Statistika našeho portálu

  • 102 699 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Klášter Bohosudov

Krupka

Poutní areál Bohosudov se nachází v centru stejnojmenné části novodobě vzniklého města Krupka. Je možné jej navštívit v otevíracích hodinách.Dějiny poutního místa sahají až do období husitských válek, kdy zde prý byli pohřbeni padlí křižáci. Ve druhé polovině 15. století pak byla nad údajným hrobem postavena dřevěná kaplička, později nahrazená kamennou stavbou pozdně gotického kostelíka. V roce 1…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Krupka
Oblast
Severozápad
Kraj
Ústecký kraj
Okres
Teplice
Obec
Krupka
Telefon

Poutní areál Bohosudov se nachází v centru stejnojmenné části novodobě vzniklého města Krupka. Je možné jej navštívit v otevíracích hodinách.

Dějiny poutního místa sahají až do období husitských válek, kdy zde prý byli pohřbeni padlí křižáci. Ve druhé polovině 15. století pak byla nad údajným hrobem postavena dřevěná kaplička, později nahrazená kamennou stavbou pozdně gotického kostelíka. V roce 1587 se kostelíka ujali jezuité, jejichž chomutovská kolej měla na starosti zdejší duchovní správu. Jezuité kostelík opravili, v roce 1650 u něj nechali zbudovat provizorní přístřešek pro kněze a v šedesátých letech 17. století byla započata výstavba rezidence pod vedením Giovanniho Orsiho. V roce 1677 se již jezuité do rezidence mohli nastěhovat. Souběžně se stavbou rezidence postupně vznikala okolo kostelíka oválná zeď s ambity, k níž později bylo přistavěno celkem sedm kaplí. V roce 1701 se začal naplňovat plán jezuitů vystavět na posvátném místě velký chrám. Autory stavebních plánů byli Giulio a Oktavián Broggiové a dostavěn byl roku 1708. Rezidence byla v průběhu následujících let ještě dvakrát rozšiřována do podoby dnešní čtyřkřídlé podoby. Po zrušení řádu jezuité roku 1773 z Bohosudova odešli a navrátili se zpět až po jeho opětovném povolení roku 1853. Podruhé odsud byli nuceni odejít v roce 1950 a budova pak sloužila jako kasárny. Od roku 1990 poutní místo opět spravují jezuité a provozují zde církevní školu a gymnázium.

M.K.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

neděle 21. červenec

Dnes má svátek Vítězslav

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete