Statistika našeho portálu

  • 102 559 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Vsetín

Vsetín

Město Vsetín.Okresní město Vsetín se rozkládá na úpatí Hostýnských, Vsetínských a Vizovických vrchů. Protéká jím řeka Vsetínská Bečva. Vsetín je vyhledávaným kulturním i relaxačním centrem, jehož dominantou je renesanční zámek s vyhlídkovou věží, postavený na počátku 17. století. Počet obyvatel se blíží hranici 30 tisíc a rozloha města představuje 57,61 km². Vsetín je okresním městem ve …

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Vsetín.

Okresní město Vsetín se rozkládá na úpatí Hostýnských, Vsetínských a Vizovických vrchů. Protéká jím řeka Vsetínská Bečva. Vsetín je vyhledávaným kulturním i relaxačním centrem, jehož dominantou je renesanční zámek s vyhlídkovou věží, postavený na počátku 17. století. Počet obyvatel se blíží hranici 30 tisíc a rozloha města představuje 57,61 km². Vsetín je okresním městem ve Zlínském kraji.

Historie Vsetína.

První písemné zprávy o osídlení Vsetínska pocházejí z konce 13. století. V roce 1308 se v análech objevuje městečko Setteinz, k němuž patřil kostel a mlýn. Název Wssetin se na místo označení Setteinz zmiňuje v listinách poprvé v roce 1396. Vsetínské panství bylo do zemských desek zaneseno až na 16. století. Během několika staletí se na držení Vsetína podílelo několik šlechtických rodů (např.: páni z Cimburka, z Kunštátu, z Pernštejna či ze Šelmberka).

V určení hospodářského charakteru zdejší oblasti hrála klíčovou roli tzv. pasekářská kolonizace, která vedla k rozšíření zemědělské půdy na úkor lesnatých oblastí. Zdejší tvrz postavená v polovině 15. století byla na počátku století 17. přestavěna na zámek. Ve stejné době získal město Vsetín do držení Albrecht z Valdštejna, který se zasloužil o tvrdou rekatolizaci a pozval do města i představitele jezuitů. Nesouhlas obyvatelstva s náboženskou i hospodářskou represí vygradoval během třicetileté války, kdy došlo k několika valašských vzpourám. Odpor pokračoval i po tvrdých represích, které si vyžádaly několik lidských životů a dokonce i vypálení města. Definitivní porážka povstání v roce 1644 přinesla i sérii krvavých poprav, které si vyžádaly 200 obětí.

V polovině 17. století se stal Vsetín majetkem uherského šlechtického rodu, hrabat z Illésházy. Ti ovládali zdejší panství po dobu necelých 200 let a zásadně ovlivnili osudy obyvatel i architektonickou podobu města. Zastávali tvrdě katolickou linii, která vyvolávala opakovaná povstání obyvatelstva. Uklidnění situace přinesl až toleranční patent z roku 1781. V roce 1647 se dočkala statutu města i nová osada na levém břehu řeky Bečvy, která se nazývala Dolní město Vsetín. Obě části Vsetína spolu vedly nepřetržité spory, které nakonec vedly ke sloučení do jednoho celku v roce 1849. To již Vsetín spěl k opětovné hospodářské prosperitě, která byla zásadně narušena vpády uherských vojsk na počátku 18. století.

Během 19. století se i do Vsetína dostavila průmyslová revoluce. Místní obyvatelé hojně využívali obrovských zásob dřeva v okolních lesích. Prvními založenými továrnami proto byly parní pily, výrobny sirek či sklárny. Věhlas městu zajistila výroba kvalitního nábytku z ohýbaného dřeva v továrnách firem "Bratří Thonetové" a "Jakub a Josef Kohn". Status okresního města získal Vsetín v roce 1909, čímž se ještě posílil jeho význam v kraji. V druhé polovině 20. století se výrazně zvýšil počet obyvatel Vsetína, kteří se usazovali především v rozlehlých panelových sídlištích.

Co je ve Vsetíně k vidění.

Dominantou města a zároveň historicky nejcennější památkou je renesanční zámek, který byl postaven na počátku 17. století. Kromě zajímavé cesty po interiéru zámku zde mohou zájemci absolvovat i prohlídku regionálního muzea Valašska. Protestantskou minulost města dokazují evangelický kostel Dolního sboru a helvetský evangelický kostel Horního sboru. Milovníky přírody jistě potěší i největší městský park – Panské zahrady. Na náměstí se nachází velké množství historických budov a najdeme zde i několik barokních soch.

Zajímavost Vsetína.

Po celý rok je otevřena Hvězdárna Vsetín, která nabízí velké množství poučných programů. Milovníky pěší turistiky jistě potěší Naučná stezka Okolím Vsetína, která začíná v centru města.

Pěší turistika

Na Valašsku, tedy i ve Vsetíně a okolí patří mezi nejoblíbenější formy turistiky pěší turistika. Té se věnují zejména starší lidé a rodiny s dětmi – ti jsou vůbec nejčastějšími návštěvníky na Valašsku. Turistické trasy jsou dobře značené a je jich dostatečné množství. Naučné stezky jsou přímo ve Vsetíně tři – Naučná stezka Tesák s 23 zastaveními o délce 27 km, Okolím Vsetína s 13 zastaveními o délce 7 km a Semetínské rybníky se 2 zastaveními.

Naučnou stezkou Okolím Vsetína se dostaneme do údolí Velký Skalník ke skalnatému útvaru Valova skála. Ta dosahuje výšky 38 metrů a je to nejvyšší skalní útvar Vsetínských vrchů.

Cykloturistika

Ač by to někdo v hornaté krajině Valašska nečekal, cykloturistika je zde velmi oblíbená. Důležitou trasou je cyklostezka Bečva, která střídá pravý a levý břeh řeky Bečvy a je páteřní trasou Horního Vsacka. Část cyklostezky směrem ze Vsetína do Ústí a zpět lze využít také na krásnou projížďku na in-line bruslích. Ve Vsetíně začíná pět značených cyklookruhů různých náročností pro horská kola. Okruhy mají různé délky od 24 km až po 78 km. Jedna z mnoha hezkých vyjíždět je třeba po bílém okruhu na Dušnou a Vsacký Cáb.

Kultura

Vsetín je také velmi kulturní město, konají se tu již tradiční akce jako je například Valašské záření, Mezinárodní folklorní festival Vsetínský krpec, který je přehlídkou jak našich, tak i zahraničních souborů, mezinárodní fotosoutěž Interfotoklub, Jazzový festival nebo Letní filmový maraton.

www.mestovsetin.cz

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Farmářský a řemeslný trh 2024 - Val…

12.07.2024 - 12.07.2024
Náměstí

Zveme Vás, vaše přátele, známé a sousedy na farmářské a řemeslné trhy ve Valašském Meziříčí.

Farmářský a řemeslný trh 2024 - Val…

26.07.2024 - 26.07.2024
Náměstí

Zveme Vás, vaše přátele, známé a sousedy na farmářské a řemeslné trhy ve Valašském Meziříčí.

Valašsko-Polanský Festiválek deskov…

02.08.2024 - 04.08.2024
Kulturní dům a okolí

Čtvrtý ročník Festiválku ve Valašské Polance proběhne první srpnový víkend. Jako každý předešlý rok se máte se na co…

Farmářský a řemeslný trh 2024 - Val…

09.08.2024 - 09.08.2024
Náměstí

Zveme Vás, vaše přátele, známé a sousedy na farmářské a řemeslné trhy ve Valašském Meziříčí.

« zpět na seznam položek

Sdílet

úterý 25. červen

Dnes má svátek Ivan

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete