Statistika našeho portálu

  • 99 607 Akcí v kalendáři
  • 5 394 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Náchod

Náchod

Město Náchod.Okresní město Náchod leží přibližně 40 km severovýchodně od Hradce Králové a necelé 4 kilometry od hraničního přechodu mezi Českou republikou a Polskem. Náchod je vyhledávaným turistickým centrem především pro velké množství architektonických památek a výhodnou polohu mezi Krkonošemi a Orlickými horami. Počet místním obyvatel překračuje hranici 21 tisíc a katastrální výměra obnáší 33…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Náchod.

Okresní město Náchod leží přibližně 40 km severovýchodně od Hradce Králové a necelé 4 kilometry od hraničního přechodu mezi Českou republikou a Polskem. Náchod je vyhledávaným turistickým centrem především pro velké množství architektonických památek a výhodnou polohu mezi Krkonošemi a Orlickými horami. Počet místním obyvatel překračuje hranici 21 tisíc a katastrální výměra obnáší 33,32 km².

Historie Náchoda.

Město Náchod bylo založeno okolo poloviny 13. století, jako ochranný bod pro starou obchodní stezku, která spojovala Prahu s Kladskem. Iniciátorem výstavby hradu i přilehlého města byl Hron z rodu Načeraticů a umístil je na strategické místo zvané Branka, kde se zemská stezka zužovala do průsmyku. Písemné prameny se o Náchodu poprvé zmiňují v roce 1254 a zmiňují se o předcházející trhové vsi, která ležela na místě dnešního Starého Města a jejíž význam dokládá hřbitovní kostel sv. Jana Křtitele.

Díky svému plánovanému založení, má Náchod typicky pravidelný kolonizační půdorys. Na počátku 14. století došlo k opevnění města kamennými hradbami, na něž navazovaly dvě linie hradeb, táhnoucí se až k hradu.

Během dalších staletí se často měnili majitelé hradu, mezi nimiž nechyběli ani významné osobnosti celostátního významu, jako například Jan Lucemburský či sirotčí hejtman Jan Kolda ze Žampachu. Za nadvlády šlechtického rodu Smiřických ze Smiřic, byl již nedostačující hrad přestavěn na úchvatné renesanční sídlo (1566 – 1614). Nový zámek symbolizoval dobu největšího hmotného i kulturního rozmachu města, které získalo i rozličné městské výsady.

Tak jako u většiny ostatních měst v Českém království, došlo i v Náchodě k přerušení slibného rozvoje během období třicetileté války. Panství často střídalo majitele, ubývalo obyvatelstva a tím i pracovní síly. V rámci rozsáhlé rekatolizace docházelo k rozsáhlým barokním přestavbám.

K nejzásadnějším změnám došlo v Náchodě v průběhu 19. století. Postupně vznikala městská samospráva, rozvíjel se průmysl, kterému výrazně pomohlo zavedení železniční tratě. S nárůstem obyvatelstva souvisel i pozitivní rozvoj školství a rozsáhlá architektonická výstavba. Na počátku 20. století se z Náchoda stalo jedno z nejvýraznějších bavlnářských center celé rakouskou-uherské monarchie a začalo se mu přezdívat "Manchester východu".

Co je v Náchodě k vidění.

V letních měsících je pro návštěvníky Náchoda připravena prohlídková exkurze po místním nádherném zámku, která odkazuje na klíčové události a osobnosti z historie Náchoda. Zajímavou atrakci představují obyvatelé zámeckého příkopu – medvědi Ludvík a Dáša. Při prohlídce města upoutají návštěvníka mnohé architektonické skvosty, mezi něž patří: barokní radnice, gotický kostel sv. Vavřince či novorenesanční radnice. Stálá expozice o dějinách Náchoda a Náchodska se pak nachází v Regionálním muzeu.

Zajímavost Náchoda.

V blízké vzdálenosti od města se nacházejí lázně Běloves, kde si návštěvník může vychutnat minerální pramen Ida.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

středa 29. březen

Dnes má svátek Taťána

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete