Statistika našeho portálu

  • 93 806 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 185 Míst a památek

Výstava Plejády skla 1946–2019 - Praha

04.04.2019 - 31.12.2020 Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Expozice představuje část světově proslulé sbírky skla Uměleckoprůmyslového musea v Praze druhé poloviny 20. a začátku 21. století, tzv. autorské sklo. Výběr klíčových děl z různých desetiletí doprovázejí jej vysvětlující chronologické texty včetně výroků slavných představitelů sklářské scény. Expozice návštěvníkům názorně přibližuje, čím a v jaké době tyto exkluzivní práce iniciovaly vývoj autorského skla ve světě. Všechna díla, jež budou moci návštěvníci obdivovat, vznikla mnohdy před desítkami let, ale nestárnou, jsou stále esteticky současná, nápaditá v koncepci, objevná v použité technologii i provedení.

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
17. listopadu 2, Praha 1
Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Fotogalerie k článku

Ačkoliv je řada vystavených děl spojena s historicky významnými a proslavenými prezentacemi českého skla v zahraničí po roce 1957, nebyla mnohá z nich v Československu, resp. Česku nikdy vystavena. Do expozice jsou zařazeny historické objekty, jež byly v těchto výstavách přímo představeny, i ty, jež byly ve své době opětovně zrealizovány, když se ze zahraničí nevrátily. Mezi exponáty jsou i autorské varianty původních děl, aby přiblížily úspěchy z Expa v Montrealu (1967) či Ósace (1970). Řadu těchto objektů z vlastních sbírek nechalo museum pro expozici Plejád skla zrestaurovat, vznik některých výjimečných děl pro tuto výstavu přímo iniciovalo. Některé z exponátů museum dokonce získalo nově do svých sbírek. Klíčová rozměrná díla jsme doplnili pracemi sklářů všech generací. Vedle řady vitrají a instalací jsou to i objekty dobře známé převážně v zahraničí, kde se nezřídka dočkaly též publicity. Představují výjimečná díla – jak svými koncepcemi, tak zpracováním a většinou i rozměry. Stejně je tomu s lustry, které zde reprezentují v poslední době aktuální polohu art designu mladších autorů – designérů.

Zatímco první sál expozice Plejád 1946–2019 nabízí návštěvníkům možnost obdivovat drama nasvícených exponátů, druhý sál jim přináší jiné zážitky a poznatky. Větší rozměry díla v materiálu skla jsou totiž uměleckořemeslnou a technologickou výzvou, kterou bez zkušeností a výjimečných schopností nelze zvládnout. Zvláště v době svého vzniku vzbuzovaly v zahraničí naprostý údiv a s obdivem se setkávají dodnes.

Všechny vystavené objekty dokládají nejen kreativitu českých umělců, která ve své době předešla vývoj uměleckého skla ve větě, ale dokládají též mistrovství uměleckých řemeslníků, kteří na vzniku těchto děl spolupracovali. V neposlední řadě potvrzují rovněž vysoký morální a profesionální kodex kurátorů, kteří se o jejich vznik a uchování zasloužili.

Další akce v okolí

Výstava "Ladislav Zelenka a České k…

03.08.2020 - 06.08.2020
Praha

Výstava "Ladislav Zelenka a České kvarteto" se uskuteční v modřanské Zvonici od 3. do 6. srpna 2020. Připomene slavného…

Workshopy na Pragovce se Sofií Švej…

04.08.2020 - 04.08.2020
Pragovka Gallery

V rámci zahájení výstav Sofie Švejdová / +50°C a Maud Kotasová / FUNDA MENTAL si pro vás Pragovka Gallery připravila…

Vernisáže v Pragovka Gallery - Praha

04.08.2020 - 04.08.2020
Praha

V úterý 4.8.2020 od 18:00 se uskuteční synchronizované vernisáže v Pragovka Gallery. V rámci programu zde od 14:00…

Mimořádné prohlídky výstavy: K moři…

08.08.2020 - 09.08.2020
Muzeum Kouzlo starých…

Kde a jakým způsobem tráví čas nejen majetná viktoriánská společnost v létě? Jak vypadá a co nesmí chybět přímořské…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 4. srpen

Dnes má svátek Dominik

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete