Statistika našeho portálu

  • 96 454 Akcí v kalendáři
  • 5 388 Ubytovacích zařízení
  • 24 199 Míst a památek

Kostel sv. Petra a Pavla - Poříčí nad Sázavou

Poříčí nad Sázavou

Nedaleko železničního přejezdu v centru obce stojí románská stavba kostela sv. Petra a Pavla.Stavba ze žulových kvádrů byla postavena v románském slohu v 11. století. V této podobě až na drobné úpravy se v podstatě dochovala dodnes.Kostel sv. Petra a Pavla je jednolodní stavba s obdélnou lodí, polokruhovou apsidou a hranolovou věží. Věž je vysoká 22 m a loď má rozměry 11 x 7,6 m. Na severní stran…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Poříčí nad Sázavou
Oblast
Střední Čechy
Kraj
Středočeský kraj
Okres
Benešov
Obec
Poříčí nad Sázavou
Telefon

Fotogalerie k článku

Nedaleko železničního přejezdu v centru obce stojí románská stavba kostela sv. Petra a Pavla.

Stavba ze žulových kvádrů byla postavena v románském slohu v 11. století. V této podobě až na drobné úpravy se v podstatě dochovala dodnes.

Kostel sv. Petra a Pavla je jednolodní stavba s obdélnou lodí, polokruhovou apsidou a hranolovou věží. Věž je vysoká 22 m a loď má rozměry 11 x 7,6 m. Na severní straně můžeme vidět původní dnes již zazděný portál.

V interiéru se nachází většinou zařízení barokní, jsou zde obrazy "Vzkříšení Lazara" a "Bohatec a chudý Lazar", dále pak obraz Madonny namalovaný Josefem Hellichem podle Rafaelova originálu v roce 1835. Hlavní oltář sem byl v roce 1746 přenesen z kostela sv. Havla, poté co tam byl instalován nový, pouze oltářní obraz byl vyměněn za obraz se svatým Petrem. V apsidě jsou k vidění nástěnné malby ze 13-14. století, v lodi o něco novější z druhé poloviny 14. století. Ve věži jsou dva zvony, větší "Petr" z roku 1507 a menší "Pavel" z roku 1599. Zvonu Petr se pokoušeli zmocnit zloději, dokonce za tímto účelem vylomili sloupek, který pak musel být nahrazen novým. Vyrušení zloději, ale zvon ponechali na blízkém poli.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

sobota 27. listopad

Dnes má svátek Xenie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete