Statistika našeho portálu

  • 94 291 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 186 Míst a památek

Benediktinský klášter a zámek Třebíč

Třebíč

Bývalý benediktinský klášter u kostela Nanebevzetí P. Marie přestal sloužit svému účelu v 16. století. Tehdy byl přestavěn na šlechtické sídlo a započala jeho zámecká historie. Přitom nebýt kláštera, nebyla by ani Třebíč, protože právě mniši byli prvními osadníky tohoto kraje. Opatství založila kolem roku 1101 moravská údělná knížata, bratři Oldřich Brněnský a Litold Znojemský. V těchto místech s…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
1, Třebíč
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Kraj Vysočina
Okres
Třebíč
Obec
Třebíč
Telefon

Bývalý benediktinský klášter u kostela Nanebevzetí P. Marie přestal sloužit svému účelu v 16. století. Tehdy byl přestavěn na šlechtické sídlo a započala jeho zámecká historie. Přitom nebýt kláštera, nebyla by ani Třebíč, protože právě mniši byli prvními osadníky tohoto kraje. Opatství založila kolem roku 1101 moravská údělná knížata, bratři Oldřich Brněnský a Litold Znojemský. V těchto místech se pomyslně stýkaly hranice jejich údělů. Opatství bylo zamýšleno jako místo pro poslední odpočinek Konrádovy rodové větve. Klášter, díky své poloze na křižovatce obchodních cest, plnil i funkci strážní. První řeholníci byli Němci a kostel zasvětili sv. Benediktovi. Do začátku dostal klášter od svých fundátorů velký majetek a díky tomu velmi rychle rostlo jeho bohatství i vliv. Proto se mohlo v letech 1220-70 přistoupit k přestavbě klášterních budov na kamenné a také byla postavena bazilika Nanebevzetí P. Marie. Vznikla tak trojkřídlá budova kláštera, jež společně s bazilikou vytvořila čtvercový půdorys areálu. Klášter se stal střediskem vzdělanosti v kraji, provozoval pestrou kolonizační činnost a jeho majetek nadále rostl. To byl důvod mnohých útoků na klášterní zboží. Zde musíme hledat příčinu proč třebíčský klášter na konci 14. století začal hospodářsky uvadat. Tento stav ještě prohloubily husitské války. Přestože se řeholníci aktivně bránili, dobytí a plenění kláštera nezabránili.

Opatství se pokusilo budovy opravit a vykoupit zastavěné vesnice, díky tomu ovšem dluhy stále narůstaly. Významnou postavou dějin kláštera je opat Trojan. Za jeho opatství v polovině 15. století byl klášter dobudován jako mohutná pevnost. Byly postaveny hradby, bašty a věže. Proto sehrál významnou úlohu za česko-uherských válek mezi Matyášem Korvínem a Jiřím z Poděbrad. Mniši se postavili na stanu Jiříka a nalezli v něm útočiště jeho vojáci. Matyáš ovšem klášter oblehl, dobyl a pobořil. Část řeholníků Třebíč opustila, ti co zůstali živořili. V roce 1472 byl zvolen poslední opat Tiburtius II. Mnišská kapitola se začal chýlit ke konci. V roce 1490 bylo třebíčské panství zastaveno Vilémovi z Pernštejna. Ten zastavené statky vykoupil a klášter začal značnými náklady opravovat. Jeho smrt znamenala pro působení řeholníků konec. Nový majitel Arkleb Černohorský z Boskovic mnichy vyhnal a poté co se klášter dostal na konci 16. století znovu dodržení Pernštejnů, byl přestavěn na renesanční zámek. Tím se započala světská kapitola areálu.

Po roce 1629 získali Třebíč Valdštejnové, kteří ji drželi více než 300 let. Ti začali objekt využívat zejména hospodářsky. V kostele byl zřízen pivovar a později sýpka. Za jejich držení se také areál dočkal barokní přestavby, vznikl hlavní zámecký sál a v roce 1704 byl presbytář kostela upraven na zámeckou kapli, jež byla zasvěcena sv. Prokopovi. V tom roce totiž uběhlo právě 500 let od jeho kanonizace. V roce 1722 byla pod vedením F.M. Kaňky rekonstruována bazilika v duchu barokní gotiky. Zámek byl zkonfiskován v roce 1945. Své prostory v zámku po důkladných stavebních úpravách našlo Západomoravské muzeum. Dnes si lze v areálu prohlédnout zbytky opevnění kláštera, křížovou chodbu, zámecké interiéry, baziliku sv. Prokopa a expozici moravských vltavínů, hornin a minerálů, dýmek, třebíčského betlemářství a lidového umění Horácka.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Divadlo v Řeznické Praha: Relativit…

29.09.2020 - 29.09.2020
Národní dům, Karlovo…

Festival divadla 2-3-4 herců.

Schola Gregoriana Pragensis - Třebíč

04.10.2020 - 04.10.2020
Bazilika sv. Prokopa,…

XXV. ročník festivalu CONCENTUS MORAVIAE s podtitulem „Domov můj“

Vzpomínky na Marsyas - Třebíč

06.10.2020 - 06.10.2020
Národní dům, Karlovo…

Koncert Hudebního salonu.

Travesti skupina Screamers - Třebíč

11.10.2020 - 11.10.2020
Divadlo Pasáž,…

Poslední zvonění.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 29. září

Dnes má svátek Michal

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete