Statistika našeho portálu

  • 96 454 Akcí v kalendáři
  • 5 388 Ubytovacích zařízení
  • 24 199 Míst a památek

Rokycany

Rokycany

Město Rokycany.Okresní město Rokycany se nachází v západních Čechách, na soutoku říčky Klabavy a Holoubkovského potoka. Necelých 20 km západním směrem se nachází město Plzeň a 45 km na východ pak město Beroun. Svou polohou v malebné kotlině jednoho z výběžku Brd. Turista jistě ocení snadnou dostupnost, neboť městem prochází důležitá železniční trať Praha – Plzeň – Cheb a sever…

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Jihozápad
Kraj
Plzeňský kraj
Okres
Rokycany
Obec
Rokycany

Fotogalerie k článku

Město Rokycany.

Okresní město Rokycany se nachází v západních Čechách, na soutoku říčky Klabavy a Holoubkovského potoka. Necelých 20 km západním směrem se nachází město Plzeň a 45 km na východ pak město Beroun. Svou polohou v malebné kotlině jednoho z výběžku Brd. Turista jistě ocení snadnou dostupnost, neboť městem prochází důležitá železniční trať Praha – Plzeň – Cheb a severně od města vede dálnice D5 Praha – Plzeň, pokračujíce dále směrem na Rozvadov. Katastrální výměra čítá 30,98 km² a počet obyvatel atakuje hranici 15 tisíc.

Historie Rokycan.


V oblasti dnešních Rokycan se nalezly pozůstatky po osídlení již z doby kamenné a dodnes jsou zde patrné stopy keltského osídlení v podobě valů, obklopujících malé opiddum u dřívější obchodní stezky. První písemná zmínka o Rokycanech pochází z roku 1110 a město se tak řadí k nejstarším v Čechách. Tehdejší dvorec s osadou byl povýšen na město ve 14. století. Dřívější zbytky středověkého opevnění se dochovaly dodnes. Na město královské pak byly Rokycany povýšeny v roce 1584.

V nastupujícím období baroka pak město prošlo výraznými architektonickými přestavbami. Přestavěn byl chrám na náměstí, nově vznikl morový sloup či sloup sv. Jana Nepomuckého a nádherná městská radnice. 18. století bylo pro Rokycany více než nešťastné. Místní obyvatele postihlo hned několik katastrof, několika ničivými požáry počínaje, krutým hladomorem a likvidační epidemií moru konče.

19. století poté znamenalo pro Rokycany změnu statutu, neboť roku 1850 se staly městem okresním. V návaznosti na to došlo roku 1862 k otevření železniční trati Praha-Plzeň, která velmi oživila průmyslový růst města i jeho okolí. Důsledkem těchto změn bylo vybudování cukrovaru, hutě a pily a zároveň se založilo několik nových škol.

Přelom 19. a 20. století přinesl vzrůst životní úrovně místních obyvatel, ovšem neblaze se na podobě města projevila částečná demolice historické části města. Ve 20. století poté vstoupily Rokycany do historického povědomí země setkáním spojeneckých armád protifašistické koalice na konci druhé světové války, dne 9. 5. 1945.

Co je Rokycanech k vidění.


V současnosti láká město Rokycany turisty opraveným a plně zrekonstruovaným stavem většiny historických památek. Mezi ty nejvýznamnější patří dominanta města – kostel Panny Marie Sněžné z 12. století, městská radnice z 1. pol. 18. století či Mariánský sloup a kašna na náměstí.

Rokycany patří mezi perly Plzeňského kraje a rozhodně stojí za to je navštívit.

Město a jeho zajímavá místa

Plavecký bazén – V roce 2002 byla dokončena stavba plaveckého bazénu, který spolu s vedle umístěným koupalištěm tvoří ucelený komplex odpočinku a relaxace. V areálu bazénu je kromě tří 25 metrových plaveckých drah, dětského bazénu se skluzavkou, tobogánu, vířivek a chrličů vody možno využít též služeb páry, sauny, masáží a lymfodrenáží. K občerstvení slouží bar, který je umístěný v horním patře bazénu.

Sportovní areál – V roce 2001 byl otevřen sportovní areál s umělým povrchem, kde je k dispozici atletický ovál, travnaté hřiště s umělým trávníkem, dvě víceúčelová hřiště na basketbal a odbíjenou, tenisový kurt, hřiště na streetball s cvičnou tenisovou stěnou, technický sektor pro vrh koulí, doskočiště pro skok daleký a trojskok. Tento areál je možno využívat i ke komerčním účelům.

Zimní stadion – Zimní stadion je umístěn v jihovýchodní části města. Je součástí širšího komplexu určeného pro sportovní a rekreační vyžití občanů, včetně ubytovací kapacity v hotelu, sportovní haly, hřiště, obslužných zařízení a parkoviště. Zimní stadion prošel v roce 2005 nákladnou rekonstrukcí a v současné době v něm rokycanští hokejisté hrají druhou ligu.

Hvězdárna – Podoba dnešní hvězdárny vznikla již v roce 1961, ale její historie sahá až do let 1947. Hvězdárna je jediná svého typu v celém regionu. Provádí pozorování minim proměnných zákrytových dvojhvězd, sluneční fotosféry, pozorování meteorů a zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy. Dále pořádá kursy broušení astronomických zrcadel a stavby dalekohledů.

Muzeum Dr. B. Horáka – Pro veřejnost bylo muzeum otevřeno již v roce 1905. Specializuje se na paleontologii a železářství. Evropsky významná sbírka zkamenělin z období starších prvohor obsahuje více než 102 000 fosílií. Historie železářství a umělecké litiny je presentována ve stále muzejní expozici a zejména v dochovaném vodním hamru ze 16. stol. v obci Dobřív. Životu a dílu významného českého herce Jindřicha Mošny je věnována expozice v Dobřívě. Muzeum pořádá krátkodobé výstavy výtvarného a užitého umění a výstavy z muzejních sbírek.

Hotel Bílý lev – Hotel se nachází v centru města Rokycany. Nabízí 26 pokojů s kompletním sociálním zařízením, koupelnou, televizí a rádiem. Součástí hotelu je i příjemně zařízená restaurace.

Památky Rokycan

Kostel Panny Marie Sněžné – Historie kostela Panny Marie Sněžné v Rokycanech sahá až k nejstarší zmínce o Rokycanech v Kosmově Kronice české kolem roku 1110, kde se mluví o tom, že zde byl biskupský dvorec. Arcibiskup Arnošt z Pardubic zřídil roku 1363 při kostele klášter Augustiniánů, který byl v roce 1421 vypálen husity. V 15. stol. se stal kostel děkanským. 12.9.1784 kostel zničil zhoubný požár a následná přestavba byla realizována dle plánů J. Palliardiho. Roku 1789 byl kostel vysvěcen. V této době však bez věže. Ta byla vybudována v letech 1821 – 1823 v empírovém slohu.

Kostel Nejsvětější Trojice – Jedná se o pozdně renesanční kostel, který byl vystavěn v letech 1609 – 1615 za tehdejšími hradbami města. Kolem kostela byl hřbitov, na kterém se pohřbívalo až do roku 1931. Úplně zrušen byl až v roce 1967 a dodnes zůstaly pouze některé významné náhrobky. Kostel vlastní od roku 2003 Pravoslavná církev, která kostel postupně opravuje.

Kaple Navštívení Panny Marie na Vršíčku – Barokní kaple byla postavena jako poděkování za uchránění města před morem. Na financování i stavbě se podíleli velkou měrou obyvatelé Rokycan pod vedením stavitele Jana Mourka. 27.5.1744 byl položen základní kámen a roku 1747 se stavba dokončovala. Ke kapli vedou od roku 1843 kamenné schody do nichž jsou vtesána jména donátorů.

Rokycanská radnice – Radnice je dvoupatrová barokní budova s čtyřbokou věží, která byla vystavěna v letech 1804 – 1808, podle plánů J. Palliardiho. Dne 13.8.1882 zde byla odhalena pamětní deska rokycanského rodáka Mistra Jana Rokycany. V západním křídle 1. poschodí se nachází 16 m dlouhá obřadní síň, které vévodí obraz českého secesního malíře Alfonse Muchy. Obraz s názvem "Basilejský koncil se sklání před Janem Rokycanou" byl zhotoven roku 1933. V předsálí obřadní síně můžete na starém věžním hodinovém stroji obdivovat precizní práci tehdejších hodinářů. Prapor města Rokycany byl prvně vyvěšen na radnici v roce 1993.

Městské opevnění – Městské opevnění je připomínáno již kolem roku 1290, kdy je nechal biskup Tobiáš z Bechyně vystavět. V dnešní době je opevnění patrné už jen v některých místech. V Třebízského ulici se nachází pozdně gotická polokruhová bašta, do které byl v polovině 19. století vestavěn zahradní patrový altán s pavlačí.

Mariánský sloup – Sloup se nachází před kostelem Panny Marie Sněžné na Masarykově náměstí. Vznik tohoto sloupu vysvětluje latinský nápis na jeho spodní části: "Ke slávě a uctění panny, věčného krále roditelky, třikrát z ohně vzešlé, Jan Rauch, Jan Eisel, Jan Gallus, občané rokycanští, opravdu zbožné mysli, postaviti dali." Na vrcholu sloupu je umístěna socha P. Marie s Ježíškem a na spodní části je umístěno devět soch světců. Mariánský sloup je dílem J. Hofmana z roku 1725 a autorem sochařské výzdoby byl Václav Baura – datováno 1770.

Dumetovský dům – Vznik tohoto domu se předpokládá již v době gotické. První písemná zmínka však pochází až z roku 1512, kdy ho kupuje Vavřinec Dumet. Při ničivém požáru roku 1784 shořela domu střecha, oprava nebyla náročná a tak se v letech 1784 – 1787 do domu přestěhovala škola, která byla požárem zcela zničena. Dům má v současné době rokokovou fasádu s bohatou štukovou výzdobou, pozdně barokní pískovcový portál a zachovanou mansardovou střechu se šindelovou krytinou.

Rokycanův dům osvěty a barokní kašna na náměstí – Novorenesanční dům na Masarykově náměstí byl v polovině 19. století vedle radnice jediný dvoupatrový dům na náměstí. 25.9.1894 koupila dům Obecní spořitelna královského svobodného města Rokycany za 20 tisíc zlatých. V roce 1895 byl dům opatřen novorenesanční fasádou a z této doby pochází i alegorická freska, která je umístěna nad schodištěm. Od roku 1910 zde byla umístěna obecní knihovna, která zde sídlí dodnes. Před domem osvěty se nachází kamenná barokní kašna, která pochází z roku 1827.

Děkanství – Děkanství bylo v 17. století skrovné stavení, ve kterém žil děkan Frozín. Na jeho žádost byla k faře roku 1676 přistavěna jedna místnost. Roku 1728 děkanství vyhořelo a v letech 1731 – 1738 bylo dle plánů Jana Hofmanna postaveno nové. V roce 1784 však i toto vyhořelo a bylo obnoveno v letech 1785 – 1787. Dnešní podobu získalo děkanství úpravou z 19. století.

Muzeum Dr. B. Horáka – Budova muzea vznikla na místě pozůstatků objektů, které byly postupně částí biskupského a arcibiskupského hradu, proboštstvím a kaplí sv. Anny, vyhořelou v roce 1784. Základ dnešní podoby je z přestavby z roku 1794, kdy byla budova jednopatrová a sloužila jako škola. V roce 1844 došlo k nástavbě patra a v této podobě je již budova zachována. V roce 1931 dostalo městské muzeum budovu darem. Muzeum Dr. B. Horáka sídlí v této budově dodnes.

K dalším historickým památkám patří

Secesní vila v Jiráskově ulici č.p. 286, která byla postavena roku 1913 podle plánů stavitele B. Ryšavého.

Pomník Madlonova pluku, tvoří společný hrob vojínů decimovaného Madlonova pluku. (Událost ze dne 14.12.1642). Pomník vznikl v 19. století.

Kamenný kříž v Borku, je velice hodnotná barokní plastika jednoho z předních barokních umělců – sochaře Carla Legata Pilthauera von Pilsen. Plastika je datována rokem 1758.

Hostinec Na Železné, který se připomíná již v roce 1576 kdy ho vlastnil Tomáš Železný. Dnešní podoba má ráz rokycanského velkého předměstského domu.

Budova bývalého reálného gymnázia z roku 1905 je vystavěna v novobarokním stylu podle projektu Ing. F. Havlíčka.

Rotunda na Kalvárii pochází z roku 1857, uvnitř je nyní pouze kříž s trnovou korunou. K rotundě vede 13 zastavení křížové cesty, dnes patrné jen v podobě sloupů s označením římskou číslovkou a křížkem.

Luxusní Hirschova vila byla postavena roku 1892. Vilu, spíše zámeček projektoval František Kotek. Jedná se o jednu z nejkrásnějších ukázek neorenesanční architektury v Rokycanech.

www.rokycany.cz

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 28. listopad

Dnes má svátek René

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete