Statistika našeho portálu

  • 84 309 Akcí v kalendáři
  • 5 367 Ubytovacích zařízení
  • 24 150 Míst a památek

Třebíč

Třebíč

Město Třebíč.Okresní město Třebíč leží v jihovýchodní časti kraje Vysočina. Jedná se o druhé největší město kraje, hned po Jihlavě. Rozkládá se na obou březích řeky Jihlavy, u západního okraje přírodního parku Třebíčsko. Okolí města je lemováno soustavou menších rybníků a protkáno sítí značených cyklistických a turistických tras. U západního okraje města je na břehu řeky Jihlavy vybudován kemp. K…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Třebíč.

Okresní město Třebíč leží v jihovýchodní časti kraje Vysočina. Jedná se o druhé největší město kraje, hned po Jihlavě. Rozkládá se na obou březích řeky Jihlavy, u západního okraje přírodního parku Třebíčsko. Okolí města je lemováno soustavou menších rybníků a protkáno sítí značených cyklistických a turistických tras. U západního okraje města je na břehu řeky Jihlavy vybudován kemp. Katastrální výměra činí 57,6 km² a město je rozděleno na 17 částí, přičemž 10 se jich nachází přímo ve městské zástavbě. V Třebíči žije v současnosti více než 38 000 obyvatel a město se rozhodlo v nedávné době usilovat o dosažení titulu statutárního města.

Historie Třebíče.

Počátky města sahají k roku 1101, kdy zde moravská údělná knížata Litold Znojemský a Oldřich Brněnský založila benediktinský klášter. Z kláštera se brzy stalo významné náboženské centrum celých Čech. Ruku v ruce s tím šel i hospodářský rozvoj. Město Třebíč pak bylo založeno v polovině 13. století z iniciativy klášterních představitelů. Za vlády Lucemburské dynastie byla Třebíč obehnána hradbami (1335) a připadla jí i řada městských práv.

V období války mezi Jiřím z Poděbrad a Matyášem Korvínem na konci 15. století byla Třebíč těžce poničena. Původní gotická podoba města vzala za své a rozbujela se renesanční obnova města. Z té se však do dnešních dnů zachovalo jen minimum prvků.

Před vypuknutím třicetileté války patřila Třebíč k významným střediskům Jednoty bratrské. Po bitvě na Bílé hoře se město dlouhou dobu úspěšně bránilo rekatolizačním snahám. Z katolických staveb zaujme kapucínský klášter s kostelem na Jejkově. V průběhu války připadlo celé zdejší panství tzv. Mnichovo-Hradišťské větvi panského rodu Valdštejnů.

Zásadní změny do života města přineslo až 19. století. Převažující textilní orientace řemesel byla vystřídána výrobou obuvi a zpracováním kůže. Vládu nad městem pozvolna přebrali čeští měšťané a město změnilo i svůj architektonický vzhled.

Co je v Třebíči k vidění.

Nepatrné části zdí připomínají dodnes původní středověké opevnění města. Náměstí dominuje renesanční budova radnice, postavená v roce 1582. Ve středu náměstí se nachází sousoší Cyrila a Metoděje. Menšímu Martinskému náměstí dominuje gotická městská věž, která byla v 18. století spojena s barokním kostelem svatého Martina. Ze sakrálních staveb zaujme i kapucínský klášterní kostel Proměnění Páně či kaple svatého Kříže na nedaleké Strážné hoře. Barokní přestavbou prošel i původně renesanční zámek.

Zajímavost Třebíče.

Unikátním prostorem v Třebíči je židovská čtvrť, která, podobně jako Praha, patří k nejzachovalejším částím svého typu nejen v České republice, ale v celé Evropě.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Světlo pro 17. listopad - Třebíč

17.11.2018 - 17.11.2018
Třebíč

Oslava státního svátku spojená s lampiónovým průvodem.                               Vstup zdarma

Flautae Ululatae - Třebíč

17.11.2018 - 17.11.2018
Třebíč

Výroční koncert flétnového souboru, který v letošním roce slaví 20 let od svého založení.Členové souboru: Radek…

M. Norman, T. Stoppard, L. Hall: Za…

20.11.2018 - 20.11.2018
Třebíč

II. předst. ab. sk. ADIVADLO POD PALMOVKOU PRAHAHrají: Tomáš Dianiška, Kamila Trnková, Jan Teplý ml., Ivan Jiřík,…

Kafe u Osmanyho - Třebíč

21.11.2018 - 21.11.2018
Třebíč

Talkshow s populárním módním návrhářem Osmany Laffitou, který v poslední době zazářil v pořadech Výměna manželek a…

« zpět na seznam položek

Sdílet

sobota 17. listopad

Dnes má svátek Mahulena

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Nejlevnější cestovní pojištění do zahraničí najdete a do 2 minut sjednáte až s 50% slevou na srovnávači cestovního pojištění Srovnejto.cz

Vaše cestovní pojištění od ePojisteni.cz může trvat pár dní, ale i celý rok.

Na Atlase Česka dále najdete