Statistika našeho portálu

  • 99 640 Akcí v kalendáři
  • 5 396 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Nymburk

Nymburk

Město Nymburk.Okresní město Nymburk leží ve Středočeském kraji, na řece Labi, necelých 45 kilometrů východně od Prahy. Ve městě najdeme mnoho historicky cenných památek a v blízkém okolí se nachází i několik sportovních areálů. Nymburk funguje jako významná křižovatka železničních tratí. Historické jádro města je městskou památkovou zónou. V současné době žije v Nymburku více než 14 000 obyvatel …

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Nymburk.

Okresní město Nymburk leží ve Středočeském kraji, na řece Labi, necelých 45 kilometrů východně od Prahy. Ve městě najdeme mnoho historicky cenných památek a v blízkém okolí se nachází i několik sportovních areálů. Nymburk funguje jako významná křižovatka železničních tratí. Historické jádro města je městskou památkovou zónou. V současné době žije v Nymburku více než 14 000 obyvatel na katastrální výměře 20,54 km².

Historie Nymburka.

Na místě dnešního náměstí se v době raného středověku zřejmě nacházelo slovanské hradiště. Předchůdce dnešního Nymburka se zřejmě utvářel v průběhu 13. století. V roce 1275 byla osada povýšena Přemyslem Otakarem II. na královské město. V té době započala výstavba gotického kostela sv. Mikuláše, který byl později zasvěcen sv. Jiljí. Prosperitu města dokresluje dvojité opevnění, které bylo v této době vybudováno, stejně jako výstavba dominikánského kláštera.

Během husitských válek stálo obyvatelstvo města na straně vyznavačů kalicha, a i to byl zřejmě důvod k vypálení dominikánského kláštera. V závěru válečného konfliktu byl Nymburk silně poničen a původní prosperitu a postavení se podařilo oživit až na konci 15. století. V této době započala výstavba nové renesanční radnice. Stejně jako u většina dalších měst byl i Nymburk tvrdě zasažen událostmi třicetileté války. V roce 1634 město vypálili Sasové, kteří ve zdejším kostele upálili více než 200 lidí. Podle některých historických zdrojů, zbylo ve městě pouhých 11 domů. Situaci města zkomplikoval i ničivý požár v roce 1686.

Nová výstavba umožnila nástup baroka. Vzpomínku na rozsáhlou morovou epidemii představuje sloup umístěný na náměstí. Většinu nové výstavby však opětovně poničil další požár v roce 1836. Pozice Nymburka byla oslabena i zprovozněním nové silnice mezi Prahou a Hradcem Králové, která se městu vyhnula. K rozvoji průmyslu přispěla železniční dráha, která do města pronikla v roce 1870.

Co je v Nymburku vidění.

Většina historických budov byla zničena během četných požárů, nebo při necitlivé přestavbě. Zachovány zůstaly alespoň unikátní středověké hradby či přestavovaný kostel sv. Jiljí. Nově obnoven byl dominikánský klášter a řada maloměstských ulic. Pro milovníky piva i českého filmu jistě netřeba připomínat nymburský pivovar, který vstoupil do dějin díky Bohumilu Hrabalovi.

Zajímavost města Nymburka.

Západně od Nymburka se v Přerově nad Labem nachází jeden z nejkrásnějších českých skanzenů. Jihozápadně od města leží známá chatová osada Kersko.

Současnost města

Současný Nymburk je moderním centrem středního Polabí, městem památek, kultury, zeleně a sportu: zdejší basketbalový klub dosahuje vynikajících výsledků a Sportovní centrum pro svou přípravu vyhledávají nejlepší sportovci z celého světa. Milovníci pěší turistiky, bruslaři a především cyklisté rádi využijí Labskou cyklostezku, která je dovede přes Poděbrady do Libice nad Cidlinou nebo přes Lysou nad Labem do Čelákovic, a Hrabalovou cyklostezkou do Kerska. Malebné břehy řeky Labe a jeho slepé rameno Na Remanenci lákají k rybaření. Vyznavači nevšedních sportovních aktivit si ve Volnočasovém centru Veslák mohou vyzkoušet např. umělou horolezeckou stěnu, nízkou lanovou dráhu nebo hřiště pro míčové hry. Ke sportovnímu vyžití lze využít sportoviště Na Remanenci s tenisovými kurty a hřišti pro basketbal, volejbal a nohejbal.

Dále jsou k dispozici např. městské lázně s plaveckým bazénem a saunou, zimní stadion, skatepark, minigolf, kuželník, bowling nebo stolní tenis.

Ve městě se každoročně konají tradiční kulturní akce: Nymburské posvícení s jarmarečním rejem, Nymburské dny B. M. Černohorského, Mezinárodní festival dechových hudeb, Přístavní slavnost, celostátní dětský festival Mateřinka, Polabská vonička a řada dalších. Nedílnou součástí kulturního života ve městě je Hálkovo městské divadlo a Městské kino Sokol.

Dobrou občanskou vybavenost zde zastupují mateřské, základní, střední, umělecké, jazykové, zvláštní i speciální školy, nemocnice, soukromá zdravotnická zařízení, lékárny, dětský domov, kulturní centra a zařízení, muzeum, divadlo, kino, knihovna, policie, soud, pošty, církve a celá řada úřadů, organizací, služeb a obchodů.

Město nabízí také mnoho ubytovacích zařízení. Návštěvníci si mohou vybrat z pestré nabídky hotelů, penzionů a turistických ubytoven. Pobyt jim jistě zpříjemní četné místní restaurace, hospůdky, bary, kavárny, cukrárny nebo čajovna.

Toto vše je jen část pestrého obrázku města, které rozhodně stojí za to, abyste ho navštívili.

Kontakt:

Turistické informační centrum

Náměstí Přemyslovců 165

288 28 Nymburk

tel./fax: 325 512 433

e-mail: infocentrum@meu-nbk.cz

web: www.mesto-nymburk.cz

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Velikonoční trhy v Poděbradech 2023

07.04.2023 - 09.04.2023
Jiřího náměstí

Srdečně vás zveme na velikonoční trhy v Poděbradech!

Poděbradský triatlon 2023 - Poděbra…

21.05.2023 - 21.05.2023
Poděbrady, Jezero

Poděbradský triatlon představí dne 21. 5. 2023 již 32. ročník, a to po loňské úspěšné premiéře opět pod taktovkou…

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 2. duben

Dnes má svátek Erika

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete