Statistika našeho portálu

  • 100 967 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 207 Míst a památek

Zámek Dobříš

05.10.2013 - 02.11.2013 Dobříš

Nenechte si ujít  výstavu obrazů kladenského malíře Jana Dingy,  jehož tvorba vychází "z ohromením nad vnímáním přírody jako celku i jejích detailů". Výstavu budete moci zhlédnout v Galerii JCM na zámku Dobříš od 5. 10. do 2. 11. 2013. Jan Dinga: "Když maluji, jako bych na tomto světě chvíli nebyl, anebo byl v jiném vnitřním světě." Jan DingaKladenský malíř, grafik a výtvarný pedagog (narozen 3.…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Zámek Dobříš, Galerie JCM:
Oblast
Střední Čechy
Kraj
Středočeský kraj
Okres
Příbram
Obec
Dobříš

Fotogalerie k článku

Nenechte si ujít  výstavu obrazů kladenského malíře Jana Dingy,  jehož tvorba vychází "z ohromením nad vnímáním přírody jako celku i jejích detailů".

Výstavu budete moci zhlédnout v Galerii JCM na zámku Dobříš od 5. 10. do 2. 11. 2013.
 
Jan Dinga: "Když maluji, jako bych na tomto světě chvíli nebyl, anebo byl v jiném vnitřním světě."
 

Jan Dinga

Kladenský malíř, grafik a výtvarný pedagog (narozen 3. 4. 1952 v Lánech). Studoval výtvarnou výchovu na Pedagogické fakultě v Ústí nad Labem, malbu u akademického malíře Miroslava Proška.

O sobě
Když maluji, jako bych na tomto světě chvíli nebyl, anebo byl v jiném vnitřním světě. Krása vzniká jen zcela ponenáhlu, když se vnitřní bytí odhaluje. Všechna skutečná krása je neuchopitelná. Člověk si ji může přiblížit jedině láskou a tím, že se stane její součástí. Že jedinou třpytící se kapku zachytí na dlani a pozoruje v jejím chvění odlesk slunce, měsíce a hvězd. Krása je na světě proto, aby se jí člověk snažil přiblížit tím, že k ní něco přidá. Tak vznikla a tak žije dál. Nevědomá květina mezi tisíci květy. Snažím se, aby moje obrazy byly pro diváka neznámým zázrakem.
Zájem o malování ve mně probouzela matka. Ukazovala mi výtvarné publikace a mě upoutalo, jak zajímavě lze vyjádřit a přetvořit skutečný svět. Zkoušel jsem malovat sám, kopíroval jsem naše i světové malíře. Van Gogh mě dojímal tak velkou upřímnou zpovědí, ale to si uvědomuji až nyní.
Studoval jsem na univerzitě v Ústí nad Labem výtvarnou výchovu. Zde jsem poznal vynikajícího učitele akademického malíře Miroslava Proška, který mě uvedl do tajů techniky malby a probouzel můj vztah k malířství. Vyznávali jsme hlavně Šímu, Medka, Muziku, Miróa, Klee a Picassa. Už na studiích jsem projevoval lyrické sklony, určitou básnivost. Zpočátku jsem se vzhlédl v surrealismu Muzikově, Ernstově, pak jsem začal tíhnout k tradici Šímovské poetické malby.

Tvorba
V současné době vycházím z ohromení nad vnímáním přírody jako celku i jejích detailů. Jedná se o úžas z existence, o ustrnutí v okamžiku, o vnitřní zření. To vše se pak otiskne v srdci. Snažím se vytvářet obrazy, které by člověk přehlédl najednou a postupně byl vtažen ke čtení případných detailů. Vytvářím tajemné prostory, volná místa, kde by se člověk cítil šťastně. Všemu napomáhá i barevnost většinou monochromní, s drobnými barevnými akcenty

Otevřeno:

pondělí – neděle
9 – 16 hodin

Vstupné

40 Kč

 

Těšíme se na vaši návštěvu.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

sobota 23. září

Dnes má svátek Berta

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete