Statistika našeho portálu

  • 98 459 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 206 Míst a památek

Kalvárie u Velkých Žernosek

Velké Žernoseky

Vrch Kalvárie se nachází severně od Velkých Žernoseků. Skalnatá plošina je součástí České brány (Porta Bohemica) s téměř svisle spadajícím srázem k řece Labi. Vidíme zde tři zasazené kříže (poprvé zmiňované již roku 1587), ke kterým se pojí několik legend. Nacházíme se v rezervaci o ploše 8,71 ha vyhlášené roku 1993. Tvoří ji prudké skalnaté svahy s teplomilnou lesostepní a stepním společenstvem …

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Velké Žernoseky
Oblast
Severozápad
Kraj
Ústecký kraj
Okres
Litoměřice
Obec
Velké Žernoseky
Telefon

Vrch Kalvárie se nachází severně od Velkých Žernoseků. Skalnatá plošina je součástí České brány (Porta Bohemica) s téměř svisle spadajícím srázem k řece Labi. Vidíme zde tři zasazené kříže (poprvé zmiňované již roku 1587), ke kterým se pojí několik legend. Nacházíme se v rezervaci o ploše 8,71 ha vyhlášené roku 1993. Tvoří ji prudké skalnaté svahy s teplomilnou lesostepní a stepním společenstvem rostlin a živočichů. Vystupují zde také prvohorní horniny – krystalické břidlice. Skalnatý ostroh poskytuje krásný výhled na údolí Labe, Lovoš, Radobýl a další partie tímto směrem.

Zdejší místo bylo i hradištěm a to v mladší době bronzové, později pak v pozdní době haštalské, laténské (keltové) a naposledy Slovany v 8-12 století. Akropole se nacházela na Kalvárii, od západu bylo místo chráněno dvěma valy doplněné příkopy. Dosud se dochovaly zbytky valů 5-18 m vysokých.

Místo je přístupné po turisticky značené cestě.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

neděle 2. říjen

Dnes má svátek Olívie / Oliver

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete