Statistika našeho portálu

  • 98 167 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 206 Míst a památek

Hrad Český Šternberk

Český Šternberk

Gotický hrad Český Šternberk se tyčí na ideálním místě na mohutném skalnatém útesu v údolí řeky Sázavy. Jeden z nejstarších a nejnavštěvovanějších hradů u nás najdeme nedaleko Benešova v kraji Středočeském.Z historie Českého ŠternberkaPři vyprávění jeho příběhu začněme jménem. Tím ho pokřtil jeho zakladatel, pan Zdeslav z rodu Divišovců, jenž je nechal stavět v letech 1235 &…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Český Šternberk
Oblast
Střední Čechy
Kraj
Středočeský kraj
Okres
Benešov
Obec
Český Šternberk
Telefon

Fotogalerie k článku

Gotický hrad Český Šternberk se tyčí na ideálním místě na mohutném skalnatém útesu v údolí řeky Sázavy. Jeden z nejstarších a nejnavštěvovanějších hradů u nás najdeme nedaleko Benešova v kraji Středočeském.

Z historie Českého Šternberka

Při vyprávění jeho příběhu začněme jménem. Tím ho pokřtil jeho zakladatel, pan Zdeslav z rodu Divišovců, jenž je nechal stavět v letech 1235 – 41 nedaleko rodinné základny v Divišově. Jméno mu dal podle osmihroté hvězdy ve svém erbu, volně přeloženo jako hvězda na kopci. Název Český dostal proto, že Zdeslav byl velmi úspěšným mužem za své zásluhy dostal pozemky na Moravě, kde také založil hrad Šternberk. Proto bylo nutné odlišení, aby se hrady nepletly. Jakoby z postavením hradu začala stoupat i šťastná hvězda rodu, který se od té doby začal nazývat pány ze Šternberka. Rod bohatl a vliv stoupal.

Opojeni mocí se Šterneberkové v 15. století postavili proti králi Jiřímu z Poděbrad. Královské vojsko tak v roce 1467 po kratším obléhaní Český Šternberk dobylo a pobořilo. Jeho obnova proběhla na přelomu 15. a 16. stol. ve stylu pozdní gotiky. Hrad byl současně zvětšen výstavbou nových budov. Byla změněna také jeho dispozice a byl přesunut vstup do hradu, a to přibližně do současné podoby. Zároveň bylo vylepšeno opevnění severního předhradí. Za třicetileté války byl v r. 1627 hrad vydrancován a následná přestavba v polovině 17. století přinesla jednotnou barokní podobu.

Roku 1712 zemřel Jan Václav a po meči tak vymírá větev Holických ze Šternberka a hrad se dědictvím i prodejem dostal do rukou jiných majitelů než byli Šternberkové, v roce 1841 však byl hrad koupen Zdeňkem ze Šternberka a jeho rod ho vlastnil až do roku 1949, kdy byl hrad státem vyvlastněn. V restituci byl hrad roku 1992 vrácen potomkovi původních majitelů, Zdeňku Sternbergovi. Ten na hradě žije dodnes, ale to nebrání tomu, aby prostory hradu byly volně přístupné pro veřejnost. Samozřejmě kromě soukromých místností majitele.

Na co se na Českém Šternberku můžete těšit

Při prohlídce se návštěvníci procházejí místnostmi, jež jsou vybaveny nábytkem různých slohů od renesance přes baroko až po empír. Několik sálů je vyzdobeno krásnou barokní štukaturou od mistra Carla Brentana a také bohatě zdobenými barokními krby. Několik místností je věnováno významným členům rodu. Český Šternberk také vlastní jednu z největších evropských sbírek grafických listů s motivy z doby třicetileté války. Vystaveny jsou také historické zbraně a lovecké trofeje. V letní sezóně se na hradě koná řada tématických akcích. Můžete tak na nádvoří vyslechnout výklad o sokolnictví, s živou ukázkou dravého ptactva, vychutnat si šermířské souboje rytířů nebo si poslechnout historické hudební nástroje.

Chystáte-li se navštívit hrad Český Šternberk, přímo v Českém Šternberku je vám k dispozici ubytování.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Oslavte 125. narozeniny Pivovaru Fe…

10.09.2022 - 10.09.2022
areál pivovaru,…

Milovníci piva, pište si – v sobotu 10. září se v Benešově uskuteční již 31. ročník pivovarských slavností. Pivovar…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 16. srpen

Dnes má svátek Jáchym

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete