Statistika našeho portálu

  • 94 291 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 186 Míst a památek

Havlíčkův Brod

Havlíčkův Brod

Město Havlíčkův Brod.Okresní město Havlíčkův Brod je jedním z mála v České republice, které se svým názvem hlásí k vlastnímu rodákovi. Tím je legendární novinář, spisovatel a básník Karel Havlíček Borovský, jehož jméno nese název města od roku 1949. Nachází se v kraji Vysočina, žije zde přibližně 25 000 obyvatel a rozlohou 64,95 km² je jedním z největších měst v oblasti překrásné Českomo…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Havlíčkův Brod.

Okresní město Havlíčkův Brod je jedním z mála v České republice, které se svým názvem hlásí k vlastnímu rodákovi. Tím je legendární novinář, spisovatel a básník Karel Havlíček Borovský, jehož jméno nese název města od roku 1949. Nachází se v kraji Vysočina, žije zde přibližně 25 000 obyvatel a rozlohou 64,95 km² je jedním z největších měst v oblasti překrásné Českomoravské vrchoviny, kraje Vysočina.

Historie Havlíčkova Brodu.

Historie Brodu sahá až do počátků 13. století, kdy na místě dnešního města stála hornická osada u brodu přes řeku Sázavu. Jejím zakladatelem byl správce královských stříbrných dolů, Smil z Lichtenburka, podle kterého se též osada jmenovala původně Smilův Brod. Po sporech krále Přemysla Otakara II. se Smilem z Lichtenburka připadla větší část území Brodu do rukou panovníka, který v roce 1274 povýšil osadu na město a obehnal město hradbami, které se částečně dochovaly do dnešních dnů. Vzhledem k převaze německého obyvatelstva došlo v roce 1308 ke změně názvu města na Německý Brod, které město neslo až do roku 1945, kdy společně s koncem II. světové války bylo takovéto pojmenování v rozporu s obecným míněním a do názvu se dostalo jméno významného rodáka.

Stříbrné doly fungovaly až do 20. let 15. století, kdy bylo město vypáleno husitskými vojsky pod vedením Jana Žižky, neboť zde své útočiště hledal král Zikmund se svým vojskem. V polovině 15. století potom město získal Mikuláš Trčka z Lípy, o dalších sto let později poté František z Thurnu, který Brod propustil ze svého poddanství a statusu královského města se Brodu dostalo až v roce 1637.

Po těžkých chvílích během třicetileté války se poměrně rychle začala posilovat pozice Brodu jako významného místa vzdělanosti, a to díky příchodu řádu augustiniánů, kteří zde v roce 1674 založili klášter a při něm v roce 1735 otevřeli první latinské gymnázium v kraji. Pro posílení hospodářského významu města významně přispěla nová císařská silnice do Vídně, která se tudy protáhla v polovině 18. století. Významným dopravním uzlem se poté Brod stal v polovině století devatenáctého, kdy zde byla vystavěna rozsáhlá železniční dráha mezi Prahou a Brnem. 5. května 1945 byl Německý Brod přejmenován na Havlíčkův Brod a v roce 1990 byl historický střed města prohlášen památkovou zónou.

Co je v Havlíčkově Brodu k vidění.

Nejkrásnější a nejpozoruhodnější částí města je bezpochyby historické centrum. Havlíčkovu náměstí dominuje kašna se sochou Tritona a barokní morový sloup a jeho obdélníkový tvar je určován řadou renesančních i barokních domů. Mezi stavbami poté vyniká Malinův dům s dochovanými gotickými prvky, či renesanční Stará radnice. Dominantou města je poté kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl z původně raně gotické podoby přestaven na dnešní barokní podobu a je z něj báječný výhled na město.

Zajímavost Havlíčkova Brodu.

Rozsáhlý sportovní komplex je zasazen do staletého parku Budoucnost, který je lemován soustavou rybníků a nabízí se jako ideální místo pro procházku. Na náměstí nalezneme tzv. Havlíčkův dům (č.p. 19), který vyniká nárožním arkýřem s věžičkou a nachází se v něm památník Karla Havlíčka Borovského, který se sem během svého života často vracel.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Hudební festival Hrošení - Krucembu…

16.07.2021 - 17.07.2021
Kemp MOŘE u rybníku Řeka

Festival se zaměřením na folk, bluegrass, tremp a country music se odehrává v zavedeném retrokempu s restaurací.

Dny otevřených ateliérů na Vysočině…

03.10.2020 - 04.10.2020
Havlíčkův Brod

Své prostory zdarma pro veřejnost opět otevřou galerie, výtvarníci, řemeslníci a nadšenci z celého Kraje.

« zpět na seznam položek

Sdílet

úterý 29. září

Dnes má svátek Michal

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete