Statistika našeho portálu

  • 94 404 Akcí v kalendáři
  • 5 385 Ubytovacích zařízení
  • 24 187 Míst a památek

Emin zámek

Hrušovany nad Jevišovkou

Novobarokní sídlo Emin zámek stojí v listnatém lese nedaleko od Hrušovan nad Jevišovkou. Zámek dnes slouží jako ústav sociální péče, domov se zvláštním režimem, a je tedy veřejnosti nepřístupný. Historie zámku Emin Zámek nechal postavit roku 1882 majitel hrušovanského velkostatku Edvard Khuen-Belassy a pojmenoval ho po své manželce Emanuele. Koncem 19. století pobýval na zámku známý malíř Alfons …

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Hrušovany nad Jevišovkou
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Jihomoravský kraj
Okres
Znojmo
Obec
Hrušovany nad Jevišovkou
Telefon

Novobarokní sídlo Emin zámek stojí v listnatém lese nedaleko od Hrušovan nad Jevišovkou. Zámek dnes slouží jako ústav sociální péče, domov se zvláštním režimem, a je tedy veřejnosti nepřístupný.

Historie zámku

Emin Zámek nechal postavit roku 1882 majitel hrušovanského velkostatku Edvard Khuen-Belassy a pojmenoval ho po své manželce Emanuele. Koncem 19. století pobýval na zámku známý malíř Alfons Mucha a podílel se na výmalbě některých interiérů. Mucha zde vytvořil také několik obrazů, ty na zámku zůstaly, byly však zničeny při požáru počátkem 20. století. Dalším častým hostem hraběcí rodiny zde byl profesor vídeňské university Max Dvořák. Ten na zámečku také zemřel roku 1921 a pohřben byl v Hrušovanech. Majitel panství Karel Khuen nechal zámeček v roce 1913 opravit a od té doby zde často pobývali význační představitelé umění. Khuenům náležel objekt až do roku 1945, kdy zámek připadl státu a sloužil postupně různým účelům většinou však se zdravotnickým zaměřením.

Podoba zámku

Emin zámek je obdélníková budova se zvýšeným přízemím. Stavbu zvýrazňují její krajové části, které mají charakter pavilonů a zejména centrální rizalit se schodištěm do parku na jižní straně.

Tipy na výlet

V okolí se můžete podívet třeba na původně renesanční zámek v Jaroslavicích, židovský hřbitov Jiřice u Miroslavi nebo vodní mlýn ve Slupi. V nedalekém Znojmě najdete Znojemský hrad, Památník Prokopa Diviše, kapucínský klášter s kostelem sv. Jana Křtitele, děkanský chrám sv. Mikuláše nebo dominikánský klášter.

Ubytovat se můžete ve Znojmě.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

středa 21. říjen

Dnes má svátek Brigita

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete