Statistika našeho portálu

  • 97 916 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 202 Míst a památek

Chomutov

Chomutov

Město Chomutov.Město Chomutov se rozkládá v západní části Ústeckého kraje při okraji podkrušnohorské pánve na jižním úpatí Krušných hor. V tomto městě, které je důležitým dopravním uzlem a hospodářským a správním centrem okresu, žije cca 52 tisíc obyvatel.Historie Chomutova.Dobu vzniku tohoto města nelze přesně určit. První písemný doklad, zmiňující Chomutov, ho datuje do poloviny 12. století. Al…

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Severozápad
Kraj
Ústecký kraj
Okres
Chomutov
Obec
Chomutov

Město Chomutov.

Město Chomutov se rozkládá v západní části Ústeckého kraje při okraji podkrušnohorské pánve na jižním úpatí Krušných hor. V tomto městě, které je důležitým dopravním uzlem a hospodářským a správním centrem okresu, žije cca 52 tisíc obyvatel.

Historie Chomutova.

Dobu vzniku tohoto města nelze přesně určit. První písemný doklad, zmiňující Chomutov, ho datuje do poloviny 12. století. Alespoň osada však zde byla i před tím neboť toto místo bylo odpočívadlem pro kupce ze Saska či Prahy. Ve 13. století se město dostalo do državy řádu Německých rytířů. Za vlády Jana Lucemburského byl již Chomutov nazýván městem. Když v roce 1410 utrpěli němečtí rytíři u Grünwaldu porážku v rozhodující bitvě s Polskem, využil toho král Václav IV., zabavil řádu veškerý majetek. Chomutov pak přešel do správy Štěpánu Harnischmeisterovi z Kobrsheimu.

V období husitských válek byl Chomutov baštou odpůrců Husitů (zámožní měšťané, řadoví kněží či urozené osoby). Proto byla většina obyvatel po dobytí města roku 1421 popravena. V období od 15. do 17. století se vystřídalo mnoho majitelů města. Město samo bylo monohokrát poničeno požáry či oslabeno morovými epidemiemi. Počátkem 17. století se město vykoupilo z poddanství a tak se Chomutov stal svobodným královským městem. Při stavovském povstání v 17, století poslali Chomutovští do Prahy finanční podporu a otevřeně se tak zapojili do odboje. Následky po prohrané bitvě na Bílé hoře byly mírnější jen proto, že město postihla další morová epidemie. V průběhu třicetileté války Chomutov trpěl neboť město muselo z veřejných prostředků živit usazené vojáky. Navíc bylo město vydrancováno švédským vojskem, které v městě vytrvalo celých 11 měsíců.

Velký rozmach města Chomutova přišel v druhé polovině 19. století, kdy se město zapojilo do železniční sítě. Vzniklo zde mnoho podniků (pivovar, papírna, železárny ad.) a výrazně narostl počet obyvatel.

Co je v Chomutově k vidění.

Mezi nejzajímavějí památky města patří raně barokní kostel Sv. Ignáce a raně gotický kostel Sv. Kateřiny, objekt pejcharu (původně jezuitský kostel, dnes sídlo galerie), barokní sloup z konce 17. století či městská věž ze 16. století.

V Chomutově můžete také navštívit rozlohově největší naší zoologickou zahradu - místní Zoopark.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 1. červenec

Dnes má svátek Jaroslava

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete