Statistika našeho portálu

  • 96 120 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 199 Míst a památek

Prostějov

Prostějov

Město Prostějov.Okresní město Prostějov leží v Olomouckém kraji, na západním okraji úrodné roviny Hané, v severní části Hornomoravského úvalu. Do širšího povědomí české a moravské veřejnosti je zapsáno především díky slavným železárnám, hanáckým slavnostem a nepochybně i kvalitní výkonností zdejších basketbalistů. V současném Prostějově žije více než 45 000 obyvatel na katastrální výměře 39,04 km…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Prostějov.

Okresní město Prostějov leží v Olomouckém kraji, na západním okraji úrodné roviny Hané, v severní části Hornomoravského úvalu. Do širšího povědomí české a moravské veřejnosti je zapsáno především díky slavným železárnám, hanáckým slavnostem a nepochybně i kvalitní výkonností zdejších basketbalistů. V současném Prostějově žije více než 45 000 obyvatel na katastrální výměře 39,04 km².

Historie Prostějova.

První zmínka o vesničce Prostějov, předchůdkyni dnešního města, pochází z první poloviny 12. století. Původními majiteli panství byli Šelmberkové. V roce 1365 získal Prostějov titul městečka a přešel do držení pánů z Kravař. Jejich stoletá vláda byla plná pozoruhodných změn. Nechali založit klášter, který však za několik desítek let vyplenili husité. Strastiplným obdobím procházel Prostějov i při taženích Albrechta Rakouského. Kravařové podporovali i vznik židovské obce, která se brzy stala druhou největší na Moravě.

Dalšími majiteli Prostějova byli Pernštejnové. Nechali okolo města zbudovat hradby, vystavět zámek a nádhernou renesanční radnici. V době nadvlády Pernštejnů existovala ve městě silná komunita příznivců Jednoty bratrské.
Vyhnání věřících vyznávajících víru pod obojí přineslo období po bitvě na Bílé hoře. To již celé panství vlastnili Lichtenštejnové. Během třicetileté války postihl tragický osud místní zámek. Ten byl vypleněn švédskými armádami a šlechtici se na něj již nikdy nevrátili. Několik desítek let dokonce sloužil jako sýpka a později i továrna. Krutou ránu pro Prostějov představoval rozsáhlý požár, který ve městě vypukl v roce 1697. Několik morových epidemií připomíná morový sloup, který stojí na náměstí od roku 1714.

V 18. století se zásadně změnila architektonická podoba města. Řád milosrdných bratří začal v roce 1727 na pozvání rodu Lichtenštejnů opečovávat místní klášter. Hned v sousedství kláštera byl postaven barokní kostel sv. Jana Nepomuckého. Nově vzniklý klášter s kostelem sv. Barbory, zbudovaný řádem kapucínů, nechal v roce 1784 Josef II. zrušit. K pozdně barokním stavbám patří i farní kostel sv. Petra a Pavla.

V průběhu 19. století se Prostějov přeměňoval na jedno z největších a nejvýznamnějších měst na Moravě. Byly zbourány hradby, probíhala nová výstavba, rozrůstala se předměstí a město bylo napojeno na železniční trať. V budově radnice bylo založeno muzeum a ve městě se konala národopisná výstava. S hospodářskou vyspělostí souvisela i výstavba krásných obecních a měšťanských domů. Ty byly postaveny v historizujícím, secesním i výrazně moderním stylu. Mnohé z nich se v Prostějově dochovaly dodnes. V minulém století byl pak Prostějov pro svou orientaci na textilní průmysl označován jako "město módy".

Co je v Prostějově k vidění.

Ve farním kostele Povýšení sv. Kříže tvoří interiér pozoruhodná přestavba z počátku 20. století. Podílel se na ní i František Bílek, který vytvořil pro místní potřeby unikátní Křížovou cestu.
Západně od města se nachází zámek Plumlov. Směrem na východ pak návštěvník může zavítat do slavného Tovačova či okolních rybníků.

Zajímavost

Každoročně v červnu se Prostějov stává městem poezie. Probíhá zde totiž slavný festival Wolkerův Prostějov.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

Na Atlase Česka dále najdete