Statistika našeho portálu

  • 94 404 Akcí v kalendáři
  • 5 385 Ubytovacích zařízení
  • 24 187 Míst a památek

Klášter Křížovníků s červenou hvězdou - Znojmo

Znojmo

Proboštství křížovníků s červenou hvězdou u kostela sv. Hyppolita a filiální dům milosrdných sester sv. Karla Boromejského s domácí kaplí se nalézá ve čtvrti Hradiště, která je od roku 1920 součástí města Znojma. Proboštství v současnosti spravuje řád křížovníků s červenou hvězdou.Roku 1240 daroval Václav I. pražskému špitálu křížovníků s červenou hvězdou proboštský kostel na hoře sv. Hyppolita u…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Znojmo
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Jihomoravský kraj
Okres
Znojmo
Obec
Znojmo
Telefon

Proboštství křížovníků s červenou hvězdou u kostela sv. Hyppolita a filiální dům milosrdných sester sv. Karla Boromejského s domácí kaplí se nalézá ve čtvrti Hradiště, která je od roku 1920 součástí města Znojma. Proboštství v současnosti spravuje řád křížovníků s červenou hvězdou.

Roku 1240 daroval Václav I. pražskému špitálu křížovníků s červenou hvězdou proboštský kostel na hoře sv. Hyppolita u Znojma. Pro pražské řeholníky měl dar význam zejména hospodářský, neboť k proboštství spadal majetek jedenácti vsí. Kromě probošta z řádu křížovníků tu sídlili i další bratři a např. roku 1423 zde hostili Zikmunda Lucemburského s jeho zetěm Albrechtem Habsburským. Bohužel během 16. století postihl i zdejší proboštství úpadek řeholního života. V 70. letech 16. stol. museli křížovníci řešit velké zadlužení, přičemž ke zlepšení situace došlo záhy, roku 1577 s nástupem nového probošta Martina Medka z Mohelnice, pozdějšího pražského arcibiskupa. O několik desetiletí později (1619) byly odsud řeholníci během stavovského povstání vyhnáni Jindřichem Matyášem Thurnem a v Hradišti byla umístěna vojenská posádka. Statky proboštství získal tehdy znojemský hejtman Vilém z Roupova. Křížovníci svůj majetek dostali zpět během restitucí po bělohorské bitvě. Proboštství přečkalo josefínské reformy avšak místní probošt se musel roku 1783 stát zároveň i místním farářem. V průběhu 19. století bychom v areálu nalezli francouzský vojenský špitál (1809). Přenocoval zde i Ferdinand V. během listopadu 1848, když prchal z revoluční Vídně. Důležitým datem se stal rok 1958, kdy v proboštství nalezly útočiště milosrdné sestry sv. Karla Boromejského, vyhnané ze svých dosavadních působišť. Po opětném přesídlení do Prahy zde zůstala jejich filiálka.

Ještě před příchodem křížovníků se v Hradišti nacházel od 9. století významný sídelní komplex. Archeologové doložili existenci dvou kostelů s pohřebištěm. V současné době proboštství tvoří čtyřkřídlý objekt z poloviny 17. století. Jeho součástí je i kostel sv. Hyppolita, přestavěný roku 1765, s nástropními malbami od vídeňského malíře F. A. Maulbertsche. Stavební úpravy probíhaly i v 19. století, kdy např. vznikl ve východním křídle proboštství nový špitál.

A.Š.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

středa 21. říjen

Dnes má svátek Brigita

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete