Statistika našeho portálu

  • 98 485 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 206 Míst a památek

Bývalá radarová věž Dyleň

Stará Voda

V roce 1926 byla postavena turisickým spolkem na Dyleni chata, která ještě v roce 1947 byla funkční. Zánik přišel s rokem 1948 kdy se hora Dyleň stala součástí hraničního pásma. Do dnešní doby jsou z chaty již téměř nezřetelné rozvaliny. Hora byla přeťata dráty hraničního pásma a vojáky zde byl vybudován rozsáhlý areál radiotechnické jednotky. Až do roku 1973 byla na vrcholu jen dřevěná věž, jede…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Stará Voda
Oblast
Severozápad
Kraj
Karlovarský kraj
Okres
Cheb
Obec
Stará Voda
Telefon

V roce 1926 byla postavena turisickým spolkem na Dyleni chata, která ještě v roce 1947 byla funkční. Zánik přišel s rokem 1948 kdy se hora Dyleň stala součástí hraničního pásma. Do dnešní doby jsou z chaty již téměř nezřetelné rozvaliny. Hora byla přeťata dráty hraničního pásma a vojáky zde byl vybudován rozsáhlý areál radiotechnické jednotky. Až do roku 1973 byla na vrcholu jen dřevěná věž, jeden zděný baráček a jeden "papírový" barák. Výstavba zděné věže byla započata v roce 1970 a dokončena zhruba o tři roky později. Věž sloužila jako odposlouchávací stanice a byla proto postavena bez jediného magnetického materiálu. Trámy byly spojovány šrouby ze silikonu. Ve třech patrech byly rozmístěny jednotlivá pracoviště dle druhu odposlouchávané frekvence. V jednom patře se také údajně nacházelo nepřístupné počítačové centrum, kde pracovali důstojníci na rozkodování šifrovaných zpráv. Okolo věže byl dřevěný ochoz (dodnes existující) zkonstruovaný rovněž bez použití jediného kovového hřebíku.

V areálu se pak ještě nacházel strážní blok, místnost určená k přenocování operátorů a kuchyňský blok s jídelnou.
V roce 1994 odkoupil věž od armády zakladatel rádia Egrensis, který ji vlastní dodnes a slouží jako vysílač některých rozhlasových a televizních stanic. Byla provedena rekonstrukce a modernizace pláště věže, tentokrát již za použití kovových prvků. Okolo stanoviště Dyleň je dodnes k vidění jedna z nejlépe dochovaných bývalých signálních stěn, dokonce v originálním dvojitém provedení.

Věž není běžně přístupná, ale podle některých zpráv je otevřena jednou ročně, většinou poslední víkend v květnu.

Podle legendy byla hora Dyleň posvátnou horou pravěkého lidu ještě před příchodem Slovanů. Také zde prý stálo veliké město, jenž se pro velmi hříšné počínání svých obyvatel propadlo (docela velmi podobná legenda jako na hradišti na vrchu Plešivec u Jinců). Vždy na Květnou neděli při čtení pašijí se prý otevírá brána do hory, kdo by sem zabloudil uvidí ono propadlé město v jehož ulicích panuje čilý život. Jinak o Dyleni panují dalších několik legend.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

čtvrtek 6. říjen

Dnes má svátek Hanuš

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete