Statistika našeho portálu

  • 95 245 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 193 Míst a památek

Kolín

Kolín

Město Kolín.Přibližně 60 km na východ od Prahy se nalézá důležitá železniční křižovatka mezi Prahou, Olomoucí, Ostravou a Brnem a významné průmyslové centrum Středočeského kraje – město Kolín. To má přes 30 tisíc obyvatel, katastrální výměru 34,97 km² a díky svému umístění v úrodné polabské nížině i s bohatou kulturní a hospodářskou tradici.Historie Kolína.Ačkoliv přesné datum…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Kolín.

Přibližně 60 km na východ od Prahy se nalézá důležitá železniční křižovatka mezi Prahou, Olomoucí, Ostravou a Brnem a významné průmyslové centrum Středočeského kraje – město Kolín. To má přes 30 tisíc obyvatel, katastrální výměru 34,97 km² a díky svému umístění v úrodné polabské nížině i s bohatou kulturní a hospodářskou tradici.

Historie Kolína.

Ačkoliv přesné datum založení města není známo, z historických pramenů jasně vyplývá, že současný Kolín vznikl díky přeložení původní trhové osady (Starého Kolína) z místa často ohrožovaného povodněmi, na výhodněji položené místo na skále nad řekou Labem. První datovanou písemnou zmínku o něm, nacházíme v listině Přemysla Otakara II. z 8. září 1261, kdy však již Kolín vystupuje jako významné královské město.
Oblíbenost Kolína u královského dvora jistě úzce souvisí s jeho hospodářským významem. Jihovýchodně od města se nacházela naleziště stříbra a těžební aktivita přinášela království značné bohatství. I proto městu udělili Přemysl Otakar II. či Václav II. řadu výsad a privilegií. V závěru 13. století však na místě dosavadní hornické osady vzniklo město Kutná Hora a Kolín tak na své atraktivitě pro panovnický dvůr částečně ztratil.
Po jistých peripetiích souvisejících s podporou Kolínských Jindřichu Korutanskému, si město oblíbil i rod Lucemburků. Významný architekt Petr Parléř zde roku 1360 zahájil rozsáhlou přestavbu požárem poničeného chrám sv. Bartoloměje, nejvýznamnější kolínské památky.
Přes období, ve kterém byl Kolín soukromým majetkem krále Jiřího z Poděbrad a později pak nejvyšší purkrabí Zdeněk Lev z Rožmitálu se Kolín dostal do nepříjemné pozice krátce po nástupu Habsburků, neboť se přidal k povstání proti Ferdinandovi a jako trest mu následně panovník zabavil majetek a všechna historická práva. Situaci pak zhoršovalo i velké množství požárů, které Kolín v druhé polovině 16. století potkalo. Na druhou stranu se dařilo obchodu a řemeslům, zakládány byly i nové vinice a chmelnice.
Významnou roli sehrál Kolín i během sedmileté války, kdy se zde v roce 1757 odehrála jedna z nejvýznamnějších bitev mezi pruskými a rakouskými vojsky. Možná symbolicky poté v první polovině 19. století stojí Kolín v popředí jako jedno z center národního obrození s čilým vlasteneckým ruchem. Hospodářskému rozvoji pak přispělo vybudování železnice z Prahy na Moravu v roce 1845.

Co je v Kolíně k vidění.

Centrum města s obdélníkovým náměstím je vyhlášeno za městskou památkovou rezervaci. Stojí zde pseudorenesanční radnice z 19. století, morový sloup z roku 1682 či kašna z roku 1780. Ve městě je i bývalé židovské ghetto se synagogou ze 17. století. Bývalý renesanční zámek, založený jako hrad roku 1437, byl v průběhu 19. století přeměněn na pivovar. Národní kulturní památkou je pak gotický chrám svatého Bartoloměje ze 13. století, s chórem od Petra Parléře (stavitel, mimo jiné, Karlova mostu, Staroměstské mostecké věže, chrámu sv. Víta)ze 14. století a barokní kostnicí.
Severozápadně od města je přírodní rezervace Veltrubský luh, kde je zachovalá část labského lužního lesa.

Na sever od města se pak nachází nová průmyslová zóna automobilky TPCA.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Českobrodské posvícení - Český Brod

17.09.2021 - 19.09.2021
Český Brod

Oslavy výročí posvěcení kostela sv. Gotharda v Českém Brodě.

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

úterý 18. květen

Dnes má svátek Nataša

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete