Statistika našeho portálu

  • 98 122 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 206 Míst a památek

České muzeum hudby

Praha

České muzeum hudby je specializovaná část Národního muzea. Sídlo muzea se nachází v bývalém barokním kostele sv. Máří Magdaleny na Malé Straně, postaveném v 17. století podle projektu Francesca Carattiho. Stálá expozice zde umístěná se jmenuje Člověk – nástroj – hudba a dílčími expozicemi Českého muzea hudby jsou Muzeum Bedřicha Smetany a Muzeum Antonína Dvořáka.Sbírky představují staré i vzácné …

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
/2, Praha
Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Fotogalerie k článku

České muzeum hudby je specializovaná část Národního muzea. Sídlo muzea se nachází v bývalém barokním kostele sv. Máří Magdaleny na Malé Straně, postaveném v 17. století podle projektu Francesca Carattiho. Stálá expozice zde umístěná se jmenuje Člověk – nástroj – hudba a dílčími expozicemi Českého muzea hudby jsou Muzeum Bedřicha Smetany a Muzeum Antonína Dvořáka.

Sbírky představují staré i vzácné hudební nástroje, notové zápisy vybraných hudebních skladeb, písemnosti spojené s jednotlivými hudebníky, staré gramofonové desky a další hudební artefakty včetně ukázek jednotlivých hudebních nahrávek. Národní muzeum oživilo barokní církevní prostor opět hudbou, protože součástí muzea je i koncertní síň.

 

Popis expozice

Expozice Člověk – nástroj – hudba má za cíl představit hudební nástroje nejen jako pozoruhodné doklady řemeslné a umělecké zručnosti, ale jako základního prostředníka mezi člověkem a hudbou.

První kroky návštěvníků vedou do sálu, kde se připomíná rozmanitost hudby 20. století tak, jak ji uchoval film, televize, fotografie a záznam zvuku. To vše podkresleno skladbou Milana Caise Čtyři elementy. Další část expozice je věnována hudbě a její podobě v dobách, kdy si člověk hudební nástroje sám vyráběl. Projdeme historií a poznáme jednotlivé možnosti, jak může hudební nástroj tón tvořit, jak vypadal zápis hudby pro různé typy hudebních nástrojů i jak a při jakých společenských příležitostech se na ně hrálo. Dojmy z prohlídky jistě umocní originální architektonické řešení expozice, dynamická aplikace světla a zvuku.

Je možné si ve sluchátkách pustit nahrávky vystavených hudebních nástrojů a pro děti je připraven kvíz, který je provede expozicí.

 

Na co se můžete těšit

  • Původně barokní kostel sv. Máří Magdaleny na Malé Straně
  • Expozice Člověk – nástroj – hudba
  • Vystaveno je 400 historických hudebních nástrojů mimořádné hodnoty: kladivkový klavír, který vznikl kolem roku 1785 a jehož autorem je pravděpodobně F. X. Christoph – hrál na něj W. A. Mozart při své první návštěvě Prahy v lednu 1787, housle N. Amatiho (z doby kolem roku 1650), skleněná harmonika, niněra s řezbou "Zvěstovaní" (neznámý autor, 18. století).
  • Koncerty a komentované prohlídky pro odborníky, veřejnost, nevidomé či zrakově postižené

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Příměstský cyklo kemp BAMBINI 2022 …

08.08.2022 - 12.08.2022
Areál Cukrkandl -…

Příměstský cyklo kemp určený pro děti ve věku 3-5 let.

Hvězdné prázdniny 2022 - Praha

08.08.2022 - 12.08.2022
Praha

Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy pořádá v době letních prázdnin pět příměstských astronomických táborů pro děti od…

Příměstský cyklo kemp 2022 - Praha

08.08.2022 - 12.08.2022
Areál Cukrkandl -…

Cyklo kempy jsou oblíbené pětidenní příměstské tábory určené pro děti ve věku od 5 do 15 let. Jsou zaměřeny na výuku…

Příměstský in-line kemp s angličtin…

08.08.2022 - 12.08.2022
Praha Malešice - SOU U…

In- line kemp je veden formou příměstského tábora a nabízí program denně od 8:00 do 16:30. Děti jsou rozděleny do…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 9. srpen

Dnes má svátek Roman

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete