Statistika našeho portálu

  • 102 559 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Kateřinská jeskyně

Blansko

Kateřinská jeskyně se nachází v hlubokém kaňonu Suchého žlebu nedaleko Skalního mlýna v Moravském krasu.Prostory jeskyně lákaly dobrodruhy a odvážlivce odnepaměti. Systematický průzkum byl započat v druhé polovině 19. století. Největší podíl měl Dr. Jindřich Wankel, který popsal podzemní chodby a udělal nález neolitického ohniště. V roce 1910 byla jeskyně elektricky osvětlena a zpřístupněna veřej…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Blansko
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Jihomoravský kraj
Okres
Blansko
Obec
Blansko
Telefon
Web
http://www.caves.cz

Kateřinská jeskyně se nachází v hlubokém kaňonu Suchého žlebu nedaleko Skalního mlýna v Moravském krasu.

Prostory jeskyně lákaly dobrodruhy a odvážlivce odnepaměti. Systematický průzkum byl započat v druhé polovině 19. století. Největší podíl měl Dr. Jindřich Wankel, který popsal podzemní chodby a udělal nález neolitického ohniště. V roce 1910 byla jeskyně elektricky osvětlena a zpřístupněna veřejnosti. Postupně prodělávala prohlídková trasa několik rekonstrukcí. V současné době je prohlídkový okruh dlouhý 450 m (doba prohlídky 30 min. ). Celková delká známých chodeb je 950 m.

Popis prohlídky:

Prohlídka jeskyně začíná v mohutném vstupním portálu, který je významnou paleontologickou a archeologickou lokalitou. Návštěvníci si vyslechnou poutavou pověst o pasačce Kateřince, která v blízkém okolí hledala svou ztracenou ovečku. Když Kateřinka vstoupila do jeskyně, zabloudila a nikdy už nenašla cestu ven. 60 metrů dlouhou nízkou chodbou vede cesta do největší zpřístupněné jeskynní prostory v České republice - Hlavního dómu (96 x 25 x 15 m). Podzemní přírodní chrám, známý odnepaměti, má vynikající akustiku a dodnes je příležitostně využíván k pěveckým a hudebním koncertům. Akustika dómu je návštěvníkům demonstrována reprodukovanou ukázkou Verdiho Nabucca. Z Hlavního dómu vede několik chodeb a komínů. Mohutný Medvědí komín, komunikuje ne zcela prozkoumanými prostorami s povrchem a patří mezi nejvýznamnější paleontologické lokality v naší zemi. Byl zde učiněn hromadný nález koster jeskynních medvědů. Z Hlavní dómu pokračují návštěvníci do částí nové Kateřinské jeskyně, na jejichž objevení se podílel roku 1909 prof. Karel Absolon. Již na začátku jsou návštěvníci ohromeni jednou z nejkrásnějších scenérií v Moravském krasu. Desítky dlouhých (až 4 m) tenkých stalagmitů a stalagnátů jsou seskupeny v tzv. Bambusový lesík. Unikátní přírodní výtvor doplňují útvary nazvané "Bažant" "Dvě sovy" a "Ovečky pasačky Kateřinky". Na pravé straně od prohlídkové trasy upoutá mohutný kamenný zával nazvaný "Kalvárie" s několika dominantními stalagmity. Kolem "Minaretu" a "Malého bambusového lesíku" pokračuje prohlídka do další mohutné prostory nazývané "Dóm zkázy". Množství balvanů na dně svědčí o řícení stropu v dávných dobách, pravděpodobně v důsledku zemětřesení. Krápníková výzdoba je tu z velké části pohřbena pod sutí, jen podél stěn se zachovala. Na zřícených balvanech lze spatřit ojedinělé mladší stalagmity. Nejkrásnější z nich připomíná benátský svícen. Z dómu zkázy pokračují v několika výškových úrovních chodby do tzv. "Dantova pekla". Jedná se mohutnou puklinu pokračující ve směru k propasti Macocha vyplněnou zrádným a velmi nebezpečným závalem, přes který se dosud nikomu nepodařilo proniknout do dalších předpokládaných prostor. Při zpáteční cestě mohou turisté obdivovat barevně nasvětlený pozoruhodný útvar "Čarodějnice" (převzato z intermetových stránek Správy jeskyní ČR)

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 25. červen

Dnes má svátek Ivan

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete