Statistika našeho portálu

  • 93 230 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 177 Míst a památek

Hvězdárna Ondřejov

Ondřejov

Dne 21.1.1898 dr. Josef Jan Frič koupil za 900 zlatých zalesněný kopec Manda ( Fričem pojmenovaný na Žalov ) nedaleko obce Ondřejov, kde chtěl vybudovat vysněnou hvězdárnu. Odkoupení pozemků nebylo snadné. Tehdy Fričovi velice pomohla slečna Eleonora Gayerová z Ehrenbergu která tyto pozemky sama zakoupila a také sama zapůjčila část pozemku v zahradě své vily pod kopcem, kde Frič spolu s dr. Maške…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Ondřejov
Oblast
Střední Čechy
Kraj
Středočeský kraj
Okres
Praha-východ
Obec
Ondřejov
Telefon

Fotogalerie k článku

Dne 21.1.1898 dr. Josef Jan Frič koupil za 900 zlatých zalesněný kopec Manda ( Fričem pojmenovaný na Žalov ) nedaleko obce Ondřejov, kde chtěl vybudovat vysněnou hvězdárnu. Odkoupení pozemků nebylo snadné. Tehdy Fričovi velice pomohla slečna Eleonora Gayerová z Ehrenbergu která tyto pozemky sama zakoupila a také sama zapůjčila část pozemku v zahradě své vily pod kopcem, kde Frič spolu s dr. Maškem a prof. Nušlem vybudovali provizorní observatoř U zelené žáby.

V ní prováděli nejrůznější pozorování až do roku 1906. V roce 1905 byla dokončena stavba secesní pracovny a čtyř pozorovacích domečků s odklopnými střechami. V roce 1908 se začaly stavět centrální a západní kupole. Západní kupole byla určena pro astrograf, ke kterému prof. Nušl sestrojil originální regulátor chodu hodinového stroje. V centrální kupoli byl instalován dalekohled z pozůstalosti prof. Šafaříka s velmi kvalitním Clarkovým objektivem. Objektiv je používán dodnes. Malý dřevěný domeček byl doménou dr. Maška, který v roce 1913 jako první v Čechách přijímal časové radiové signály z Paříže na 75 m dlouhou anténu. U příležitosti 10. výročí založení Československé republiky se dr. Josef Jan Frič rozhodl věnovat svou hvězdárnu Univerzitě Karlově.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

2. ročník Radonického víceboje dvoj…

20.06.2020 - 20.06.2020
Praha-východ

Pozvánka na 2. ročník Radonického víceboje DVOJIC pro NF Pečovatel v sobotu 20.6. 2020 od 9,00 do cca 17,00 hodin…

Strollering® Závody kočárků - Říča…

06.09.2020 - 06.09.2020
Říčany

AKTUALIZOVANÝ TERMÍN! Již 9. ročník se uskuteční 15 hod, PO CELÉ ČR ve 21 městech a také na Slovensku.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Karanténa.

Kategorie

čtvrtek 28. květen

Dnes má svátek Vilém

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete