kč pro dvě osoby na tři noci s plnou penzí a welness programem v překrásném rodinném Penzionu Dvorce v jižních Čechách.

Více na stránce Soutěž.

Kategorie

pondělí 24. červen

Dnes má svátek Jan

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete