Statistika našeho portálu

  • 92 009 Akcí v kalendáři
  • 5 383 Ubytovacích zařízení
  • 24 179 Míst a památek

Katedrála sv. Bartoloměje - Kolín

Kolín

Katedrála sv. Bartoloměje je stará stejně jako město samo. Byla založena krátce poté co město založil král Přemysl Otakar II. okolo roku 1261. Za císaře Karla IV. byl kostel přestavěn po požáru města v roce 1349, k trojlodí byl přistavěn nový gotický chór v letech 1360-1378, dílo Petra Parléře. Rozšířena byla také okna v trojlodí a přistavěna kaple Panny Marie. Koncem 15. století byly věže zastře…

Loading...

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Brandlova ul., Kolín
Oblast
Střední Čechy
Kraj
Středočeský kraj
Okres
Kolín
Obec
Kolín
Telefon

Fotogalerie k článku

Katedrála sv. Bartoloměje je stará stejně jako město samo. Byla založena krátce poté co město založil král Přemysl Otakar II. okolo roku 1261. Za císaře Karla IV. byl kostel přestavěn po požáru města v roce 1349, k trojlodí byl přistavěn nový gotický chór v letech 1360-1378, dílo Petra Parléře. Rozšířena byla také okna v trojlodí a přistavěna kaple Panny Marie. Koncem 15. století byly věže zastřešeny štíhlými jehlancovitými střechami s nárožními věžičkami. Během třicetileté války byl chrám poškozen za rabování švédské armády v roce 1643. Po skončení války se začalo s rekonstrukcí. Pohroma přišla v roce 1796 kdy při požáru shořely krovy nad celým chrámem poškozeno bylo i vnitřní vybavení. Kolem poloviny 19. století probíhá celková oprava jen provizorně opraveného chrámu. Další pohroma opět v podobě požáru na sebe nenechá dlouho čekat a přichází v roce 1869. Poté je se rekonstrukce ujímá Josef Mocker, který nejprve přestavuje zvonici a severní věž. Pak se ujímá celkové rekonstrukce, která se hlavně dotkne parléřova gotického chóru. Zde je řada architektonických detailů buď vyměněna do doplněna. Dochází také na nové romanticko novogotické zastřešení. Na konci druhé světé války v roce 1945 při bombardování je chrám naštěstí poškozen jen lehce a generální rekonstrukce je zahájena roku 1963.

V interiéru katedrály je zajímavá hlavně Křížová cesta od Františka Bílka a barokní obraz "Umučení sv. Bartoloměje" od Petra Brandla.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Tismický masopust

01.02.2020 - 01.02.2020
sraz u čp. 104 v…

V sobotu 1. února 2020 pořádá obec Tismice spolu s hasiči a dalšími nadšenci masopustní průvod po vsi. Průvod začíná v…

Masopust ve skanzenu - Kouřim

23.02.2020 - 23.02.2020
Muzeum lidových staveb…

Po roce opět dorazilo do kouřimského skanzenu masopustní veselí. Historická stavení skanzenu obejde pestrobarevný…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Loading...
Kategorie

středa 22. leden

Dnes má svátek Slavomír

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete