Statistika našeho portálu

  • 88 932 Akcí v kalendáři
  • 5 378 Ubytovacích zařízení
  • 24 163 Míst a památek

Na cesty s Emcem k hlavnímu evropskému rozvodí mezi Černým a Čertovým jezerem na Šumavě

NPR Černé a Čertovo jezero

Šumava je opravdovým turistickým rájem a jeho největším lákadlem je výlet k tajemným ledovcovým jezerům v Národní přírodní rezervaci Černé a Čertovo jezero, ke kterým se vydáme se zdravou svačinou od Emco!

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
NPR Černé a Čertovo jezero
Oblast
Jihozápad
Kraj
Plzeňský kraj
Okres
Klatovy
Obec
Železná Ruda

Fotogalerie k článku

Na Šumavě se nachází osm ledovcových jezer (pět na české a tři na bavorské) – nejznámější a také nejvíce navštěvované jsou Černé a Čertovo jezero, která tvoří stejnojmennou národní přírodní rezervaci.

Ledovcová jezera vznikla táním ledovců, které se vytvořily koncem třetihor. Postupující ledovce tlačily před sebou množství kamene a štěrku, z čehož se na okrajích ledovců utvořily mohutné hráze – morénové valy. Když na konci poslední doby ledové ledovce roztály, tyto hráze zadržely vodu a vznikla ledovcová jezera. Dnes jsou jezera napájena spodními prameny i vnějšími přítoky.

Mezi Čertovým a Černým jezerem probíhá po hřebeni mezi Jezerní horou a Špičákem hlavní evropské rozvodí. Voda z Čertova jezera odtéká do Černého moře, zatímco 1,5 km vzdušnou čarou vzdálené Černé jezero je odvodňováno do moře Severního.

Kromě dvou nejznámější jezer se na české straně Šumavy nachází ještě jezera: Plešné, Laka a Prášilské, na bavorské straně můžete navštívit jezera Roklanské, Velké Javorské a Malé Javorské.

Černé jezero

Je největší ledovcové jezero na Šumavě a zároveň i největší jezero v České republice. Jeho velikost překonávají pouze vodní díla vytvořená člověkem. Leží v nadmořské výšce 1008 m a dosahuje maximální hloubky 40,6 m, čímž je i nejhlubším jezerem u nás.

Na břehu Černého jezera se nachází přečerpávací vodní elektrárna postavená v roce 1930.

K Černému jezeru se dostanete pěšky po žluté turistické značce (Jezerní okruh) ze Špičáckého sedla. Cesta je dlouhá 3,6 km jedním směrem, vede po vrstevnici, a proto je Černé jezero ideálním cílem na výlet pro rodiny s dětmi nebo cyklisty.

Čertovo jezero

Jako jediné jezero na Šumavě odtéká do Dunaje. Podle pověsti, údolí, ve kterém se Čertovo jezero rozlévá, vyryl ďábel, neboť mu dívka, kterou chtěl odnést do pekla, přivázala na ocas velký kámen.

K Čertovu jezeru není přístup úplně jednoduchý. Nejobvyklejší trasa vede od hráze Černého jezera po kamenité pěšině (trasa o délce 2,5 km), kterou pokračuje Jezerní okruh. Dalších 2,7 km ujdete cestou od Čertova jezera zpět na autobusové či vlakové nádraží ve Špičáku. Naštěstí můžete během výletu nabrat síly a vybalit zdravou svačinu Emco ovesné sušenky na množství odpočívadel.

Milujete turistiku a rádi do ní zapojujete i děti? Ačkoliv je pro ně tato sportovní aktivita bezpochyby ideální, ne vždy je v jejich očích zábavná. Abyste z výšlapu měli příjemný zážitek všichni, myslete na to, že dítě potřebuje mít jasný cíl. To však neznamená, že s ním musíte lámat rekordy. Během túry je třeba dělat pravidelné přestávky, které by měly zabírat zhruba polovinu času výšlapu. Mezitím, co budete při pauze pozorovat rostliny a zvířata, vytáhněte z batohu Emco ovesné sušenky, které jsou ideální sladkou svačinkou. "Pokud se věnuje dítě nějaké sportovní aktivitě, vydá energii a tu je třeba společně s živinami doplnit," uvádí nutriční terapeutka Jitka Laštovičková a dodává: "Určitě nezapomínejte dávat svačiny dětem po výkonu, např. banán, menší balení jogurtového nápoje, nebo menší porci kvalitních sušenek bez polevy."

 

Zapojte se s Emcem do soutěže!

Chystáte se vyrazit s dětmi za dobrodružstvím, ale jako vždy tápete nad tím, co s sebou sbalit dobrého? Každý rodič ví, že takový výlet dá jednomu pořádně zabrat, a proto je velmi důležité mít při ruce občerstvení, které hladové krky nasytí. Ne každý však sáhne po zdravé variantě. I vy ještě před každým výletem smažíte řízky? Nenechte svou výpravu náhodě a zapojte se do soutěže o Emco produkty, které oceníte na každém výletě.

 

 

SOUTĚŽTE O:

1 místo: produktový box Rozbal to na cestách

2 místo: batoh s produkty na cesty

3 místo: svačinový box s 6 balením sušenek

 

SOUTĚŽNÍ OTÁZKA:

Kolik druhů vloček obsahuje sypané Mysli lehké & křehké?

  1. Celkem 2 druhy vloček
  2. Celkem 3 druhy vloček
  3. Celkem 4 druhy vloček

Nápovědu hledejte na www.emco.cz

Správné odpovědi zasílejte na soutez@atlasceska.cz, výherce a další soutěž naleznete na této stránce každý týden.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Koncert: Cloud nine - Klatovy

17.07.2019 - 17.07.2019
náměstí Míru Klatovy

Plzeňská kapela CLOUD NINE ve své tvorbě kombinuje vokály s pianem, bicími a baskytarou, doplněnými výraznou…

Povídání a zpívání s Jiřím Werichem…

19.07.2019 - 19.07.2019
renesanční dvorek domu…

Povídání a zpívání - Osvobozené divadlo

Vázání vorů a plavení dřeva - Rechl…

20.07.2019 - 20.07.2019
Obec Modrava 63

Ukázka vázání vorů, ukázka starých řemesel a plavení dřeva po Vchynicko – Tetovském plavebním kanálu. Rechle u Modravy

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

úterý 16. červenec

Dnes má svátek Luboš

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete