Statistika našeho portálu

  • 102 700 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Vyškov

Vyškov

Město Vyškov.Okresní město Vyškov leží Jihomoravském kraji, necelých 30 kilometrů od moravské metropole Brna. Poloha uprostřed Moravy na rozhraní Drahanské vrchoviny, Litenčických vrchů a nížiny Hornomoravského úvalu každoročně přiláká velké množství turistů, kteří překřtili Vyškov na "Moravské Versailles". Zdejší oblast je známa především krvavou bitvou tří císařů u Slavkova, ovšem poz…

Adresa a kontaktní informace

Město Vyškov.

Okresní město Vyškov leží Jihomoravském kraji, necelých 30 kilometrů od moravské metropole Brna. Poloha uprostřed Moravy na rozhraní Drahanské vrchoviny, Litenčických vrchů a nížiny Hornomoravského úvalu každoročně přiláká velké množství turistů, kteří překřtili Vyškov na "Moravské Versailles". Zdejší oblast je známa především krvavou bitvou tří císařů u Slavkova, ovšem pozoruhodných lákadel je mnohem více. Na katastrální výměře 50,40 km² žije více než 22 tisíc obyvatel.

Historie Vyškova.

Výhodná pozice dnešního Vyškova předurčovala zdejší oblast k ranému osídlení, které můžeme předpokládat zřejmě již ve starší době kamenné. S rozvojem obce v 1. tisíciletí našeho letopočtu bezprostředně souvisela i přítomnost obchodních cest, které směřovaly od Brna do Kroměříže a Olomouce.

V písemných pramenech je Vyškov zmiňován poprvé v listině olomouckého biskupa Jindřich Zdíka z roku 1141. Z původního sídla zeměpanských úředníků se stal majetkem olomouckých biskupů v průběhu 13. století. Tento status mu zůstal na dalších 600 let. Přičiněním biskupa Bruna ze Schauenburku došlo okolo roku 1250 k povýšení Vyškova na město. Během následujících sta let se Vyškov vypracoval mezi nejvýznamnější města olomouckého biskupství.

Vzhledem k strategicky výhodné pozici se Vyškov stával častým terčem nájezdníků. Během husitským válek ho dobyli přívrženci kalicha a během střetů Jiříka z Poděbrad s Matyášem Korvínem ho vypálil Jindřich Müsterberský. K obnově města výrazně přispěl biskup Tas z Černé Hory, který patřil k šlechtickému rodu Boskoviců. Zasloužil se o sepsání a rozšíření městských privilegií a osvobodil měšťany od řady povinností k zámku. To se pozitivně projevilo na hospodářském rozkvětu Vyškova, který vycházel z rozvíjejících se řemesel. Útlum a strasti však na sebe nenechaly dlouho čekat. Během třicetileté války obsadili město dvakrát Švédové a totálně jej vyplenili. Počet obyvatel klesl na necelou třetinu původního stavu.

Za nadvlády biskupa Karla II. z Lichtenštejna-Kastelkornu proběhla rozsáhlá přestavba zdejšího zámku. Do města byla přenesena i biskupská mincovna. Právě z této doby pochází označení Vyškova jako "Moravského Versailles". Slibný rozvoj však utnul ničivý požár, vypuknuvší ve Vyškově v roce 1753. Kromě lidských životů mu za oběť padla i většina domů, včetně zámku.

Po částečném zboření městských bran v polovině 19. století se město rozrostlo do širšího okolí a započala nová etapa hospodářského a kulturního rozvoje.

Co je ve Vyškově k vidění.

Pro návštěvníky Vyškova je připraveno několik architektonických skvostů, které odkazují na bohatou historii města. Patří mezi ně původně gotický zámek i s nádhernou zahradou, kostel Nanebevzetí Panny Marie či renesanční radnice. Na děsivou morovou epidemie upomíná morový sloup od Christiana Pröbstla.

Zajímavost Vyškova.

Pro milovníky vodních radovánek bude jistě přitažlivým cílem místní aquapark. Zajímavý přehled exotických, ale i domácích zvířat nabízí ZOO Vyškov.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 21. červenec

Dnes má svátek Vítězslav

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete