Statistika našeho portálu

  • 102 098 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Česká Třebová

Česká Třebová

Město Česká Třebová leží ve východních Čechách, v Pardubickém kraji, v okrese Ústí nad Orlic. Jedná se o druhé největší město Pardubického kraje, ležící severním směrem od města Svitavy. Jde o významnou železniční křižovatku a nachází se zde největší vlakové seřadiště v České republice. Okolní příroda poskytuje dostatek příležitostí k procházkám po hustých lesích, které patří ke Svitavské či Zábř…

Adresa a kontaktní informace

Město Česká Třebová leží ve východních Čechách, v Pardubickém kraji, v okrese Ústí nad Orlic. Jedná se o druhé největší město Pardubického kraje, ležící severním směrem od města Svitavy. Jde o významnou železniční křižovatku a nachází se zde největší vlakové seřadiště v České republice. Okolní příroda poskytuje dostatek příležitostí k procházkám po hustých lesích, které patří ke Svitavské či Zábřežské pahorkatině. Kousek od České Třebové prochází pomyslná hranice mezi Čechami a Moravou. Zájemci o turistické výlety mohou z města vyrazit po několika značených trasách. Doporučujeme výlet na vrchol Kozlovský vrch, kde si zájemce může prohlédnout město a okolí z rozhledny. Střed města byl vyhlášen Městskou památkovou zónou. V současné době žije v České Třebové více než 16 000 obyvatel na území o katastrální rozloze 41,00 km².

Historie

Počátky vzniku obce předcházející dnešnímu městu klademe do doby 11. století. V první polovině 13. století již stála na pravém břehu říčky Třebovka románská rotunda svaté Kateřiny. Rozvoj zdejší oblasti pak souvisel s rozsáhlou německou kolonizací. Název města odkazuje právě na obodbí období kolonizace, neboť slovo Třebová bylo odvozeno od staroslověnského slova triebiti (mýtiti les).

Zpočátku byla Třebová majetkem zbraslavského kláštera a následně litomyšlského biskupství. V období husitských nepokojů přešla do držení pánů z Lanšperka. V následujících přibližně 200 letech se majitelé městečka často střídali. Patřili mezi ně Kostkové z Postupic, Pernštejnové či Bohdanečtí z Hodkova. Rozvoj převážně textilních řemesel je spojován s osobou Petra Bohdaneckého z Hodkova. Ten nechal ve městě zbudovat i nádhernou renesanční zvonici.

Po bitvě na Bílé hoře připadlo celé Českotřebovské panství Lichtensteinům. Ti se velmi rychle vypořádali z nekatolickou opozicí, ovšem ochránit město od hrůz třicetileté války nedokázali. K vojenským atakům přibyl ještě ničivý požár v roce 1636, během něhož shořela takřka celá vnitřní výstavba ve městě. Z utrpěných ran se Třebová dlouho vzpamatovával, až ji v roce 1745 postihl další požár, při kterém opět vyhořelo celé město. Především z těchto důvodů zůstala Třebová až do 19. století poddanským městečkem s minimálním hospodářským rozvojem. Velkou změnu přivezla do města až železnice. Spojení mezi Prahou a Olomoucí zvýšilo počet obyvatel Třebové i více pracovních možností. Prosperitu města podpořil i rozvoj texitlního průmyslu. Ve 20. století přišla Česká Třebová o status okresního města a negativně ji poznamenala i rozsáhlá výstavba panelového sídliště.

Co je k vidění

Budova radnice patří k nejcennějším památkam ve městě. Byla postavena v roce 1547 v renesančním stylu. Nedaleko radnice se tyčí klasicistní kostel sv. Jakuba Většího, před jehož vstupem stojí několik soch světců. Barokní budova děkanství se nachází za kostelem. Ve středu náměstí najdeme mariánský sloup. Za starým hřbitovam pak nalezneme objekt romásnké rotundy sv. Kateřiny.

Zajímavost

Z nedaleké Javorky vede tzv. Liščí stopa na Kozlovský kopec, kde se můžeme kochat zrekonstruovanou Chatou Maxe Švabinského, postavenou ve 30. letech 20. století.

Kultura

Město má bohatou kulturní tradici. Českotřebovský divadelní spolek Hýbl oslavil více než 120 let své existence. Z významných kulturních akcí je třeba jmenovat Hudební festival Antonína Benewitze, Mezinárodní varhanní festival Zdeňka Pololáníka nebo přehlídku divadelních ochotnických souborů Zlom vaz. Výborné zázemí pro kulturní akce představuje nově rekonstruovaná budova Kulturního centra spolu s modernizovanou Malou scénou. V klubu Modrý trpaslík se pravidelně konají festivaly Tyjátr na trati, Literáti na trati a Rock na trati. V listopadu před svátkem svaté Kateřiny se koná Jabkancová pouť, na které se pečou a prodávají oblíbené jabkance.

Sport

Nabídka sportovního vyžití v České Třebové je opravdu pestrá. K dispozici jsou dobře vybavená sportoviště, volejbalová hřiště, tenisové kurty, fotbalový stadion, hokejbalové hřiště, zimní stadion, skate park, lezecká stěna nebo kuželna. Celý region je protkán bohatou sítí značených cyklostezek a cyklotras. Přímo ve městě se nachází sjezdový areál Peklák s červenou sjezdovkou dlouhou 800m, a s převýšením 150 m. V dolní části sjezdovky je vybudováno lanové centrum Peklák. Celoročně je možné navštívit krytý plavecký bazén s tobogánem, vířivou vanou a parními komorami.

Turistické zajímavosti ve městě

Rotunda sv. Kateřiny - románská rotunda z lomového zdiva, goticky upravená ve 2. polovině 14. století. Areál tvoří zrušený hřbitov, renesanční zvonice ze 16. století a hřbitovní zeď z lomového kamene.

Kostel sv. Jakuba Většího s areálem - klasicistní kostel vystavěný v letech 1794-1801 podle plánů J. Hardmuntha, součástí areálu jsou barokní sochy sv. Kateřiny, sv. Barbory, sv. Jana Nepomuckého a empírová plastika Kalvárie.

Hory u České Třebové - poutní místo a bývalé lázně, které jsou dodnes spojeny s pobytem Boženy Němcové, která do České Třebové přijela na pozvání Františka Matouše Klácela. Dodnes stojí na Horách výletní restaurace a Kaple Panny Marie.

Turistické zajímavosti v okolí

Chaloupka Maxe Švabinského

Vesnice Kozlov leží v údolí na svazích Kozlovského kopce asi čtyři kilometry západně od České Třebové a její jméno je spojeno hlavně s Maxem Švabinským. Pobyt v Kozlově ovlivnil především jeho ranou tvorbu - konkrétně zde vznikla mnohá slavná díla z prvních dvou období jeho života. Ve štítu chaloupky, kde pobýval, je pozoruhodná malba sv. Václava a ve štítu sousedního Pecháčkova statku sgrafito Žnečka, kterou namaloval za jediný den.

Rozhledna Maxe Švabinského

Na Kozlovském kopci (601 m n. m.) byla v roce 2001 návštěvníkům zpřístupněna rozhledna vysoká 55,5 m s vyhlídkovou plošinou ve výši 33 m. Otevírací doba: květen, červen, září, říjen: 10:00-18:00 o víkendech a svátcích, červenec-srpen: 10:00-18:00 denně. Kontakt: I. Trčková (KČT) tel: +420 602 144 116

Třebovské stěny

Nejmladší přírodní rezervace v regionu je situována na východě od České Třebové. Třebovské stěny se táhnou v délce šestnácti kilometrů od obce Damníkov ke zřícenině hradu Lanšperk.

Smyslově naučná stezka Údolím Skuhrovského potoka

Stezka Údolím Skuhrovského potoka je kombinací stezky smyslového vnímání a klasické naučné stezky. Na 17ti zastávkách doplněných výkladovými tabulemi a prvky pro smyslové vnímání se seznámíte s květenou i zvířenou území. Objevíte totemy a studánky, vyzkoušíte si čichárium i pohyb živočichů. Stezka začíná v obci Rybník u hřiště u chatové oblasti Srnov a končí nad obcí Skuhrov u silnice směr Lanškroun. Stezkou prochází cyklotrasa č. 4050.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Farmářský a řemeslný trh 2024 – Ús…

23.04.2024 - 23.04.2024
Mírové náměstí

Zveme Vás, vaše přátele, známé a sousedy na farmářské a řemeslné trhy do Ústí nad Orlicí.

Farmářský a řemeslný trh 2024 – Úst…

28.05.2024 - 28.05.2024
Mírové náměstí

Zveme Vás, vaše přátele, známé a sousedy na farmářské a řemeslné trhy do Ústí nad Orlicí.

Farmářský a řemeslný trh 2024 – Úst…

25.06.2024 - 25.06.2024
Mírové náměstí

Zveme Vás, vaše přátele, známé a sousedy na farmářské a řemeslné trhy do Ústí nad Orlicí.

Farmářský a řemeslný trh 2024 – Úst…

23.07.2024 - 23.07.2024
Mírové náměstí

Zveme Vás, vaše přátele, známé a sousedy na farmářské a řemeslné trhy do Ústí nad Orlicí.

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 29. březen

Dnes má svátek Taťána

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete