Statistika našeho portálu

  • 102 700 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Kroměříž

Kroměříž

Město Kroměříž.Kroměříž je jedním z nejkrásnějších měst Moravy, leží na řece Moravě a má necelých 30 tisíc obyvatel. Pro svou unikátní kulturní a vzdělanostní tradici se jí přezdívá označením Hanácké Athény, zároveň je okresním městem ve Zlínském kraji a rozkládá se na 50,98 km². V roce 1997 byla dokonce vyhlášena nejkrásnějším historickým městem České republiky.Historie Kroměříže.Výhodn…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Kroměříž.

Kroměříž je jedním z nejkrásnějších měst Moravy, leží na řece Moravě a má necelých 30 tisíc obyvatel. Pro svou unikátní kulturní a vzdělanostní tradici se jí přezdívá označením Hanácké Athény, zároveň je okresním městem ve Zlínském kraji a rozkládá se na 50,98 km². V roce 1997 byla dokonce vyhlášena nejkrásnějším historickým městem České republiky.

Historie Kroměříže.

Výhodná geografická poloha s velmi příznivými přírodními podmínkami na nížinné ploše břehů řeky Moravy, dala vzniknout městu Kroměříži, o kterém se první písemné zmínky objevují již na počátku 12. století. Město samotné poté bylo založeno biskupem Brunem ze Schauenburku v roce 1260 a stalo se majetkem významného olomouckého biskupství. Zdejší gotický hrad s okolním městem se stal významným místem panství a biskupové zde vybudovali reprezentativní letní sídlo. Úzká propojenost mezi panovníkem a olomouckým biskupstvím se projevila i v době vlády Karla IV., kdy se v jeho okruhu pohybovalo několik významných osobností, které ke Kroměříži vázal blízký vztah (Jan ze Středy, Jan Milíč).

Těžký otřes pro celé město znamenala třicetiletá válka, během níž se přes Kroměříž přehnala hned dvakrát švédská vojska a následně obyvatelstvo zdecimovala epidemie moru. Velkorysou obnovu pak Kroměříž zažila s příchodem biskupa Karla II. z Lichtenštejna a Kastelkornu, který se rozhodl vtisknout městu knížecí vzhled. Přestavěl zámek a založil v něm úchvatnou obrazárnu, ve které dnes najdeme jména mnoha skvělých umělců (Breughel, Veronese, Dürer, Cranach). Biskup se zasadil i o zřízení Květné zahrady ve stylu italské renesance, či o přestavbu Podzámecké zahrady.

Důležitou úlohu v českých dějinách pak Kroměříž sehrála v roce 1848, kdy se zde konal ústavodárný říšský sněm, přenesený sem z rozbouřené Vídně. Toho se účastnily významné osobnosti tehdejšího veřejného života jako: Palacký, Havlíček, Rieger, Tyl. louhou historii i tradici má vzdělanost a vzdělávání v Kroměříži, v současnosti se zde nachází 9 středních škol a dvě gymnázia či tzv. Justiční akademie, a i proto se vžilo pro město označení Hanácké Athény.

Co je v Kroměříží k vidění.

Jednoznačně největším skvostem Kroměříže je místní zámek s jeho zahradami, díky nimž bylo město v roce 1998 zapsáno do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

V 90. letech minulého století bylo opraveno historické centrum s ústředním Velkým náměstím. Dále se v Kroměříži nacházejí tři historicky cenné kostely: kostel sv. Jana Křtitele, považovaný za barokní perlu Moravy, chrám sv. Mořice se sochou Kroměřížské madony a kostel Nanebevzetí Panny Marie. K návštěvě též vybízejí renesanční radnice na Velkém náměstí, židovská radnice v Moravcově ulici či barokní morový sloup na Masarykově náměstí.

Zajímavosti Kroměříže.

V Kroměříži lze navštívit biskupskou mincovnu, arcibiskupské vinné sklepy, či muzeum Kroměřížska. Poblíž města pak může návštěvník navštívit přírodní park Záhlinické rybníky. V červenci a srpnu probíhá ve městě festival Hudba v zahradách a zámku v Kroměříži.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Academy Kroměříž: Toulky barokní Ev…

15.08.2024 - 15.08.2024
Arcibiskupský zámek a…

Sedmý ročník festivalu klasické hudby Academy Kroměříž zahájí koncert Toulky barokní Evropou se sklenkou vína.…

Academy Kroměříž: Čarotaj – Toulky …

17.08.2024 - 17.08.2024
Kino Nadsklepí

Netradiční pojetí lidových písní v podání členů České filharmonie a sester Jitky Novotné a Táni Roskovcové slibuje…

Academy Kroměříž: Slavnostní koncer…

18.08.2024 - 18.08.2024
Arcibiskupský zámek a…

Vrcholem programu festivalu klasické hudby Academy Kroměříž je Slavnostní koncert s Dvořákem a Smetanou, který se koná…

Academy Kroměříž: Přednáška Jiřího …

19.08.2024 - 19.08.2024
Kino Nadsklepí

V letošním roce slavíme 100 let od světové premiéry Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky, jednoho z nejkrásnějších…

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 21. červenec

Dnes má svátek Vítězslav

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete