Statistika našeho portálu

  • 100 265 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 209 Míst a památek

Chrudim

Chrudim

Město Chrudim.Chrudim je okresní město v Pardubickém kraji. Ve městě žije kolem 24 tis. obyvatel. Bývalé královské město věnné, známé rovněž jako "Athény východních Čech" leží na řece Chrudimce na rozhraní Železných hor a Polabské nížiny. Město se pyšní krásnou městskou památkovou zónou. Chrudim je vzdálena cca 100 kilometrů od Prahy a 20 kilometrů od Pardubic.Historie Chrudimi.Archeolo…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Chrudim.

Chrudim je okresní město v Pardubickém kraji. Ve městě žije kolem 24 tis. obyvatel. Bývalé královské město věnné, známé rovněž jako "Athény východních Čech" leží na řece Chrudimce na rozhraní Železných hor a Polabské nížiny. Město se pyšní krásnou městskou památkovou zónou. Chrudim je vzdálena cca 100 kilometrů od Prahy a 20 kilometrů od Pardubic.

Historie Chrudimi.

Archeologické výzkumy dokládají, že na návrší zvaném Pumberky (severovýchodně od dnešního centra) lidé postavili opevněné sídliště přibližně již před šesti až sedmi tisíci lety. Po delší pauze v osídlení přicházejí v 7. – 8. století Slované. V letech 995 až 1055 vzniká první přemyslovské hradiště. První spolehlivá písemná zmínka o Chrudimi se vztahuje k r. 1055, kdy zde měl podle Kosmovy kroniky zemřít český kníže Břetislav I. Z dosavadního hradiště roku 1263 kolonizačním úsilím Přemysla Otakara II. vzniklo pravé středověké město.

Od r. 1307 patřila s určitými přestávkami ke královským věnným městům, jež sloužila manželkám českých panovníků jako zdroj příjmů. Tato tradice se udržela až do zániku habsburské monarchie. V roce 1620 byla Chrudim tvrdě postižena za své sympatie k českému králi Fridrichu Falckému. Hospodářský úpadek byl i odrazem jezuitského tmářství, ze kterého se město vymanilo až na rozhraní 18. a 19. století, kdy vzniká Wiesnerova strojírenská továrna a v roce 1876 Popperova továrna na obuv.

Co je v Chrudimi k vidění.

Mezi nejznámější památky Chrudimi patří Wiesnerův dům, komplex muzejních budov (1898-1901), bývalý koželužský mlýn, rodný dům Josefa Ressla, arciděkanský chrám Nanebevzetí Panny Marie na náměstí, kapucínský klášter se zahradou, bašta Prachárna, kostel sv. Michaela, romantické náměstíčko U Vodárny, Mydlářovský dům (1573-1577) s Muzeem loutkářských kultur, Myší díra a kostel sv. Kateřiny či Kotěrova vila. Dochovaly se také zbytky opevnění z roku 1349.

Zajímavost Chrudimi

Chrudim nabízí rozličné kulturní aktivity kterým vévodí Loutkářská Chrudim, unikátní mezinárodní festival loutkářských souborů.

Město tří muzeí

Přestože je Chrudim městem o mnoho menším než například sousední Pardubice, nacházejí se zde hned tři velká muzea. V září roku 2011 bylo otevřeno Muzeum barokních soch ve velkoryse zrekonstruovaném kostele sv. Josefa. Exponáty muzea, tvořené kamennými sochami a dřevěnými plastikami špičkové kvality, zastupují fenomén východočeského sochařství 17. a 18. století a jsou doplněny zajímavými audiovizuálními programy. Na objednávku mají organizované skupiny návštěvníků možnost zhlédnout v moderním kinosálu dvacetiminutový hraný film s názvem Kamenný příběh. Film seznamuje s historií Chrudimi, barokem, ale také s nevšedními životními příběhy sochařů Jana Pavla Čechpauera a Ignáce Rohrbacha, kteří v Chrudimi žili a tvořili. Krypta i honosný hlavní sál kostela sv. Josefa jsou využívány pro pořádání zajímavých kulturních a společenských akcí.

Především rodiny s dětmi pak ocení Muzeum loutkářských kultur s loutkami z celého světa a hernou, kde si s nimi mohou i pohrát. Nezapomeňte si zde prohlédnout ani unikátní studnu nacházející v prvním patře Mydlářovského domu.

Neměli bychom zapomenout ani na Regionální muzeum v Chrudimi sídlící v novorenesančním objektu komplexu Muzejních budov. V muzeu mají jednu velice zajímavou expozici s názvem Mozaika z dějin regionu. K její unikátnosti přispívají audiovizuální doplňky, ale také zrcadlový efekt. Díky němu nahlédnete například do špitálu v období morové rány s mnoha lůžky. Přitom skutečné lůžko v místnosti naleznete jen jedno.

Rekreační lesy Podhůra

Rekreační lesy Podhůra se nacházejí asi tři kilometry jižně od Chrudimi na okraji Železné hory">CHKO Železné hory - ohraničené výletním městečkem Slatiňany se zámkem a hřebčínem a obcí Rabštejnská Lhota s přírodní památkou Na Skalách. V lesích naleznete rozhlednu Bára, lanový park pro děti i dospělé, lezeckou stěnu, naučnou lesní stezku (upravenou i pro geocaching), venkovní tělocvičnu nebo Kočičí hrádek, pro děti určenou miniaturu romantického hradu. Občerstvit se můžete přímo pod rozhlednou u lanového parku.

Doporučujeme si na výlet do Rekreačních lesů vyhradit celý den a vydat se z Chrudimi příjemnou procházkou nebo vyjížďkou na kole směr Slatiňany po cyklostezce podél řeky Chrudimky. Ve Slatiňanech opustíte vodní tok a budete pokračovat kolem zámku a hřebčína s výběhy starokladrubských vraníků.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

čtvrtek 8. červen

Dnes má svátek Medard

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete