Statistika našeho portálu

  • 98 459 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 206 Míst a památek

Kokořín

Kokořín

Zachovaný gotický hrad Kokořín stojí na pískovcové skále nad Kokořínským dolem nedaleko obce Kokořín a asi 14 km severovýchodně od Mělníka.Tajuplný hradKokořín postavil po r. 1320 pravděpodobně pražský purkrabí Hynek Berka z Dubé, jeden z nejmocnějších pánů v Čechách. Do písemných pramenů vstupuje až v roce 1427. Hrad vystřídal mnoho majitelů a byl silně poškozen během husitských válek. Na konci …

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Kokořín
Oblast
Střední Čechy
Kraj
Středočeský kraj
Okres
Mělník
Obec
Kokořín
Telefon

Fotogalerie k článku

Zachovaný gotický hrad Kokořín stojí na pískovcové skále nad Kokořínským dolem nedaleko obce Kokořín a asi 14 km severovýchodně od Mělníka.

Tajuplný hrad

Kokořín postavil po r. 1320 pravděpodobně pražský purkrabí Hynek Berka z Dubé, jeden z nejmocnějších pánů v Čechách. Do písemných pramenů vstupuje až v roce 1427. Hrad vystřídal mnoho majitelů a byl silně poškozen během husitských válek. Na konci 15. století byl obnoven v gotické podobě pány z Klimštejna. K jeho držitelům patřili krátce i Rudolf II. a Albrecht z Valdštejna, kteří zde ale trvale nesídlili a Kokořín tak pomalu chátral. Po třicetileté válce jej císař Ferdinand III. zařadil mezi tzv. prokleté hrady, které se nesměly udržovat a opravovat, aby nepředstavovaly byť jen potenciální nebezpečí pro císařskou moc.

V r. 1715 byl v obci Kokořín postaven barokní zámek a hrad se měnil ve zříceninu. Na počátku 19. století byl již jen ruinou. Zřícenina a celý kraj přitahovaly romantické básníky - často sem přicházel Karel Hynek Mácha i Johann Wolfgang Goethe.

Špačkové na Kokoříně

V roce 1894 koupil zříceninu měšťan Václav Špaček ze Starburku, poslední soukromý majitel hradu, který se rozhodl hrad rekonstruovat. V letech 1911 až 1918 architekt Eduard Sochor hrad romanticky upravil a novogoticky zrekonstruoval do nynější podoby, která není zcela autentická s původním hradem. Úspěšný podnikatel Špaček a jeho synové se rozhodli, že v okolí Kokořína vybudují zařízení pro rekreaci a turistiku. Proto po první světové válce postavili rekreační zařízení, koupaliště a tenisové kurty v údolí pod ním. V roce 1951 byl hrad Špačkům znárodněn, roku 1992 v restituci navrácen.

Dispozice hradu

Hrad Kokořín je postaven na protáhlém půdorysu. Dominantou hradu je 38 metrů vysoká vyhlídková věž s kamennou helmou a palác. Tyto části hradu představují obytnou část a také obrannou funkci hradu. Ochozem po cimbuří se dá celý hrad obejít a návštěvníci mohou vystoupit i na hradní věž, odkud je pěkný výhled na Kokořínsko. Palác byl přestavbou zvýšen o další patro a zastřešen. Dnes zde jsou vystaveny zbraně, keramika a dobový nábytek. Interiéry hradu jsou romantizující ukázkou bydlení. Na kamenném schodišti při vstupu na věž jsou malby šlechtických rodů.

Výlet na Kokořín je na celý den. Kromě hradu a zámku můžete v okolí obdivovat Skalní hrad Staráky, umělou jeskyni Nedamy, skalní útvar Mšenské pokličky nebo třeba nedalekou Zříceninu hradu Harasov.

Vhodné ubytování jistě najdete přímo na Kokořínsku.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Týden knihoven 2022 - Mělník

03.10.2022 - 08.10.2022
Městská knihovna Mělník

Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR vyhlašuje 26. ročník akce Týden knihoven.

Koncert: Irena Budweiserová a Jakub…

05.10.2022 - 05.10.2022
Masarykův kulturní dům…

Velmi osobitý a zároveň energický projev Ireny Budweiserové při interpretaci spirituálů, gospelů, bluesových skladeb,…

Přednáška: Zero waste - Mělník

06.10.2022 - 06.10.2022
Městská knihovna Mělník

Inspirativní přednáška ecoblogera Radoslava Černého

Ples: Retro Dance Párty - Mělník

07.10.2022 - 07.10.2022
Masarykův kulturní dům…

80s - 90s RETRO DANCE PÁRTY je šesti hodinový disco ples těch největších hitů osmdesátých a devadesátých let s přesahem…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pondělí 3. říjen

Dnes má svátek Bohumil

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete