Statistika našeho portálu

  • 85 510 Akcí v kalendáři
  • 5 370 Ubytovacích zařízení
  • 24 151 Míst a památek

Hrad Hněvín (Most)

Most

Zříceniny hradu skryté pod novodobou budovou restaurace stojí na dominantním kopci nad městem Most. Věž, zčásti původní hradní, je přístupná v návštěvních hodinách.Historie hraduHrad, jinak též nazývaný Hněvín či Landeswarte – Zemská stráž, byl králem Václavem I. založen ve 30. letech 13. století a pod ním vzniklo důležité královské město. Hrad měl především za úkol střežit tudy vedoucí…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Most
Oblast
Severozápad
Kraj
Ústecký kraj
Okres
Most
Obec
Most
Telefon

Fotogalerie k článku

Zříceniny hradu skryté pod novodobou budovou restaurace stojí na dominantním kopci nad městem Most. Věž, zčásti původní hradní, je přístupná v návštěvních hodinách.

Historie hradu

Hrad, jinak též nazývaný Hněvín či Landeswarte – Zemská stráž, byl králem Václavem I. založen ve 30. letech 13. století a pod ním vzniklo důležité královské město. Hrad měl především za úkol střežit tudy vedoucí starou obchodní stezku. Po dobu královského držení byl hrad udržován a goticky přestavován. V roce 1595 jej do svého držení získalo město Most. Za třicetileté války byl obsazen císařskými a posléze naopak švédskými vojsky. Měšťané po skončení války usoudili, že je hrad nad městem spíše ohrožuje, zvláště pokud se ho zmocní nepřítel, a proto přivítali rozhodnutí císaře Ferdinanda III. o rozboření hradu, jenž se konalo v letech 1651–1653. Stavební materiál pak měšťané dále využili pro své potřeby. Ve druhé polovině 19. století byla na místě hradu zbudována pseudogotická výletní restaurace a věž hradu upravena na rozhlednu.

Dispozice hradu

Vzhledem k novodobým značným úpravám hradního areálu jsou dnešní vědomosti o podobě hradu velmi děravé. Dispozice hradu byla trojúhelná a dvojdílná. Hradní jádro obsahovalo vysokou okrouhlou věž, starý palác s kaplí a královským sálem, nový palác a čtverhrannou věž. Z předhradí se dodnes dochovalo zdivo pravděpodobně hospodářských budov, začleněné do novodobého zdiva. Dnešní slabá obvodová zeď s největší pravděpodobností kopíruje bývalou zeď hradební. Tři okrouhlé bašty v ní mohou, ale i nemusí být založeny na základech původních bašt hradních.

Tipy na výlet

V Mostě můžete navštívit planetárium, Oblastní muzeum. V Horním Jiřetíně je k vidění barokní zámek Jezeří, v Litvínově pak zámek Janov a vodní nádrž Janov.

Ubytování najdete v Mostě.

M.K.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Offroadsafari - Zimním středohořím:…

27.01.2019 - 27.01.2019
Most

Už jste o ní možná četli, viděli ji na fotkách nebo vám o ní vyprávěl známý...Zažít ji na vlastní kůži je úplně jiná…

Farmářská slavnost v Mostě

26.01.2019 - 26.01.2019
Most

Trh plných farmářských výrobků, zabijačkových specialit a ochutnávka regionálních potravin.

Noční výlet po tajemných místech Mo…

09.02.2019 - 09.02.2019
Štáb RICO

Tenhle výlet není pro slabé povahy, aneb kdo se bojí, nesmí do...bunkru/trestaneckého tábora/na výsypky a další tajemná…

Velikonoční Sasko: poklad za kopcem…

19.04.2019 - 19.04.2019
Sokolská 30, Litvínov

Malebná krajina, hornická tradice, poklady, pohádky a město hraček s neopakovatelnou atmosférou. Vydejte se s námi do…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Na Atlase Česka dále najdete