Statistika našeho portálu

  • 95 245 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 193 Míst a památek

Mladá Boleslav

Mladá Boleslav

Město Mladá Boleslav.Mladá Boleslav je statutárním městem ve Středočeském kraji, ležící přibližně 50 km severovýchodním směrem od Prahy. Město má tisíciletou historii a tvoří významné průmyslové centrum celého regionu. Celosvětovou známost získala Mladá Boleslav především díky produkci zdejší automobilky Škoda. V okolí města se rozprostírá nádherná krajina, která zasahuje i do chráněné…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Mladá Boleslav.

Mladá Boleslav je statutárním městem ve Středočeském kraji, ležící přibližně 50 km severovýchodním směrem od Prahy. Město má tisíciletou historii a tvoří významné průmyslové centrum celého regionu. Celosvětovou známost získala Mladá Boleslav především díky produkci zdejší automobilky Škoda.
V okolí města se rozprostírá nádherná krajina, která zasahuje i do chráněné krajinné oblasti Český ráj. Ve městě existuje i turistická poznávací trasa, která zájemce provede po městských památkách. V současné době žije ve městě více než 46 000 obyvatel na katastrální výměře 28,89 km².

Historie Mladé Boleslavi.

Na soutoku řek Jizery a Klenice stálo již v době raného středověku slovanské hradiště, pojmenované podle přemyslovského knížete Boleslava. K roku 1130 je připomínána existence hradu, pojmenovaném Nová Boleslav. Obec s hradem se postupně staly významnými centry celého kraje, který se začal nazývat Boleslavský.
Po vybudování hradu Bezděz význam boleslavského hradu upadal. Během válek s Otou Braniborským byl dokonce zničen a přešel do vlastnictví rodu pánů z Michalovi. Pan Ješek z Michalovic přenesl nedalekou tržní osadu do blízkosti hradu a zrodilo se tak město Mladá Boleslav. Jeho dominantou se stal kostel Matky Boží. Prosperitu a hospodářský rozvoj zabezpečilo městu množství výsad a privilegií, udělených šlechtickými majiteli.
Po husitských válkách přešla Boleslav do držení rodu Tovačovských z Cimburka. Ti přispěli k tolerantnější atmosféře ve městě uvedením jednoty bratrské, které věnoval minoritský klášter. Za dědiců Tovačovský z Cimburka, kterými byli Krajíři z Krajku, se Boleslav stala nejvýznamnějším bratrským centrem v zemi. Ještě v 16. století se Boleslav dokázala vykoupit z poddanství a později byla povýšena mezi královská města.
Z tragických událostí třicetileté války se město dlouho vzpamatovávalo. Opětovný rozvoj přineslo až období josefínských reforem. Na konci 19. století již Boleslav představovala průmyslově vyspělé město. Stalo se tak především zásluhou Václava Klementa Václava Laurina, kteří tu v roce 1895 založili výrobnu velocipedů . V roce 1898 zde byl vyroben první motocykl a o sedm let později první automobil. Boleslav je dodnes oprávněně přezdívána jako metropole českého automobilového průmyslu.

Co je v Mladé Boleslavi k vidění.

Ve městě se nachází mnoho historicky cenných objektů. Jedná se především o původní středověký hrad, později přestavěný na zámek. Ze sakrálních staveb zaujme gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie či kostel sv. Jana Nepomuckého se světcovým obrazem od V. V. Reinera. Na náměstí zaujme renesanční radnice. Výzvou na krátký výlet může být návštěva rozlehlého lesoparku Štěpánka, který se rozléhá při jižním okraji města.

Zajímavost města Mladá Boleslav.

Severozápadním směrem od města se zachovaly zbytky středověkého hradu Michalovice.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Příměstský cyklo kemp 2021 - Mladá …

12.07.2021 - 16.07.2021
Dopravní hřiště (8. ZŠ)

Cyklo kempy jsou oblíbené pětidenní příměstské tábory určené pro děti ve věku od 5 do 15 let. Jsou zaměřeny na výuku…

Příměstský cyklo kemp 2021 - Mladá …

19.07.2021 - 23.07.2021
Dopravní hřiště (8. ZŠ)

Cyklo kempy jsou oblíbené pětidenní příměstské tábory určené pro děti ve věku od 5 do 15 let. Jsou zaměřeny na výuku…

Příměstský in-line kemp s angličtin…

09.08.2021 - 13.08.2021
Sportovní areál (U…

In- line kemp je veden formou příměstského tábora a nabízí program denně od 8:00 do 16:30. Děti jsou rozděleny do…

Příměstský in-line kemp s angličtin…

16.08.2021 - 20.08.2021
Sportovní areál (U…

In- line kemp je veden formou příměstského tábora a nabízí program denně od 8:00 do 16:30. Děti jsou rozděleny do…

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

úterý 18. květen

Dnes má svátek Nataša

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete