Statistika našeho portálu

  • 96 802 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 200 Míst a památek

Louny

Louny

Město Louny.Louny jsou okresním městem v severozápadních Čechách, konkrétně v Ústeckém kraji. Kvůli jeho poloze se mu přezdívá "Perla na řece Ohři", či "jižní brána Českého středohoří". Město má necelých 20 tisíc obyvatel, katastrální výměru 24,27 km² a především jeho centrum si zachovává poetický, historický ráz.Historie Loun.O osadě (pravděpodobně byl její název Lun…

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Severozápad
Kraj
Ústecký kraj
Okres
Louny
Obec
Louny

Fotogalerie k článku

Město Louny.

Louny jsou okresním městem v severozápadních Čechách, konkrétně v Ústeckém kraji. Kvůli jeho poloze se mu přezdívá "Perla na řece Ohři", či "jižní brána Českého středohoří". Město má necelých 20 tisíc obyvatel, katastrální výměru 24,27 km² a především jeho centrum si zachovává poetický, historický ráz.

Historie Loun.

O osadě (pravděpodobně byl její název Luna), která vznikla při brodu přes řeku Ohři a stala se předchůdcem dnešního města, najdeme zmínky již ve 12. století. Ve století 13. nechal Přemysl Otakar II. v její blízkosti postavit město se statutem města královského. Důvody, kterého ho k tomu vedly, jsou zřejmé. Vedla tudy totiž důležitá cesta z Prahy do Saska a v oblasti Loun výhodně křížila Ohři. Další cesty, které tudy procházely, směřovaly k Chebu a na Žatec.

Především díky své poloze se staly Louny oblíbeným městem královského dvora, který jim poskytoval značná privilegia a Louny tak byly již od 14. století proslaveny známým vínem a chmelem. Během husitských válek se město přidalo na stranu husitů a společně s Louny a Žatcem vytvořilo vojenský svaz. V této době také došlo k poničení řady vzácných památek, včetně dvou klášterů (dominikánského a kláštera magdalenitek) či místní knihovny. V roce 1517 došlo k zásadní přestavbě města v souvislosti s ničivým požárem, který město v tomto roce postihl. Třicetiletá válka potom znamenala pro město samotné velkou katastrofu, neboť bylo v rozmezí několika let opakovaně vydrancováno. Byl to i důsledek přihlášení se Loun k protihabsburskému odboji v letech 1618 – 1620.

Po třicetileté válce se Louny staly městem s lokálním významem a ustala i architektonická přestavba. Jejich význam poté stoupl během 19. století, kdy se staly sídlem okresního úřadu. Důležité pro průmyslový rozvoj bylo překřížení města sítí silnic a železnice. Vznikly cukrovar, pivovar, jatka či finanční ústav. Docházelo též k rozsáhlé nové výstavbě, kdy přibývaly celé čtvrti nových domů a domků, která pokračovala i během 20. století a na projektech se podílel i Jan Kotěra z Prahy. Bohužel v 70. letech došlo k demolici Žateckého předměstí a na jeho místě vyrostl prstenec panelových domů, který naštěstí nezasáhl historické centrum města. Průmysl byl ve 20. století posílen vznikem továren Elektroporcelán, Praga či mlékárnou a masokombinátem. V roce 1960 pak byly k lounskému okresu připojeny okresy žatecký a podbořanský.

Co je v Lounech k vidění.

Nejvýznamnější památkou Loun je gotický kostel sv. Mikuláše od Architekta Benedikta Rejta, který našel v tomto kostel i místo svého věčného spočinutí. Mezi další významné památky patří nejstarší, původně románský kostel sv. Petra, pozdně gotický dům Sokolů z Mor, špitál s kostelem sv. Máří Magdalény či barokní sloup Panny Marie od J. J. Bendla.

Zajímavost Loun.

Z původního opevnění města zbyla Žatecká brána z roku 1500 a společně s ní může návštěvník shlédnout dvě dělové bašty a velkou část vnějšího opevnění. Zajímavostí je i kolonie dělnických domků do Jana Kotěry z roku 1909.

V srpnu 1813 v Lounech přebývali v domech na náměstí tři panovníci protinapoleonské koalice: ruský car Alexandr I., pruský král Bedřich Vilém III. a rakouský císař František II.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 23. leden

Dnes má svátek Zdeněk

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete