Statistika našeho portálu

  • 97 533 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 202 Míst a památek

Hornické muzeum Krásno

Krásno

Muzeum se rozkládá v prostoru historického cínového dolu Vilém, kde jsou zachovány těžní věž a šachetní budova, strojovna, budova dílen, vrátnice a trafostanice.První část expozice byla otevřena v budově bývalé úpravny v roce 1998. Přiblížena je zde historie těžby hnědého uhlí, mineralogie a geologie Slavkovského lesa. Nejzajímavějším a největším exponátem je parní těžní stroj ze zrušeného dolu M…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
408, Krásno
Oblast
Severozápad
Kraj
Karlovarský kraj
Okres
Sokolov
Obec
Krásno

Fotogalerie k článku

Muzeum se rozkládá v prostoru historického cínového dolu Vilém, kde jsou zachovány těžní věž a šachetní budova, strojovna, budova dílen, vrátnice a trafostanice.

První část expozice byla otevřena v budově bývalé úpravny v roce 1998. Přiblížena je zde historie těžby hnědého uhlí, mineralogie a geologie Slavkovského lesa. Nejzajímavějším a největším exponátem je parní těžní stroj ze zrušeného dolu Marie v Královském Poříčí.

V roce 2004 byla v areálu dolu zpřístupněna expozice důlní dopravy, která zahrnuje ukázky vozů o rozchodu 900 mm používaných v povrchových hnědouhelných lomech Sokolovské uhelné a.s. Vystaveny jsou zde jednostranně sklopné výsypné vozy typu LH a BH pro přepravu skrývkových hmot, oboustranně výsypný vůz typu LOWA pro dopravu uhlí a vozy s s bočním a středovým výsypem BS a SS pro přepravu podsypných materiálů. Z lokomotiv je zde vystavena parní BS 200 používaná až do 60. let 20. století, kdy ji začaly nahrazovat výkonější elektrické lokomotivy E 17. A dále dieselová lokomotiva T 29 používaná k montážním a pomocným pracem na kolejišti. Sbírky vozidel o rozchodu 900 m doplňuje vyhlídkový vůz a železniční pluh. Hlubinnou důlní dopravu o rozchodu 450 mm přibližují vozíky na dopravu uhlí, na dopravu rudy a hlušiny, na olej, na dopravu dlouhých předmětů, požární vagón, vozík pro dopravu osob. Důlní dopravu o rozchodu 600 mm zastupují vozíky na dopravu rudy a hlušiny, lopatové nakladače a důlní vláček tvořený dieselovou lokomotivou z roku 1966 a vozíkem pro dopravu osob. Vláček je od roku 2008 během letní sezóny v provozu.

Na jaře roku 2007 byla veřejnosti v budově bývalých dílen zpřístupněna stálá expozice raně novověkého hornictví. Jejím nejzajímavějším exponátem je replika rudné štoly, ve které je horník s důlním trakařem a která je odvětrávána pomocí měchu. Druhou dominantu tvoří více jak 6 metrů dlouhý mechanický model přibližující celý proces těžby - odvodnění dolu, větrání, samotná těžba a následná úprava rudy.

Stálá expozice

  • Hornictví a geologie v širším regionu, úpravnictví, svislá a horizontální důlní doprava, technologie těžby a zpracování rud a uhlí
  • mineralogie a geologie regionu
  • těžní parní stroj z r. 1897, těžní věž a strojovna dolu Vilém
  • Hornické muzeum v přírodě
  • Horizontální důlní doprava na rozchodech 450, 600 a 900 mm
  • Ukázková štola

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 17. květen

Dnes má svátek Aneta

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete