Statistika našeho portálu

  • 101 439 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Rožďalovice

Rožďalovice

Město Rožďalovice leží ve Středočeském kraji, v okrese Nymburk, severním směrem od města Poděbrady. Rozkládá se v oblasti České tabule, na pravém břehu řeku Mrliny. Okolo Rožďalovic se rozprostírá velké množství rybníků a převážně zalesněná krajina. Zajímavým tipem na výlet může být procházka východním směrem od města, kde najdeme pozůstatky významného hradiště Varobyle. Do okresního města Nymbur…

Adresa a kontaktní informace

Město Rožďalovice leží ve Středočeském kraji, v okrese Nymburk, severním směrem od města Poděbrady. Rozkládá se v oblasti České tabule, na pravém břehu řeku Mrliny. Okolo Rožďalovic se rozprostírá velké množství rybníků a převážně zalesněná krajina. Zajímavým tipem na výlet může být procházka východním směrem od města, kde najdeme pozůstatky významného hradiště Varobyle. Do okresního města Nymburka zavede zájemce značená cyklostezka, která prochází městem. Rožďalovicemi také vede turistická stezka, která pokračuje dále k Bučickému rybníku. Město samotné i jeho okolí je vyhledávaným místem pro krátkodobou i delší rekreaci. Okolní lesy jsou vyhlášeným teritoriem pro náruživé houbaře. Součástí obce jsou i bývalé samostatné vsi Podolí a Zámostí. Status města získaly Rožďalovice zpět v roce 2009. V současné době zde žije přibližně 1 600 obyvatel na území o katastrální výměře 23,9 km2.

Historie

Původní obec, která stála na místě dnešního města již ve 13. století, byla za krále Jana Lucemburského povýšena na město. Stalo se tak zvláště zásluhou Ješka z Rožďalovic, který králi odvedl neocenitelné služby. V písemných pramenech se první zmínka o Rožďalovicích objevuje již na počátku 13. století. Významnými vlastníky města byli Křinečtí z Ronova (druhá polovina 15. století až rok 1622). Katastrofou pro město byl rok 1666, kdy zde řádil ničivý požár. Z původní zástavby se nepodařilo zachránit takřka žádný objekt a současná podoba města tak má převážně barokní ráz. Na nové výstavbě města mají zásluhu zvláště Valdštejnové, kteří zde vládli od roku 1622 do roku 1760. Za jejich působení byly v roce 1717 umístěny před budovu dvě barokní sochy od Michala Jana Brokofa. Hospodářského oživení se pak městu dostalo především v období, kdy zde vládli Lobkowiczové. Z významných rodáků upozorňujeme na renesančního knihtiskaře a nakladatele Jiřího Melantricha z Aventina či profesora Gustava Adolfa Lindnera. Zvláště těmto dvěma osobnostem je věnována expozice zdejšího muzea v Pamětní síni rodáků.

Co je k vidění

Zdejší zámek byl přestavěn do současné podoby v druhé polovině 18. století. Jedná se o trojkřídlou dvoupatrovou budovu s hodinovou vížkou nad středním křídlem. V současné době je využíván jako domov důchodců. Významnou dominantou města i celého okolí je barokní kostel sv. Havla, který zaujme zvláště oltářem s dominantním obrazem od V. Mayera. V budově z původní městské zástavby (čp. 30) je umístěna Galerie Melantrich, která je zároveň pobočkou Polabského muzea Poděbrady. Navštívit můžete také zdejší Muzeum klasického knihařství.

Zajímavost

V letních měsících si nenechte ujít příjemné osvěžení v jednom z místních rybníků. Zajímavou procházkou může být cesta jihovýchodním směrem z města, vedoucí ke Komárovskému rybníku.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Poděbradský triatlon 2023 - Poděbra…

19.05.2024 - 19.05.2024
koupaliště Jezero

Závod pro malé i velké sportovce.

« zpět na seznam položek

Sdílet

pondělí 11. prosinec

Dnes má svátek Dana

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete