Statistika našeho portálu

  • 90 529 Akcí v kalendáři
  • 5 378 Ubytovacích zařízení
  • 24 170 Míst a památek

Blansko

Blansko

Město Blansko.Okresní město Blansko leží v Jihomoravském kraji, v údolí řeky Svitavy, přibližně 20 km severně od Brna. Označuje se jako vstupní brána do Moravského krasu, v němž se nachází soustava jeskyní i známá propast Macocha. Město má přibližně 22 tisíc obyvatel, rozlohu 18,29 km² a centrum města leží v nadmořské výšce 276 m.n.m.Historie Blanska.Dnešnímu městu předcházela existence …

Adresa a kontaktní informace

Město Blansko.

Okresní město Blansko leží v Jihomoravském kraji, v údolí řeky Svitavy, přibližně 20 km severně od Brna. Označuje se jako vstupní brána do Moravského krasu, v němž se nachází soustava jeskyní i známá propast Macocha. Město má přibližně 22 tisíc obyvatel, rozlohu 18,29 km² a centrum města leží v nadmořské výšce 276 m.n.m.

Historie Blanska.

Dnešnímu městu předcházela existence malé osady na pravém břehu řeky Svitavy, o níž se nalézá první zmínka v listině olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka z roku 1141, která ji zahrnuje do statků přináležejících olomouckému biskupství. Jeden z dalších olomouckých biskupů, Bruno ze Schauenburku, založil roku 1277 na protější straně řeky novou osadu, která se pod názvem Nové Blansko stala jádrem a základem pro budoucí město. Ke sloučení obou osad došlo v roce 1526 a o několik desítek let později, roku 1580, povýšil Matyáš Žalkovský ze Žalkovic Blansko na městečko. Jeho syn Jan poté nechal přestavit stávající gotickou tvrz na renesanční zámek.

Důležitým obdobím pro Blansko pak byla doba vlastnictví celého blanenského panství slezským rodem hrabat Gellhornů, kteří zde v roce 1698 založili první železárnu. V této tradici pokračoval rod Salm-Reifferscheidtů, který odkoupil blanenské panství v roce 1766. K zásadnímu rozmachu zdejších železáren a strojíren došlo v 19. století, vzkvétala především výroba umělecké litiny. Salmové prodali v roce 1896 železárny pražské firmě Breitfeld-Daněk, ale blanenské panství jim patřilo až do roku 1945.
Na město bylo Blansko povýšeno císařem Františkem Josefem I. až roku 1905 a okresním městem se stalo v roce 1949. Svůj převážně průmyslový charakter si zachovává do dnešních dnů.

Co je k vidění

Přímo v centru města leží náměstí Republiky, v jehož středu se nachází zvláštní vodotrysk a v období prázdnin tu promítá letní kino. Nedaleko se pak nachází náměstí Svobody, na kterém stojí blanesnká radnice, památník padlým v I. světové válce, či parčík s lavičkami. K nepozoruhodnějším památkám Blanska patří zámek se zámeckým parkem. V něm je umístěno Muzeum Blansko s několika stálými expozicemi (historie železářství, Moravský kras, blanenská umělecká litina apod.). Ve městě též stojí barokní kostel sv. Martina, jehož původní románský předchůdce zde stál od poloviny 12. století a k barokní přestavbě došlo v druhé polovině století 17. Starobylý zvon uvnitř kostela patří k jedněm z nejstarších na Moravě.

Zajímavost

Každoročně v červnu zde startuje Půlmaratón Moravským krasem. Na východ od města se nachází zřícenina hradu Blansek.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Literární soutěž Františka Halase -…

19.10.2019 - 20.10.2019
Kunštát

Vřelý vztah básníka Františka Halase k mladším autorům je obecně známým faktem. Tuto část Halasova odkazu se již téměř…

Tradiční výlov rybníku Olšovec - Je…

19.10.2019 - 20.10.2019
Jedovnice

Ve dnech 19. a 20. října 2019 se uskuteční tradiční výlov rybníka Olšovce. Jako každý rok si zde budete moci koupit…

Svatohubertské slavnosti Zámek Bosk…

09.11.2019 - 09.11.2019
Zámek Boskovice

Rodina Mensdorff-Pouilly srdečně zve na 9. Svatohubertské slavnosti v areálu zámku Boskovice. Sobotní odpoledne 9.…

« zpět na seznam položek

Sdílet

středa 16. říjen

Dnes má svátek Havel

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete