Statistika našeho portálu

  • 98 167 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 206 Míst a památek

Kostel Nejsvětější trojice - Spálená

Praha

Kostel Nejsvětější Trojice a celá fronta domů až k Purkyněho ulici zaujaly místo bývalého židovského hřbitova, zřízeného zde roku 1254, který byl v roce 1478 zrušen a rozparcelován. V roce 1999 bylo na druhém konci Spálené ulice při hloubení podzemních garáží České pojišťovny objeveno pohřebiště. Kosterní pozůstatky chtěli stavebníci po archeologickém prozkoumání spustit níž, umístit pod betonovo…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Praha
Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha
Telefon
Kostel Nejsvětější Trojice a celá fronta domů až k Purkyněho ulici zaujaly místo bývalého židovského hřbitova, zřízeného zde roku 1254, který byl v roce 1478 zrušen a rozparcelován. V roce 1999 bylo na druhém konci Spálené ulice při hloubení podzemních garáží České pojišťovny objeveno pohřebiště. Kosterní pozůstatky chtěli stavebníci po archeologickém prozkoumání spustit níž, umístit pod betonovou desku a obestavět. Akce vyvolala ortodoxní židovské demonstrace "za práva mrtvých". Jedním ze svatých dogmat ortodoxní židovské víry je "techijat hametim" – zmrtvýchvstání všech, kdo kdy žili. Krajní ortodoxie, k níž se hlásí asi 5% židů na celém světě, nemůže dopustit, aby se kosti přenášely jinam, protože by se kompletní kostry mohly rozdělit na různá místa a nemohly by v ten pravý čas vstávat. Taková demonstrace jaká proběhla na začátku roku 2000, Praha doposud nepoznala, i když bylo v minulosti ve městě zrušeno více židovských hřbitovů a ostatky vykopaných hrobů byly klidně a důstojně přemísťovány na jiné hřbitovy, často se souhlasem toho nejortodoxnějšího rabína. Tentokrát přijeli i židé z Londýna, Bruselu i ze zámoří v domnění, že jedou do Prahy bránit světoznámý starý židovský hřbitov, kde je pochován rabín Jehuda Liva ben Becalel – rabbi Löw, tvůrce legendárního golema.
Kostel je trojlodní stavba s kupolí nad středem a věží nad kněžištěm, zdobená uvnitř překrásnými nástropními malbami Božích vlastností od Antonína J. Schlächtera z roku 1779. Na klenbě presbytáře je například Bůh zobrazen jako "Trojjediný", mezi presbytářem a kupolí jako "Svatý", zjevující se Mojžíšovi. Na východní stěně jižní lodi "Pán života a smrti" přijímá Noemovu oběť.

Zajímavé akce v okolí

Příměstský in-line kemp s angličtin…

15.08.2022 - 19.08.2022
Praha Malešice - SOU U…

In- line kemp je veden formou příměstského tábora a nabízí program denně od 8:00 do 16:30. Děti jsou rozděleny do…

Příměstský cyklo kemp 2022 - Praha

15.08.2022 - 19.08.2022
Areál Cukrkandl -…

Cyklo kempy jsou oblíbené pětidenní příměstské tábory určené pro děti ve věku od 5 do 15 let. Jsou zaměřeny na výuku…

Hvězdné prázdniny 2022 - Praha

15.08.2022 - 19.08.2022
Praha

Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy pořádá v době letních prázdnin pět příměstských astronomických táborů pro děti od…

Dělej co tě baví: Příměstský tábor…

15.08.2022 - 19.08.2022
Výstaviště Praha 7

Příměstský tábor pro děti, které mají rády nejen jízdu na kole.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 16. srpen

Dnes má svátek Jáchym

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete