Statistika našeho portálu

  • 102 699 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Hrad Švihov

Švihov

Hrad Švihov je vodní gotický kamenný hrad nacházející se ve městě Švihov, vzdáleném 10 km severně od Klatov. Leží v údolí řeky Úhlavy, v krajině Pošumaví.Vodní pevnostPočátkem 14. století založili Rýzmberkové v blízkosti řeky Úhlavy při obchodní stezce z Bavorska přes Železnou Rudu a Klatovy na Plzeň městečko a postavili tvrz opevněnou vodními příkopy. V roce 1425 byla tvrz napadena a získána hus…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
1, Švihov
Oblast
Jihozápad
Kraj
Plzeňský kraj
Okres
Klatovy
Obec
Švihov
Telefon

Fotogalerie k článku

Hrad Švihov je vodní gotický kamenný hrad nacházející se ve městě Švihov, vzdáleném 10 km severně od Klatov. Leží v údolí řeky Úhlavy, v krajině Pošumaví.

Vodní pevnost

Počátkem 14. století založili Rýzmberkové v blízkosti řeky Úhlavy při obchodní stezce z Bavorska přes Železnou Rudu a Klatovy na Plzeň městečko a postavili tvrz opevněnou vodními příkopy. V roce 1425 byla tvrz napadena a získána husity. Koncem 15. století spojil majetek rábské i švihovské větve Půta Švihovský z Rýzmberka a stal se tak jedním z nejbohatších i nejvlivnějších mužů v zemi. Záhy začala být schopnému a vzdělanému nejvyššímu sudímu Království českého tvrz malá, započal tedy stavět velkolepý hrad.

V letech 1480 – 1489 bylo vystavěno hradní jádro a vnější opevnění včetně příkopu bylo dokončeno Půtovými syny kolem roku 1530. Ti si na pomoc přizvali také známého českého architekta té doby, Benedikta Rieda z Pístova. Ten navrhl vylepšení vnějšího opevnění a některé jeho části nechal zbořit a přestavět. Po rodu Švihovských převzali hrad v roce 1548 Kavkové z Říčan, kvůli špatnému hospodaření je ale již v roce 1598 prodali rodu Černínů z Chudenic. Když císař Ferdinand III. vydal po třicetileté válce nařízení o bourání hradů, aby se již napříště nestaly oporou nepřítele, mělo se to týkat i Švihova. Nakonec byla pobořena jen část vnějšího hradebního opevnění a byly zasypány vodní příkopy. Hradní paláce, kaple a zbylé bašty byly později změněny na panskou sýpku. V držení rodu Černínů zůstal švihovský hrad s malými přestávkami až do roku 1945. Od r. 1949 byla stavba postupně rekonstruována zpět do své pozdně gotické a časně renesanční podoby. V současnosti spravuje hrad Švihov Národní památkový ústav v Českých Budějovicích. V roce 2002 byl prohlášen za národní kulturní památku.

Dispozice hradu

Mezi českými hrady se jedná o jeden z nejmladších. Pozdně gotický hrad je tvořen dvěma obytnými paláci, pětipatrovou vstupní věží a hradní kaplí postavenou na baště. Pouze zčásti zůstala zachovaná hradba se čtyřmi baštami – Červenou, Bílou, Zelenou a Zlatou. Okolo hradu byly  2 vodní příkopy – vnitřní na místě dnešního vnitřního nádvoří a vnější mezi vnitřní a pobořenou vnější hradbou (část vnějšího příkopu je dodnes zachována na západní straně). V případě potřeby mohly být velmi rychle naplněny ze dvou okolních rybníků napájených kanály z řeky Úhlavy.
Interiéry hradu přibližují návštěvníkům život v 16. století. Najdeme zde tzv. náznakové instalace toho, jak mohlo šlechtické sídlo vypadat na přelomu 15. a 16. století. V místnostech návštěvníci uvidí nábytek, tapiserie, sochy, nádobí i zbraně z té doby.
Hrad v současné době nabízí několik prohlídkových okruhů. Trasa Hrad přibližuje život na šlechtickém sídle, trvá přibližně hodinu a návštěvníci tam uvidí, Červenou baštu, Vstupní síň, Ložnici hradní dámy, Kapli, taneční sál, Hodovní síň a Zbrojnici. Trasa Kuchyně je doplňkový okruh o hospodářském zázemí hradu, trvá 50 minut a jsou v ní k vidění Jižní, Severní a Chlebové sklepy, Strážnice, Hejtmanská kancelář a Černá kuchyně. Třetí prohlídková trasa Věž je novinkou roku 2016, trvá přibližně 40 minut a mimo povídání o opravách hradu tam na návštěvníky čeká rozhled do okolí. Dále jsou v nabídce Doupovské transfery, Švihov pro děti, což jsou prohlídky pro nejmenší návštěvníky od 4 do 7 let. V hlavní sezóně nechybí ani lukostřelba na nádvoří, půjčovna pramičky a půjčovna kol.

Po celou turistickou sezónu hrad žije nejen prohlídkami, ale také nesčetnými doprovodnými akcemi.

Tipy na výlet

Kromě blízké zříceniny hradu Kokšín, můžete v okolí najít židovský hřbitov Švihov. Navštívit můžete také pozdně barokní zámek Chudenice, zříceninu hradu Ruchomperk nebo zříceninu hradu Pušperk. Nedaleko odsud se dá vystoupit na rozhlednu Bolfánek.

Ubytovat se můžete přímo ve Švihově.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

neděle 21. červenec

Dnes má svátek Vítězslav

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete