Statistika našeho portálu

  • 102 176 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Kam na čarodějnice 2017

K nejpopulárnějším lidovým zvykům přetrvávajícím desítky až stovky let patří dubnové vypořádání se s tajuplnými čarodějnicemi, připadající na mystickou filipojakubskou noc. O půlnoci se dle legend a pověstí vydávají na svou cestu létající čarodějnice, mířící na legendární sabat. V lidovém pojetí se pak my všichni můžeme těšit na přehršel příjemných setkání u plápolajících ohňů, vůni opékaných špekáčků a sytost barevných kostýmů a převleků s motivy kouzelného světa na rozhraní bájí a starobylé mytologie.

K nejpopulárnějším lidovým zvykům přetrvávajícím desítky až stovky let patří dubnové vypořádání se s tajuplnými čarodějnicemi, připadající na mystickou filipojakubskou noc. O půlnoci se dle legend a pověstí vydávají na svou cestu létající čarodějnice, mířící na legendární sabat. V lidovém pojetí se pak my všichni můžeme těšit na přehršel příjemných setkání u plápolajících ohňů, vůni opékaných špekáčků a sytost barevných kostýmů a převleků s motivy kouzelného světa na rozhraní bájí a starobylé mytologie.

Praha

Také v našem hlavním městě jsme si navykli bujaře oslavovat blížící se tajuplnou filipojakubskou noc, která letos umožňuje konání celovíkendových zábavních akcí. Startujeme na "Čarodějkách v Uhříněvsi", určených pro malé i velké návštěvníky. V tradičním formátu se i letos uskuteční "Pálení Petrovických čarodějnic", spojené s opékáním buřtů a živou hudbou. Honosnější a zároveň originálnější akcí budou "Čarodějnické saunové ceremoniály v aquacentru Šutka", které oslaví svátek žehu a ohně. Stylový hudební doprovod můžete očekávat i při "Suchdolských čarodějnicích" či při "Čarodějnicích v Modřanské rokli". Speciální nádech budou mít "Čarodějnice ve Štěrboholském parku", připomínající 260. výroční bitvy u Prahy. Zapomínat bychom neměli ani na "Jarní břevnovské trhy s pálením čarodějnic" či stále populárnější "Pálení čarodějnic ve Žlutých lázních". V rámci letošních "Žižkovských čarodějnic" rádi zveme na taneční odpoledne s Honzou Onderem či očekávaný koncert Marka Ztraceného.Středočeský kraj

V rozmanitém prostředí Středočeského kraje si filipojakubských oslav užijete ve všech větších městech. Platí to bezvýhradně i o "Čarodějnickém reji v Kutné Hoře", kde na Vás čeká tajuplná zkouška čarodějnických dovedností. V hornickém městečku Příbram se o nadcházejícím víkendu pokusí zachránit nejen prvoligovou příslušnost, ale i další střípek z rozmanité mozaiky lidových tradic při "Čarodějnicích na Nováku", které zvou k Novému rybníku. V rámci "Pálení čarodějnic v Poděbradech" si pak malí i velcí mohou vyzkoušet Stezku plnou úkolu a odvahy, výtvarnou dílnu nevyjímaje. Zábavnou akcí pro celé rodiny bude jistě i "Slet čarodějnic v Kolíně", který provoní okolí aromatem opékaných buřtů a roztančí účastníky na nefalšované diskotéce. Červenobílým příznivcům se blížící se sen v podobě mistrovského titulu jistě bude očekávat o to radostněji, o co větší počet účastníků zavítá na legendární "Slávistické čarodějnice v Rožďalovicích".


Jihočeský kraj

I letošní konec dubna bude v Jihočeském kraji patřit protřelým čarodějnicím, které se v rámci "Čarodějnic na pláži" slétnou netradičně na budějovickém koupališti k soutěžím pro děti, minidiskotéce či opékání buřtů. Poutavý program mohou očekávat účastníci "Dětského odpoledne v Českém Krumlově", které láká na vyhlášený veletrh, narozeninový koncert a společné opékání buřtů. Bohatý program pro malé i velké návštěvníky nabízí i "Pálení čarodějnic v Třeboni", které se koná po celou neděli. V rámci "Čarodějnic v Jindřichově Hradci" pak potěší například vyhlášená diskotéka Michala Arnošta či hojně navštěvovaný průvod masek. Při "Českobudějovickém sletu čarodějnic" pak můžete zavítat na Den otevřených dveří v místní čarodějnické škole.


Plzeňský kraj

Atlas Česka přináší několik zaručených tipů na strávení nadcházejícího víkendu, který svým čarodějnickým nádechem láká i to Plzeňského kraje. Z mnoha akcí jsme pro Vás vybrali například "Pálení čarodějnic v Tachově", které pořádá místní Dům dětí a mládeže. V sobotu pak všechny návštěvníky potěší "Čarodějnický rej pod Radyní", který díky zdejší zřícenině nabídne unikátní atmosféru. Převážně mladé diváky přilákají "Plovárenské čarodějnice na Smetaně", lákající na vystoupení několika moderních hudebních kapel. Též v malebném Nepomuku Vás letos nalákají na "Pálení čarodějnic", které se povine pod taktovkou místního sboru dobrovolných hasičů. Nenechte si ujít ani "Pálení čarodějnic ve Starém Plzenci", které potěší i slavnostními jízdami Plzenecké železnice.

 

Karlovarský kraj

I na západě Čech vzplanou o nadcházejícím víkendu stovky ohnivých vater, které symbolicky spálí zle dědictví čarodějek a přivítají první teplé týdny. Platí to především o "Pálení čarodějnic v Karlových Varech", které pro širokou veřejnost organizuje místní Dům dětí a mládeže. Zajímavou atrakcí pro návštěvníky jistě bude "Pálení čarodějnic u Hotelu Krakonoš v Mariánských Lázních", které všem místním osvěží jejich jarní dovolenou. Bohatou nabídku rozličného zboží přináší letošní ročník "Čarodějnického jarmarku v Chodově", který si díky své rozsáhlosti zaslouží i moderovaný kulturní program. Specifickou atmosféru můžeme očekávat při "Hauenštejnském čarování", protknutém divadelními a hudebními výstupy. V netradičním areálu lesoparku pak přivítáme další ročník "Pálení čarodějnic v Sokolově".


Ústecký kraj

V Ústeckém kraji si naši čtenáři mohou vyrazit za desítkami zábavných akcí, které letos stylově připadají na poslední dubnovou neděli. Zajímavý program jistě jako každoročně nabídnou "Čarodějnice v Teplicích", lákají na skákací hrad pro děti, výtvarné čarodějné dílny či vystoupení tanečních kroužků. Nápaditý program jistě nabídne i "Pálení čarodějnic v Ústí nad Labem", okořeněné společným opékáním voňavých špekáčků. Vděčný program pro malé i velké nabízí i "Pálení čarodějnic v Děčíně", pořádané Domem dětí a mládeže. V rámci "Pálení čarodějnic v Chomutově" pak zase oceníte drobné soutěže, opečené buřty či ohnivou hranici.


Liberecký kraj

Pálení čarodějnic je jednou z nejpopulárnějších lidových akcí a svou popularitou přesahuje rámec naší republiky. V Libereckém kraji letos můžete zavítat například na "Pálení čarodějnic v Semilech", které potěší bohatým programem i živou country hudbou. Pestrou nabídku zábavy i vzrušení přinese letošní "Pálení čarodějnic v Turnově", které se odehraje v hned několika částech města. Velkolepou oslavou příchodu teplých dní budou "Čáry u arény v Liberci", které nabídnou velkolepou show pro všechny věkové kategorie. Ujít byste si neměli ani "Čarodějnice s Vikýřem", konané v Jablonci nad Nisou. Při "Pálení čarodějnic ve Frýdlantu" pak zase budete moci narazit na barevný průvod plný žab, košťat či děsivých lampionů.


Královehradecký kraj

Blížící se víkend přinese i do Královedvorského kraje nefalšovanou porci strašidelného létání a plápolajících ohňů. Na vlastní oči se o tom můžete přesvědčit například při "Sletu čarodějnic a čarodějů v Kostelci nad Orlicí", které nezapomeňte osvěžit donesením vlastních špekáčků k opečení. Zábavný program pro všechny návštěvníky přichystali organizátoři "Čarodějnic a lekcí čarodějného létání na koštěti na hradu a zámku Staré Hrady". V Teplicích nad Metují se v rámci "Pálení čarodějnic" můžete těšit i na vítání jara či stavění slavnostní májky. O tom, že s čarodějnicemi zatočí i ve vyšších nadmořských výškách se můžete přesvědčit při "Čarodějnicích v Jánských Lázních", konaných u místního fotbalového stadionu. V rámci "Jaroměřských čarodějnic v Jezbinách" se můžete těšit na lampionový průvod, disco pro děti či ohnivou show.

 

Pardubický kraj

Ježibaby a čarodějnice si již od dětských let spojuje s pohádkou O perníkové chaloupce, která obzvláště silně rezonuje v prostředí perníkářského Pardubicka. S gustem si proto zdejší obyvatelé užijí letošní "Polabinské čarodějnice", konané za účasti desítek natěšených hostů. Příjemným posezením s opékáním buřtů bude i "Let čarodějnic v Ústí nad Labem". Atraktivní program nabídne i "Pálení čarodějnic na dostihovém závodišti v Pardubicích". Srdečně zveme i na "Pálení čarodějnic na Žamberku", představující soutěžní a zábavné odpoledne pro děti i dospělé s vystoupením břišní tanečnice či soutěží o nejhezčí masku. Zvláštní pozornost si zaslouží i "Pálení čarodějnic na Novém zámku u Lanškrouna".

 

Kraj Vysočina

Příjemnou atmosféru blížících se letních měsíců můžete naplno vychutnat při filipojakubských oslavách, které letos připadly elegantně na neděli. V rámci "Čarodějnického odpoledne v Třebíči" lákáme na vystoupení místních uměleckých kroužků či opékání buřtíků. Vzájemnou pospolitost nejen nad buřty s hořčicí zažijete i při populárním "Pálení čarodějnic v Golčově Jeníkově". V prostoru před zábavním rodinným parkem Robinson se můžete těšit na letošní "Slet jihlavských čarodějnic". Legendární hospoda Na Závodišti pořádá letošní ročník "Pálení čarodějnic v Humpolci", spojený s možností projížďky na koni. Zahanbit se jistě nenechají ani organizátoři "Pálení čarodějnic na zámku v Moravských Budějovicích".

 

Jihomoravský kraj

Atlas Česka Vám pomůže zorientovat se v bohaté nabídce čarodějných akcí, které se uskuteční o nadcházejícím víkendu v Jihomoravském kraji. Hned na úvod bychom Vás rádi pozvali na multikulturní festival "Čarodějáles", který se koná v Brně a každoročně přiláká desítky hudebních i uměleckých skupin. Nefalšovaný čarodějnický rej zažijete i při "Pálení čarodějnic ve Vyškově", kde na Vás čekají rozličné hrátky s mystickou atmosférou. Pořádnou ohňovou show pak zažijí všichni účastníci "Pálení čarodějnic na zámku v Moravském Krumlově". Litovat nebudete ani účasti na "Rajhradském pálení čarodějnic" či "Pálení čarodějnic ve Velkých Opatovicích". Poslední dubnový den Vám zpříjemní i návštěva "Čarozoo v Brně" či bohatá hudební produkce při "Pálení čarodějnic na Pálavě".


Olomoucký kraj

Malebná Haná spolu s přilehlými Jeseníky je jako stvořená pro legendy o bájných čarodějných náletech a tajuplných sabatech. Zdejší čarodějné akce proto mají nezaměnitelnou poetiku pro každého z návštěvníků. Týká se to například "Pálení čarodějnic ve Zlatých Horách", které je letos spojeno se symbolickým zahájením turistické sezony. Ujít byste si neměli ani "Pálení čarodějnic v Olomouci", které se letos koná pod patronátem Domu dětí a mládeže. Své příznivce si jistě najde i "Rej čarodějnic na zámku Plumlov", který můžete navštívit po oba víkendové dny. Srdečně zveme i na "Čarodějnice na hradě Bouzov", který obsadí o nadcházejícím víkendu učitelé kouzelnických předmětů. Předsletovou konferenci čarodějnic můžete zažít v rámci "Čarodějnic v ZOO Olomouc", která bude mít půldenní trvání.


Zlínský kraj

Všechny naše čtenáře zveme na čarodějné akce konané o nadcházejícím víkendu ve Zlínském kraji. Příjemné odpoledne všechny čeká při "Čarodějnicích v Bystřici nad Hostýnem", kde na Vás čeká kouzelník se svým vystoupením, skákací hrad či malování na obličej. Filipojakubskou noc můžete zažít i při "Pálení čarodějnic na tvrzi v Kurovicích". Ujít byste si neměli ani "Pálení čarodějnic a stavění májky ve Zlíně", kde si užijete mnohé atrakce pro děti, malování na obličej či soutěž o nejhezčí čarodějnický převlek. Srdečně zveme i na "Pálení čarodějnic do Hulína". V rámci "Sletu čarodějnic v Uherském Ostrohu" můžete obdivovat i umění šermířské skupiny Memento mori.

 

Moravskoslezský kraj

Celodenní strašidelný program zažijí všichni návštěvníci "Dobývání hradu Sovinec", které se letos elegantně pojí s oslavami svatojakubské noci. Poutavý program nabízí i "Pálení čarodějnic na hradě Hukvaldy", které nabídne skupinu scénického šermu a navazující historický program. Své příznivce si jistě najde i "Pálení čarodějnic v Horním Benešově", které nabídne možnost opéct si šťavnatý buřtík a zazpívat se u táborové vatry. Hravou formu letošního "Pálení čarodějnic" zvolili organizátoři v České Těšíně, kteří sází na symbolické spojení ohně, přírody a lidí. Příjemným setkáním pro obyvatele i návštěvníky Nového Jičína bude letošní ročník "Pálení čarodějnic na Masarykově náměstí".

 

Zajímavé akce v okolí

Auto-moto-Farmářské a bleší trhy Tu…

21.04.2024 - 21.04.2024
Stružinec, Tuhaň, 51251

Všechny zveme na Neděli 21. dubna 2024 do obce Tuhaň u Semil, na tradiční auto-moto, farmářské a bleší trhy.

Čeho že se Drobek bojí? - divadlo D…

16.04.2024 - 16.04.2024
Klub Leitnerova…

Inscenace, kde děti ovlivňují děj. Určeno pro děti 3 +.

Farmářský a řemeslný trh 2024 - Moh…

16.04.2024 - 16.04.2024
Mohelnice

Zveme Vás, vaše přátele, známé a sousedy na farmářské a řemeslné trhy v Mohelnici.

Přednáška: Z hlubin oceánu na Azors…

16.04.2024 - 16.04.2024
Dům kultury Milevsko

Vydejte se s námi za krásami Azorských ostrovů.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 16. duben

Dnes má svátek Irena

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete