Statistika našeho portálu

  • 94 404 Akcí v kalendáři
  • 5 385 Ubytovacích zařízení
  • 24 187 Míst a památek

Kostel sv. Prokopa - Záboří nad Labem

Záboří nad Labem

Jeden z nejvýznamnějších románských kostelů sv. Prokopa se nachází v obci Záboří nad Labem.Původně zde byla vystavěna kaple Panny Marie, čtvercového půdorysu z doby kolem roku 1150 s apsidou a věží. Později byla na jižní straně přistavěna rozměrná obdélná předsíň. V 17. století byla kaple přestavěna na kostel a zároveň změněno vysvěcení na sv. Prokopa. Na místě apsidy byla vystavěna sakristie s o…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Záboří nad Labem
Oblast
Střední Čechy
Kraj
Středočeský kraj
Okres
Kutná Hora
Obec
Záboří nad Labem
Telefon

Jeden z nejvýznamnějších románských kostelů sv. Prokopa se nachází v obci Záboří nad Labem.

Původně zde byla vystavěna kaple Panny Marie, čtvercového půdorysu z doby kolem roku 1150 s apsidou a věží. Později byla na jižní straně přistavěna rozměrná obdélná předsíň. V 17. století byla kaple přestavěna na kostel a zároveň změněno vysvěcení na sv. Prokopa. Na místě apsidy byla vystavěna sakristie s oratoří v patře. Původně loď kaple se stala presbytářem a předsíň se stala nově kostelní lodí. Vznikla tak stavba o nezvyklém tvaru, kdy loď je více širší než delší a s presbytářem na severní straně.

Presbytář je z dochovaného románského kvádříkového zdiva, hranolová věž má sdružená okénka a cibulovitou báň. Kostelní loď tvoří barokní fasáda. U vstupu do kostela je dochovaný nádherný románský portál z 12. století. Vytvořený z pískovce a opuky s figurálními a ornamentálními plastikami.

Původně plochostropá loď byla nově zaklenuta barokní křížovou klenbou. Presbytář je dvoupatrový. Spodní podlaží čtvercového půdorysu má ve středním poli čtyři sloupy. Na severní straně v síle zdiva vede schodiště do prvního podlaží. I zde kolem středního pole se nachází čtyři sloupy nesoucí zdivo věže, navíc tuto část ohrazuje kamenné zábradlí, původně bylo totiž střední pole otevřené do přízemí.

Přístup do kostela umožní správce objektu.

U

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

středa 21. říjen

Dnes má svátek Brigita

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete