Statistika našeho portálu

  • 96 242 Akcí v kalendáři
  • 5 389 Ubytovacích zařízení
  • 24 199 Míst a památek

Děčínská synagoga

Děčín

Židovská synagoga v Děčíně je situována pár set metrů od železniční stanice v děčínské čtvrti Podmokly. Její počátky jsou spojeny s Židovskou obcí v Podmoklech. Na její stavbu začala být v roce 1892 pořádána finanční sbírka, které se zúčastnila řada židovských podnikatelů. Měla nahradit starší modlitebnu v secesním slohu s maurskými prvky. Když se podařilo vybrat potřebnou částku a bylo vybráno m…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
4, Děčín
Oblast
Severozápad
Kraj
Ústecký kraj
Okres
Děčín
Obec
Děčín
Telefon

Židovská synagoga v Děčíně je situována pár set metrů od železniční stanice v děčínské čtvrti Podmokly. Její počátky jsou spojeny s Židovskou obcí v Podmoklech. Na její stavbu začala být v roce 1892 pořádána finanční sbírka, které se zúčastnila řada židovských podnikatelů. Měla nahradit starší modlitebnu v secesním slohu s maurskými prvky. Když se podařilo vybrat potřebnou částku a bylo vybráno místo v Žižkově ulici, mohla se firma Putz a Weber pustit do stavby. Nákladem 100 tis. rakouských korun zde roku 1907 vyrostla synagoga v orientálně secesním slohu, kterou 1.září slavnostně vysvětil rabín Max Freud. Bohoslužby se zde konaly do roku 1938. Přestože byla situována do exponované oblasti Sudet byla za okupace ušetřena zničení. Zůstala tak jedinou dochovanou synagogou v oblasti bývalých Sudet, která přečkala období 2. světové války. Během války byla synagoga zbavena všech náboženských symbolů a sloužila nejdříve jako skladiště, později zde byla zřízena letecká modelářská dílna Hitlerjugend. Po válce nebyl duchovní život v synagoze obnoven, od roku 1966 sloužila jako pracoviště okresního archivu, v jedné místnosti zůstala modlitebna synagogálního sboru. V roce 1996 se synagoga dostala do majetku Židovské obce v Děčíně a začala její postupná rekonstrukce do původní budovy. židovská obec její prostory využívá jako kanceláře, modlitebnu a také zde pořádá výtvarné výstavy a koncerty.

Synagoga má tradiční vzhled, její ozdobou byl velký lustr z křišťálu. Svitky Tóry byly umístěny v umělecky zpracované schránce na Tóru – aron ha-kodeš. Je v ní jedenáct lavic ve dvou řadách, které mohlo zaplnit až 110 mužů. Na ženskou galerii se šlo po točitých schodech.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

neděle 17. říjen

Dnes má svátek Hedvika

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete