Statistika našeho portálu

  • 94 538 Akcí v kalendáři
  • 5 386 Ubytovacích zařízení
  • 24 188 Míst a památek

Jeskyně na Turoldu

Mikulov

Jeskyně Na Turoldu se nachází v přírodní rezervaci vrchu Turold (385 m n.m.), který leží na severním okraji města Mikulova a patří k nejstarším přírodním rezervacím na území dnešní chráněné krajinné oblasti a biosferické rezervaci Pálava.Jeskynní podzemní systém na Turoldu vznikl asi před 15 miliony lety ve středním miocénu. V mladších třetihorách byl porušen zlomy. V první polovině 20. století s…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Mikulov
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Jihomoravský kraj
Okres
Břeclav
Obec
Mikulov

Fotogalerie k článku

Jeskyně Na Turoldu se nachází v přírodní rezervaci vrchu Turold (385 m n.m.), který leží na severním okraji města Mikulova a patří k nejstarším přírodním rezervacím na území dnešní chráněné krajinné oblasti a biosferické rezervaci Pálava.

Jeskynní podzemní systém na Turoldu vznikl asi před 15 miliony lety ve středním miocénu. V mladších třetihorách byl porušen zlomy. V první polovině 20. století se tu těžil v lomu vápenec, touto těžbou byla velká část jeskynních prostor odtěžena, i když byla roku 1934 těžba ukončena. V opuštěném lomu byly v roce 1951 objeveny dnešní prostory jeskyně Na Turoldu. Jeskynní prostory se nachází ve dvou úrovních. Horní tvoří jeskyně Pod vrcholem a dutiny v severní stěně opuštěného lomu. Mezi spodní úroveň patří chodby jeskyně Na Turoldu. Celková délka chodeb činí 2.200 m. V letech 1958-1967 byla jeskyně Na Turoldu zpřístupněna veřejnosti v délce 240 m. Z důvodů vážné nemoci iniciátora a správce jeskyně byla opět uzvařena. Pak byla mnohdy volně přístupná jeskyně devastována. V 70. letech se uvažovalo o jejím opětovném zpřístupnění, ale to se podařilo plně až v roce 2004. V některých prostorách se netáčel film "Třetí skoba pro Kocoura".

Trasu tvoří:

Stará síň – vstupní prostora s mohutným kamenem (strážce), torzo krasové výzdoby
Sestupná chodba – zdobí ji třpytivé krystaly a jehličky kalcitu
Balvanitý dóm – modelace stropu a stěn působením vodní eroze a koroze
Klenotnice – bělostné stěny rozleptané do členitých prostor a dutin, podobající se kamenné pěně místy přecházející do hráškovitých až keříkovitých výstupků pokrytých krystalky kalcitu (tzv. turoldská výzdoba). Na některé to působí dojmem procházky po dně korálového moře.
Netopýří dóm – sněhobílé stropy tohoto dómu zbarvil oxid železa hnědými skvrnami a oxid manganu pokryl černými tečkami. Název dostal podle kolonie spících netopýrů, pravidelně tu zimuje na 250 vrápenců malých.
Pohádková síň – navětralé dolomatizované patrie vápenců tu vytváří různé tvary v nichž někteří vidí například zříceninu hradu, madonu, psa či kulturistu a jiné.
Jezerní síň – zdejší prostora je až 37 m pod úrovní vchodu a je periodicky zaplavována vzedmutou spodní vodou, ta vytváří působivá smaragdově zelená jezírka
Síň u žraločí tlamy – síň s útvarem jehož tvar dal jméno této prostoře

Vstupné

plné vstupné 80 Kč, snížené vstupné 50 Kč, senioři 60 Kč, děti do 6 let zdarma

Otevírací doba

duben a listopad (1.-15.11.) dle dohody pro skupiny od 10 osob, nutná telefonická rezervace nejméně 2 dny předem;
květen: úterý-neděle 9.00-16.30;
červen-srpen: pondělí-neděle 9.00-17.00;
září-říjen: úterý-pátek prohlídky v 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, sobota-neděle 9.00-16.30;

červenec-srpen vždy každé úterý večerní prohlídky při svíčkách od 19-21 hodin

 

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

pátek 27. listopad

Dnes má svátek Xenie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete