Statistika našeho portálu

  • 100 972 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 207 Míst a památek

Most

Most

Město Most.Okresní město Most leží v Severních Čechách, směrem na jih od města Teplice. Představuje střed Západočeské hnědouhelné pánve. Přesto se od okrajových částí města rozprostírají lesy a v blízkosti města protéká řeka Bílina. V současné době žije v Mostě necelých 70 000 obyvatel a katastrální výměru má město 86,94 km².Historie Mostu.Bohatá historie města Mostu začíná již před více…

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Severozápad
Kraj
Ústecký kraj
Okres
Most
Obec
Most

Fotogalerie k článku

Město Most.

Okresní město Most leží v Severních Čechách, směrem na jih od města Teplice. Představuje střed Západočeské hnědouhelné pánve. Přesto se od okrajových částí města rozprostírají lesy a v blízkosti města protéká řeka Bílina. V současné době žije v Mostě necelých 70 000 obyvatel a katastrální výměru má město 86,94 km².

Historie Mostu.


Bohatá historie města Mostu začíná již před více než tisíci lety. V písemných pramenech se poprvé objevuje v Kosmově kronice české, kdy tudy vedla stezka přes zdejší močálovitou krajinu po dřevěných mostech. Název města je od těchto mostů odvozen. Pro kupce putující mezi Prahou a Saskem byla stezka ideální cestou přes nehostinnou krajinu. Rod Hrabišiců zde nechal založit tvrz a přiléhající osadu.

V polovině 13. století byl Most povýšen na královské město a do tohoto období se datuje i nejstarší městská pečeť. Přemysl Otakar II. obdaroval mostecké mílovým, skladovým a vězeňským právem. Z města se na konci 13. století stalo hospodářské centrum kraje.

14. století znamenalo pro místní obyvatele období velké prosperity, kterou silně podporovali panovníci Jan Lucemburský, Karel IV. i Václav IV. Ačkoliv se během husitských válek nepodařilo přívržencům kalicha město dobýt, hospodářská prosperita částečně upadala. Přesto mohl Most těžit z rozsáhlého pozemkového majetku a výhodné polohy. Během 16. století se ve městě sice hojně stavělo, ale místní obyvatelé museli čelit i několika epidemiím moru, rozsáhlým požárům a těžkým neúrodám. Z těžké finanční situace se Most dostával více než sto let.

V roce 1595 koupilo město od císaře Rudolfa II. hrad Hněvín i s přilehlými vesnicemi a statky. Z města se stal mocný feudál, jehož území sahalo od zemské hranice v Krušných horách až do jižní části dnešního Mostecka. Ztrátu politického i hospodářského významu přineslo období bezprostředně následující po skončení třicetileté válce, kdy byl dokonce zbourán i hrad. Z této obtížné situace se město dostalo až na počátku 18. století, kdy se započaly konsolidovat hospodářské poměry a započala opětovná stavební aktivita.

Napoleonské války na počátky 19. století významně ovlivnily život ve městě, neboť celá oblast se stala pro vojsko průchozí. Zásadním obratem pro průmyslovou orientaci města byl rok 1870, kdy došlo k prodloužení železniční trati z Ústí nad Labem do Chomutova, vedoucí přes Most. Odbytiště pro vytěžené suroviny z mosteckých dolů se rozšířilo. Prudce stoupl počet obyvatel a s ním souvisela rozsáhlá výstavba nových domů.

Co je k vidění

Jednou z dominant města je mostecký hrad Hněvín, ve kterém je v současnosti zpřístupněna pro turisty vyhlídková věž. Překrásnou stavbou je kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl v 20. století přenesen na nové místo a kompletně zrestaurován. V roce 1993 pak byl nově vysvěcen. Zajímavou památkou je i původně renesanční kašna, která byla v roce 1729 osazena pískovcovou plastikou českého lva vztyčeného na zadních nohách.

Město Most v Ústeckém kraji rozhodně stojí za to vidět.

Zajímavost Mostu.

K vyhledávaným rekreačním komplexům patří vodní nádrž Vrbenský, nacházející se u severního okraje města.
Na severozápadním okraji města stojí autodrom, na kterém se každý rok pořádají silniční závody Trucků.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

sobota 23. září

Dnes má svátek Berta

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete