Statistika našeho portálu

  • 102 559 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Jeskyně Kůlna

Sloup

Jeskyně Kůlna se nachází při Sloupsko-šošůvských jeskyních na jižním okraji obce Sloup.Je nejen nejvýznamnější jeskyní Moravského krasu, ale zároveň nejvýznamnější archeologickou lokalitou na světě. Ve 20. století zde probíhaly rozsáhlé archeologické průzkumy, které odkryly 15 kulturních vrstev sedimentu. Jde o unikátní archeologický profil pozůstatků člověka a jeho činnosti v několika úsecích. N…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Sloup
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Jihomoravský kraj
Okres
Blansko
Obec
Sloup
Telefon

Jeskyně Kůlna se nachází při Sloupsko-šošůvských jeskyních na jižním okraji obce Sloup.

Je nejen nejvýznamnější jeskyní Moravského krasu, ale zároveň nejvýznamnější archeologickou lokalitou na světě. Ve 20. století zde probíhaly rozsáhlé archeologické průzkumy, které odkryly 15 kulturních vrstev sedimentu. Jde o unikátní archeologický profil pozůstatků člověka a jeho činnosti v několika úsecích. Nejstarší dosud nalezené nástroje pochází z doby před 120.000 lety. Jeskyně byla využívána v řadě klimatických fázích, byly odhaleny pozůstatky neandertálského člověka, lidí mladšího paleolitu, lovců mamutů, lovců sobů a koní a také činnost člověka v době bronzové (9-8. stol. př. n. l.)
Za druhé světové války byla jeskyně poškozena zřízením německé továrny na letecké motory. Naštěstí se po válce podařilo cenné profily obnovit.

Jeskyně je volně přístupná a slouží zároveň jako východ ze sloupsko-šošůvských jeskyní.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 25. červen

Dnes má svátek Ivan

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete