Statistika našeho portálu

  • 98 190 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 206 Míst a památek

Chrám Narození Panny Marie, Augustiniánský klášter - Roudnice nad Labem

Roudnice nad Labem

Kostel Narození Panny Marie s bývalým klášterem augustiniánů byl založen roku 1333 za Jana Očka z Vlašimi. Za hustiských válek byl pobořen. V roce 1594 vymohla probošství Polyxena, manželka Zdeňka Vojtěcha Popela z Lobkowicz Objekt několikrát podlehl požárům. V letech 1725-1750 proběhla barokní gotická přestavba podle plánů Octavia Broggia. Tehdy této přestavbě podlehlo severní křídlo do té doby …

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Roudnice nad Labem
Oblast
Severozápad
Kraj
Ústecký kraj
Okres
Litoměřice
Obec
Roudnice nad Labem
Telefon

Fotogalerie k článku

Kostel Narození Panny Marie s bývalým klášterem augustiniánů byl založen roku 1333 za Jana Očka z Vlašimi. Za hustiských válek byl pobořen. V roce 1594 vymohla probošství Polyxena, manželka Zdeňka Vojtěcha Popela z Lobkowicz Objekt několikrát podlehl požárům. V letech 1725-1750 proběhla barokní gotická přestavba podle plánů Octavia Broggia. Tehdy této přestavbě podlehlo severní křídlo do té doby původně čtyřkřídlého konventu kolem rajského dvora. s kapitulní síní na východě.

Trojlodní bazilikální stavba je dnes v jádru gotická, zbytky románského zdiva se nacházejí v sakristii. K chrámu dnes příléhá trojkřídlý konvent bývalého kláštera. V interiéru můžeme najít hlavní oltář od J.I.Königa z konce 18. století, od stejného autora pak pochází i kazatelna (1777) s rokokovou výzdobou. V postranních lodích se nacházejí dva oltáře a dále dva boční oltáře, všechny z druhé poloviny 18. století. V presbytáři série 12 deskových obrazů od Hanse Heese zobrazující "Pašijový cyklus".

Ve všední dny je možno do chrámu nahlédnout přes mříž. V sezoně o víkendech se konají prohlídky kostela i bývalého kláštera.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Zahrada Čech - Litoměřice

09.09.2022 - 14.09.2022
13, Na Vinici 948

Dorazte na již 46. ročník podzimního veletrhu Zahrada Čech, který bude i letos zaměřený na všechny zahrádkáře,…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pátek 19. srpen

Dnes má svátek Ludvík

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete